Психологічний стан в період менопаузи: чому змінюється настрій?

загрузка...

Жінці, мабуть, спочатку важче жити. Спочатку настає період статевого дозрівання, коли починають рости волосся в «незвичайних» місцях, збільшуються молочні залози, з’являються незрозумілі і тривожні кров’янисті виділення — менструації. Потім необхідно вийти заміж, облаштувати будинок, народити і виховати дітей, піднятися вгору по кар’єрних сходах. І, нарешті, як заключний етап з усіх основних життєвих етапів — це настання менопаузи. Не дивно, що в період менопаузи психологічний стан жінки зазнає ряд змін. Але незавжди жінка може зв’язати невротичні розлади і психологічні зміни з клімактеричним періодом. Як же їх відрізнити і спробувати подолати?

В першу чергу необхідно знати, що клімактеричний період починається в середньому в 45 років. Жодна жінка не змогла пройти через стадію менопаузи безболісно, в тому числі і в психологічному плані. Зміни психологічного настрою під час менопаузи у всіх різні, але причини, які призводять до цього, цілком схожі.

Фізіологічні причини

Менопауза виникає у зв’язку із згасанням функції яєчників, які в репродуктивному віці інтенсивно продукують жіночі статеві гормони — естрогени. Недолік естрогену в клімактеричному періоді призводить до розвитку нейропсихічних і вазомоторних порушень. Це і підвищена пітливість, і вимотуючі припливи, і душевний дискомфорт. Головний мозок є органом-мішенню для естрогенів, і їх брак негативно позначається на емоційному стані жінки. З’являються дратівливість, тривожність, плаксивість і нетерпіння до оточуючих, іноді депресія і думки про самогубство. У свою чергу, постійні припливи порушують нічний сон, що також негативно позначається на психологічному стані жінки.

Постійна безсоння посилює фізичну та емоційну слабкість і викликає втрату інтересу до життя і задоволень. Атрофічні процеси, які розвиваються в статевих органах (сухість піхви), сприяють зменшенню сексуального потягу (болючість при статевому акті), що також негативно позначається на душевному стані. Нетримання сечі, опущення і випадання статевих органів викликають у жінки почуття неповноцінності і незадоволеності життям.

Психологічні причини

Невротичні розлади, що виникають в період менопаузи, також пов’язані і з психологічними причинами. Як правило, жінка в цьому віці вже має дорослих дітей, які давно відділилися від сім’ї. І ось тоді навалюється відчуття самотності. Жінка запрограмована природою на турботу про кого-небудь і не може себе реалізувати в цьому почутті. У чоловіка з’являються свої інтереси і захоплення, куди він не допускає дружину. З іншого боку, жінки, які не мають дітей (наприклад, через хворобу), сприймають менопаузу як крах усіх своїх надій щодо материнства.

Крім перерахованого, менопауза сприймається жінкою як неминучий етап старіння. Вона вважає, що втратила свою привабливість, молодість (менструації сприймаються як ознака жіночності) і чарівність. В’яла і зморшкувата шкіра, друге підборіддя, надбавка у вазі, зміна форми грудей є лишнім підтвердженням старіння і втрати краси. Особливо важко переживають менопаузу запальні і збудливі натури, а також ті, хто в минулому мав схильність до депресій і психологічні травми.

Ендокринні причини

Крім фізіологічних і психологічних причин, зміни в емоційному стані жінки пов’язані з гормонами (не тільки естрогенами). Постійні гормональні перепади в період менопаузи (то сплеск, то падіння) безпосередньо пов’язані з різкими змінами настрою. Якщо ще п’ять хвилин тому жінка перебувала в глибокої пригніченості, то в даний час вона може нестримно сміятися над цілком банальної жартом.

За даними деяких досліджень відомо, що естрогени впливають на збудливість рецепторів головного мозку. Недолік жіночих статевих гормонів викликає зниження вироблення серотоніну (гормону щастя) і норадреналіну. Всі ці процеси порушують біохімічний баланс в головному мозку і сприяють появі психічних розладів (депресії). Важливе значення в розвитку невротичних розладів відіграють гормони щитовидної залози.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.