Психологія любові: як пояснити незрозуміле?

Психологи і дослідники пропонували ряд різних теорій любові. Любов — це базова людська емоція, але зрозуміти, як і чому вона виникає, не так-то просто. Насправді, тривалий час люди вважали що любов — це щось, що наука не може пояснити.

Нижче наведено чотири основних теорії, які покликані пояснити симпатію, любов і емоційну прихильність.

Симпатія vs. любов

Психолог Зік Рубін припустив, що романтична любов складається з трьох елементів: прихильність, турбота і близькість. Прихильність — це нужда отримувати турботу, схвалення і фізичний контакт від іншої людини. Турбота — це увага до потреб іншої людини і його щастя, таке ж, як до своїх. Близькість — можливість ділитися думками, бажаннями і почуттями з іншою людиною.

Грунтуючись на цих визначеннях, Рубін розробив опитувальник, який допомагає оцінити ставлення до людей і визначити, де ваші почуття знаходяться на шкалі любові і шкалою симпатії.

Пристрасна любов vs. любов-дружба

Згідно теорії психолога Елен Хетфілд і її колег, існує два базові типи любові — пристрасна і дружня. Дружню характеризує взаємну повагу, прихильність і довіру. Така любов зазвичай виростає з почуття взаємного розуміння і поваги один до одного.

Пристрасна любов визначається сильними емоціями, сексуальним потягом, занепокоєнням і прихильністю. Коли ці сильні емоції взаємні, люди відчувають себе окриленими і задоволеними. Нерозділене кохання такого типу призводить до почуттів залежності й відчаю. Хетфілд припускає, що палке кохання обмежена в часі, зазвичай вона живе від 6 до 30 місяців.

Хетфілд припускає також, що палке кохання виникає тоді, коли культурні очікування провокують закоханість, коли ви зустрічаєте людину, схожу на ваші ідеалізовані уявлення про любов і коли ви відчуваєте піднесений настрій в присутності іншої людини.

В ідеалі пристрасна любов веде до дружньої любові, яка набагато довговічніша. Хоча більшість людей жадає відносин, що поєднують впевненість і стабільність дружній любові з інтенсивними емоціями пристрасної любові, Хетфілд вважає, що це рідкісний випадок.

Модель любові у вигляді колірного кола

У книзі «Кольори любові» Джон Лі порівнює види любові з колірним колом. Так само, як є три основних кольори, Лі припускає три основних види любові — ерос, людос і сторге.

Продовжуючи аналогію з колірним кругом, Лі припускає, що основні кольори можуть змішуватися, створюючи додаткові кольори, таким чином, виходить три додаткових виду любові. Наприклад, ерос і людус, з’єднуючись, дають манію, нав’язливу любов-одержимість.

Види любові по Лі

Три основних види

 • Ерос — любов до ідеального людині
 • Людус — любов як гра
 • Сторге — любов як дружба
 • Три додаткових види любові:

 • Манія (ерос + людус) — любов-одержимість
 • Прагма (людус + сторге) — реалістична і практична любов
 • Агапе (ерос + сторге) — безкорислива любов
 • Тріангулярная теорія любові

  Психолог Роберт Стернберг запропонував представляти любов у вигляді поєднання трьох компонентів: близькості, пристрасті та відданості. Різні поєднання цих трьох компонентів створюють різні види любові. Наприклад, поєднання близькості і відданості призводить до співчутливої любові, а поєднання пристрасті і близькості — до пристрасної любові.

  Згідно Стернбергу, відносини, побудовані на двох і більше компонентах, більш стійкі, ніж ті, що спираються лише на один компонент. Стернберг використовує термін «досконала любов», щоб описати комбінацію близькості, пристрасті та відданості. Хоча цей вид любові найбільш сильний і стійкий, Стернберг припускає, що вона зустрічається рідко.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.