Психосексуальний розвиток дітей десяти-п’ятнадцяти років: складний період

Всі батьки переживають переломний момент, коли їх улюблений, милий і слухняна дитина відразу перетворюється на неврівноваженого і некерованого монстра з бурхливими гормонами. У батьків, готових до цих змін, більше шансів спокійно пережити цей складний період.

Хоча перетворення дитини в дорослого відбувається у всіх по-різному, ранній підлітковий вік визначається як період від 10 до 15 років. Він характеризується переходом від дитинства до отроцтва, в той час як в підлітковому віці відбувається перехід від отроцтва до юності.

Це дуже важкий для дитини вік: психологічно він ще відчуває себе дитиною, і зміни, які відбуваються з його тілом, викликають у нього подив і страх, а то й відразу. Ні в якій іншій період життя людини не відбувається так багато змін за такий короткий час (хіба що в дитинстві). Змінюється весь вигляд дитини: він росте, стає вище й сильніше; змінюється його мислення, почуття і емоції, стосунки з родиною та друзями. Коли батьки розуміють, чим викликане зухвала поведінка дітей 10-15 років, вони можуть розслабитися і зберегти почуття гумору в цей критичний для дитини перехідний період.

Фізичне дозрівання

У дітей починає активно рости тіло під впливом певних гормонів, які активно викидаються в кров, причому скелет у довжину росте швидко, а м’язи не встигають; звідси проблеми з координацією рухів; хода змінюється, діти можуть сутулитися. Тіло стає непропорційним і діти переживають із цього приводу. Завдання дорослих — пояснити, що це нормальне, тимчасове явище. Серце досягає розмірів дорослої людини, але судини, що живлять серцевий м’яз, відстають у розвитку. Виникає часте високий тиск, головні болі, як наслідок, головні болі, стомлюваність, дратівливість.

Головний мозок досягає розмірів дорослої людини (збільшується від 250 грамів до 1400 грамів), а кора головного мозку, яка відповідає за усвідомленість, довільність психічних процесів, відстає у своєму розвитку. Тому нервова система підлітка не витримує сильних або монотонних подразників, дитина може або впасти в ступор, або сильно реагувати. Для дітей стають характерними імпульсивність, неврівноваженість.

Період раннього підліткового віку пов’язують і з статевим дозріванням. Організм перебудовується на новий лад. На тілі з’являються вторинні статеві ознаки: може посилюватися потовиділення, з’являються прищики, вторинний волосяний покрив, у дівчат збільшуються груди, починається менструація. Новий образ тіла викликає тривогу, занепокоєння, незадоволеність зовнішнім виглядом. Зовнішні ознаки для підлітків важливі, так як з’являється бажання подобатися протилежній статі, знову ж привід для переживань.

У дівчаток стрибок зростання зазвичай починається в десять років, досягає піку в одинадцять і завершується до п’ятнадцяти. У хлопчиків стрибок у розвитку може бути пізніше ніж у дівчаток на один-два роки, а то і більше, і починається зазвичай в 11-12 років, досягає піку до тринадцяти і завершується до шістнадцяти. На терміни підліткового дозрівання впливають індивідуальні особливості, спадковість, кліматичні умови, проте раннє або пізніше дозрівання є додатковим стресом для дитини, так як він відчуває себе «не таким, як усі». У цей період дорослі повинні постійно нагадувати дітям, що до шістнадцяти-сімнадцяти років всі відмінності у фізичному розвитку згладяться, і вони нічим не відрізнятимуться від своїх однолітків.

Мислення

Перехід від дитинства до отроцтва — це перехід від конкретного до абстрактного мислення. Раніше дитина мислив виключно категоріями «так» і «ні», «добре» і «погано». Для нього не існувало півтонів і відтінків, особливо у відносинах — все було або білим, або чорним. Дитина засмучується, стикаючись з проблемами або моральними дилемами, які не мають єдиного рішення, або питаннями, на які немає правильної відповіді. Абстрактне мислення дозволяє побачити декілька варіантів вирішення проблеми, в тому числі розглянути умовні ситуації «а-що-якщо» і представити їх можливий результат.

Почуття і емоції

У ранньому підлітковому віці дитини захльостують інтенсивні і неконтрольовані емоції. Частково зайву емоційність дітей предпубертатном віку можна пояснити гормональним сплеском — сьогодні вони сходять з розуму від безпричинної радості, а завтра не виходять з кімнати і дуються на цілий світ. Вони легко бентежаться і надмірно стурбовані своїм зовнішнім виглядом: вагою, ростом, станом шкіри і загальним чином тіла.

Дорослим здається, що якщо дванадцятирічна дитина закрився в своїй кімнаті і цілодобово слухає музику, значить, у нього все в порядку. Однак дослідження за участю дітей 10-15 років показали, що в цьому віці найпоширеніші емоції — смуток і розгубленість. Дитина відчуває себе непотрібним, пригніченим і самотнім. Навіть залишаючись на самоті, вони незліченну кількість разів програють у голові події дня в їх умах, критично розбираючи кожне своє слово і дію. Дитина може годинами думати про те, що сказав хлопчику чи дівчинці, яка йому подобається, дорікаючи себе, що сказав чи зробив щось не те. Або міркувати про слова одного — чому він так сказав? Чим більше дитина думає про це, тим тривожніше і неспокійніше стає. У нього ще не виробився імунітет від дрібних образ, які допомагають дорослим зосередитися на значимі події в житті, ігноруючи прикрі дрібниці і косі погляди.

Самосвідомість

Не тільки організм перебудовується на дорослий ритм життя, самосвідомість теж дорослішає. Одне з новоутворень віку — почуття дорослості. Дитина прагне бути дорослим, а значить самостійним, активним, він апробує нові, дорослі — на його думку — стилі поведінки. Підліток експериментує із зовнішнім виглядом, манерами поведінки, дозвіллям.

Коли у дитини закінчується підлітковий період, роль сім’ї у задоволенні спілкування і матеріальних потреб значно зменшується. Тим не менше, батьки залишаються найближчими людьми, і якщо у дітей виникають труднощі, вони йдуть до мами і тата.

Завдання дорослих — не відштовхнути, не злякатися запальності, дратівливості підлітка, а постаратися його зрозуміти, прийняти, пробачити, стати йому другом, гідним прикладом для наслідування.

У віці 12-15 років підлітки турбуватися через проснувшегося інтересу до протилежної статі, тому вони воліють тусуватися невеликими компаніями. Хоча в цьому віці підлітки можуть відстоювати свою незалежність у виборі друзів, одягу, музики і так далі, вони все одно повинні відчувати батьківську любов і підтримку, готовність до спілкування та діалогу. Нерідко вони проходять через «фазу протиріч»: їм хочеться батьківської ласки, але в той же час вони прагнуть продемонструвати друзям свою незалежність і бунтарство, щоб придбати авторитет в компанії.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.