Психопатії — коли нічого не можна зробити

загрузка...

Психопатії називають ще патологічним або аномальним характером. Описи неправильної поведінки, не супроводжується психозом, утримувалися в працях психіатрів, починаючи з початку 19-го століття, але найбільше повно психопатії були описані вітчизняним психіатром П.Б. Ганнушкіна на початку минулого століття. Сьогодні психопатії називають розладами особистості.

Причини і поширеність психопатій

Психопатія — це стан стійкої дисгармонії особистості при достатній схоронності інтелекту. Дисгармонія при психопатії виражена настільки, що перешкоджає безболісної соціальної і професійної адаптації хворого. Психопатичний склад особистості являє собою постійне вроджена властивість даної людини. Серед дорослого населення психопатії зустрічаються у 5-15% людей.

Причини психопатій — конституціональна схильність (особливості будови і функціонування центральної нервової системи) і генетичні чинники, що передаються у спадок. Іноді стійкі каліцтва характеру розвиваються на тлі незначних родових травм і захворювань головного мозку, а також при несприятливому впливі зовнішнього середовища або при неправильному вихованні.

Ознаки основних типів психопатій

Психопатії діляться на окремі типи, але цей поділ є умовним, оскільки в основному спостерігаються змішані типи. Виділяють такі типи психопатичних особистостей: шизоїдні, параноїчні, психастенические, астенічні, афективні, істеричні, епілептоідние, нестійкі.

 • Шизоїдні психопатичні особистості — замкнуті, нетовариські, стримані, позбавлені гнучкості люди. Шизоїди можуть бути чутливими (сенситивними) і експансивними. Сенситивні шизоїди чутливі, ранимі, мрійливі, легко стомлюються, уникають бурхливих проявів почуттів, болісно самолюбні. Експансивні шизоїдів — холодні, рішучі вольові натури, байдужі до потреб інших, але при цьому вони уразливі і невпевнені у собі.
 • параноїчні психопатичні особистості схильні до утворення надцінних ідей, у владі яких вони потім і виявляються. Вони недовірливі, образливі, обмежені. До цього типу відносяться патологічні ревнивці, ханжі, сутяги, фанатики.
 • Психастенические психопатичні особистості відрізняються схильністю до сумнівів, відсутністю внутрішньої впевненості в правильності своїх суджень і вчинків. Вони педантичні, совісні, панічно бояться прийдешніх неприємностей і відрізняються схильністю до застрявання на дрібницях, що порушує їх здатність здійснювати будь-яку роботу.
 • Для астенічних психопатичних особистостей характерна загальна нервова слабкість, недостатня активність, дратівливість у поєднанні з боязкістю. У процесі роботи у них часто порушується концентрація уваги, знижується працездатність.
 • Афективні психопатичні особистості — злагідні, м’якосерді, привітні, добродушні люди. Їх відмінна риса — емоційна мінливість. Настрій змінюється як під впливом зовнішніх обставин, так і без них, що заважає їм адаптуватися в суспільстві.
 • психопатичних особистостей істеричного типу властиві жага визнання, прагнення привернути до себе увагу. При цьому почуття їх поверхневі, а судження позбавлені зрілості і серйозності. Такі люди відрізняються театральністю і нещирістю.
 • Епілептоїдний (збудливі) психопатичні особистості відрізняються запальністю, дратівливістю, злопам’ятністю, іноді жорстокістю, поєднується деколи із садистськими нахилами. У житті активні, наполегливі, уперті, претендують на лідерство, нетерпимі до думки інших. Схильні до нападів гніву і люті, а також до насильницьких дій.
 • нестійкість (безвольним) психопатичним особистостям властиво безвольність, беззахисність, непостійність, який поєднується з нездатністю до цілеспрямованої діяльності. Без вагань вони змінюють свої рішення і установки, місце роботи і професію, не доводять до кінця розпочату справу, легко переймають негативні форми поведінки.
 • Як протікають психопатії

  Головним критерієм психопатії є соціальна непристосованість і неадекватність поведінки. При неглибоких аномаліях ті чи інші психопатичні відхилення можуть тривалий час залишатися не надто помітними і не викликати соціальної дезадаптації. Але незалежно від типу психопатії психопатичних особистостей відрізняє підвищена чутливість до дії внутрішніх і зовнішніх впливів (стресів, захворювань, травм, високих фізичних і психічних навантажень і так далі). Під їх впливом процеси соціальної адаптації порушуються, тобто настає декомпенсація процесу.

  Виразно виступає зв’язок декомпенсації з віком. Загострення частіше настають у віці 3 — 4 роки, 7 — 8, 13 — 14, 18 — 20, 30 — 31, 42 — 43, 48 -50 років.

  Лікування і профілактика

  Основним методом терапії психопатій є психотерапевтичне лікування. Лікарська терапія проводяться тільки при підвищеній збудливості, агресії або при різко пригніченому настрої.

  Профілактика психопатій — це попередження родових травм і нормальна внутрісімейна обстановка. При появі перших ознак порушень характеру у дитини потрібно звернутися до психіатра — це може попередити можливу соціальну дезадаптацію в майбутньому.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.