Психосексуальний розвиток дітей трьох-семи років: цікаві питання

До трьох років дитина досягає третій стадії сексуальності за класифікацією Фрейда — генітальної, коли малюк отримує задоволення від акту сечовипускання. Завдяки анатомічній положенню, подразнення виділеннями, миття та витирання при гігієнічному догляді, випадковим збуджень відчуття задоволення, яке здатні давати ці частини тіла, неминуче звертає на себе увагу дитини вже в ранньому віці.

Інтерес до статевих органів, задоволення від акту сечовипускання і дефекації для дитини трьох-п’яти років — не більше ніж бажання врівноважити (як і у всіх інших випадках) своє уявлення про предмет або явище і уявлення оточуючих, і перш за все дорослих. І тут виникає парадокс: те, що приносить задоволення дитині, виявляється неприйнятним з точки зору дорослих.

Тоді дитина встає перед дилемою: придушити в собі цікавість чи, проігнорувавши заборону дорослих, випробувати задоволення потайки. Часто малюк намагається знайти відповідь на хвилююче питання, як за допомогою батьків, так і самостійно. Тому дуже багато що тут залежить від позиції батьків. Як вони відповідають на питання малюка: тактовно і вичерпно або з установкою на непристойність яких торкається дитиною тим? Добре, якщо мамам і татам вдається знайти золоту середину, тобто задовольнити дитячу цікавість і пізнавальну потребу дитини у відповідності з його віком. І погано, якщо до незадоволеності цікавості додається різко негативна реакція дорослого на означені дитиною теми та дитина залишається сам на сам зі своїми питаннями.

Тому батькам варто заздалегідь підготуватися до розмов на тему сексуального виховання точно так само, як до розмов на будь-яку іншу важливу тему. Знаючи, чого очікувати від дитини в кожному конкретному віці, ви зможете краще підготуватися до його питань. Також не зайвим буде знати, яка поведінка типово і нормально для дітей віком від трьох до семи років.

Психосексуальний розвиток дітей трьох-чотирьох років

Основні характеристики:

 • Дітей трьох-чотирьох років цікавить, звідки беруться діти.
 • Вони досліджують власне тіло і виявляють цікавість до тіла інших людей, як дорослих, так і однолітків. У цьому віці діти починають грати «у лікаря» і сім’ю, зображуючи маму чи тата (це допомагає засвоїти розподіл гендерних ролей та сприяє статевої самоідентифікації).
 • Діти проявляють інтерес до статевих органів, хочуть зрозуміти, чим їх тіло відрізняється від тіла дорослих.
 • У цей період у дівчаток формується більш тісний зв’язок з батьком, а у хлопчиків — з матір’ю.
 • У міру того, як дитина починає розуміти різницю між поведінкою, допустимим в громадському місці, і поведінкою, не призначеним для сторонніх очей, у нього з’являється сором’язливість.
 • Багато дітей в цьому віці «грають» зі своїми геніталіями, чіпають себе, особливо коли відчувають стрес або емоційне збудження.
 • Діти трьох-чотирьох років часто надмірно стурбовані процесами сечовипускання і дефекації і вживають слова «туалетного» тематики.
 • Психосексуальний розвиток дітей п’яти-семи років

  Основні характеристики:

 • У цьому віці у дітей розширюється коло спілкування, тому у них з’являється більше питань, в тому числі про секс.
 • У дитини виникає потреба в приватності, зокрема, під час купання і вдягання / роздягання.
 • Діти п’яти-семи років часто вживають нецензурну лексику, слова з сексуальним значенням або підтекстом (в основному, щоб спровокувати реакцію дорослих).
 • Вони проявляють все більший інтерес до відмінностей між хлопчиками та дівчатками.
 • Зв’язок хлопчиків з матір’ю, а дівчаток — з батьком слабшає. Дитина більше не хоче «одружитися» або «вийти заміж» тільки за маму чи тата. Хлопчики зближуються з батьком, дівчатка — з матір’ю.
 • Серед дітей цієї вікової групи поширена мастурбація. Розкажіть дитині, що немає нічого поганого в тому, що він чіпає свої інтимні місця, але робити це можна тільки, коли він один.
 • Основні питання, які хвилюють батьків

 • Питання: що робити, якщо дитина займається мастурбацією?
 • Відповідь: мастурбація зовсім природна, і більшість дітей чіпають свої геніталії з цікавості або для отримання задоволення. Не змушуйте дитину відчувати себе винуватим через природного інтересу до свого тіла. Однак батькам слід вселити дитині, що це заняття не призначене для сторонніх очей, і займатися онанізмом можна тільки за зачиненими дверима, а не в магазині чи садочку.

 • Питання: донька грає в «доктора» з друзями, що мені робити?
 • Відповідь: В п’ять-шість років діти починають грати в «лікарню» та «доктора», вивчають тіла один одного. Вони часом знімають трусики і показують себе. Багато дорослих, побачивши подібне, відчувають шок і прагнуть покарати. Однак цього в жодному разі робити не можна, інакше дитина вирішить, що це щось ганебне, погане.

  Якщо ви застанете дитини за таким заняттям, скористайтеся цією нагодою, щоб почати розмову про людське тіло, його особливості та потреби. Обов’язково поясніть сину чи доньці, що їх тіло належить тільки їм, і без їх дозволу ніхто не повинен його торкатися.

  Батьки повинні розуміти, як важливо статеве виховання для безпеки дитини, адже він може вставити в отвори олівець, палицю або інші предмети, і нанести собі серйозну травму. Коли діти грають в «лікарню», турбуватися варто тільки в тому випадку, якщо один або декілька учасників гри старше інших.

 • Питання: мій чотирирічний син любить одягатися в одяг своєї сестри і грати в «сім’ю». Чи означає це, що він гомосексуаліст або може їм стати в майбутньому?
 • Відповідь: Ні. Ігри подібного типу допомагають дитині більше дізнатися про навколишній світ. Діти дошкільного віку часто приміряють різні ролі, в тому числі зображують протилежну стать.

 • Питання: як слід поводитися батькам, якщо дитина вживає нецензурні слова?
 • Відповідь: перш за все, потрібно перевірити, чи знає дитина значення слів, які вживає. Нерідко діти використовують почуті від дорослих слова, не знаючи їх точного значення. Можливо, коли ви поясните дитині, що саме означає те чи інше нецензурне слово, він більше ніколи не стане його вживати. Поясніть синові або дочці, як краще поводитися, коли він відчуває образу, гнів або роздратування, які слова можна говорити, і що нецензурна лексика ображає інших людей.

 • Питання: як реагувати, якщо дитина бачить секс по телевізору?
 • Відповідь: багатьох батьків турбує, що діти змалечку стають свідками сексу і насильства, яке обрушується на них з екранів телевізорів та Інтернету. Більш того, майже всі телевізійні програми і реклама мають сексуальний підтекст — у них обігруються гендерні ролі, відносини і стереотипи, сприйняття власного тіла і привабливості, показується фізична вираз емоцій, а нерідко і відкрито демонструються сексуальні аспекти відносин.

  Але ви можете звернути ці мінуси телебачення на свою користь, щоб поліпшити спілкування з дитиною. Намагайтеся, щоб дитина дивилася телевізор тільки у вашій присутності, і пояснюйте йому всі спірні моменти: сексуальність, сімейні відносини і цінності.

 • Питання: звідки беруться діти?
 • Відповідь: якщо дитину цікавить, звідки беруться діти, відповісти йому потрібно серйозно і ясно: у мами всередині є місце, де може рости дитина. Спочатку він дуже маленький, але поступово зростає і, коли стає великим, його відокремлюють від мами.

  Правильно роблять батьки, які розкривають таємницю дітонародження здалеку. Наприклад, можна цілий рік на вікні вирощувати, припустимо, огірки. Дитині, яка цікавиться тим, як з’являються діти, можна довірити запилення огірків. Тут же батьки в невимушеній обстановці розповідають про чоловічих і жіночих квітках, про їх заплідненні та поступово повідомляють про народження дітей.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.