Психологічна допомога: розібратися у власних завалах

— Я так самотня всередині себе … Всі мої переживання — важкі камені. Вони тиснуть мене, вони пригинають мене до землі … Я не бачу їх повністю, тільки чорне жахливе дно, яке розплющує і знищує мене … допоможіть мені, скажіть, які вони? Камені на моїй душі? Цілі або шматочки? Вони страшні? Або вони лякають тільки мене?

Це був дуже дивний дзвінок. Говорив дитина або зовсім молода дівчина. Я працювала на телефоні довіри вже півроку. І в перший раз я не знала, що сказати.

— Ви мене чуєте? Поговоріть зі мною … — Голос був абсолютно позбавлений інтонації. «Наркоманка, — подумала я. — Або спроба суїциду » — А як тебе звати? — Запитала я, набираючи номер нарколога. — Аня … — Аня, скільки тобі років? — Не знаю … — Ти мені скажеш свою адресу? — Не знаю … — Де ти знайшла мій номер телефону? — Мені його дала мама.

— А де твоя мама? — На роботі. — А що з тобою трапилося? — Боже, я порушую всі правила! — Я здала аналізи на СНІД … Мені прийшов результат … Вони сказали, що потрібно переробити. Не вийшло в перший раз. Я боюся. — Але це дійсно правда. Дуже часто не виходить з першого разу. У мене самої так було … я, пам’ятаю, так боялася … Тиша. — Аня, а що ти робиш? — Лежу … — Добре, а де? — У кухні … Я вени порізала … Ви знаєте, це не боляче. Тільки страшно. Я боюся, що не потраплю в рай …

Психологічна допомога буває різною. Можна накричати на подругу і відшмагати її по щоках — це допомога, якщо вона встане і піде жити далі. Можна вислухати людину і звалити на плечі шматочок його горя, можна зазирнути всередину себе і назавжди змінити своє життя. Можна піти до психолога і зрозуміти, що всі вони — ідіоти, ніхто нікого не здатний зрозуміти навіть за гроші, а проблема, з якою я ношуся вже три роки, за великим рахунком — дурість. Це все можна зробити. Підштовхнути, привести до тями, кивнути, коли треба і посміхнутися по тексту. Це легко, якщо ви — людина.

Важко інше — витягнути особистість, коли це все неможливо зробити. Коли ця особистість пручається, коли їй байдуже, коли вона розчарована і перелякана. Коли вона ненавидить і прагне зруйнувати все і всіх навколо, а закінчити собою. Або коли вона розгублена настільки, що вирішила почати життя з нового аркуша. Коли вона забула, що вона особистість. Тоді потрібна професійна допомога.

Тоді, давно, Аню врятували. Ні, не тому, що у мене на столі стояв суперсучасний прилад відстеження дзвінків. Вона сама сказала адресу. Може, тому що не вирішила остаточно померти.

І тому питання не в Ані, питання в тих, хто не зателефонував. Їх багато. І з кожним днем стає все більше. Чому?

Ми — дорослі і не дуже люди. У нас життя. Справи. Багато-багато важливих, важливих справ. Вони навалюються, ми їх розкидаємо, вони знову — ми знову їх легко. Але потім настає втома, а справ не зменшене. Вони завалюють нас з головою. Це стрес. І це — привід звернутися за допомогою.

Ах ви — дорослий самостійна людина? Ви вважає все це дурницями? А знаєте, що ці дурощі скорочують життя на десятиліття? Знаєте, що невміння знайти спільну мову з близькими і коханими людьми теж тому, що ви — доросла, самостійна, впевнена у собі людина? І вам соромно попросити допомоги.

Найсильніші, самі дорослі, самі самостійні люди можуть відчувати себе безпорадними. І саме по собі це почуття вже здатне пригнічувати будь-якої людини і діяти руйнівно на його самооцінку. А тут ще навалюється відчуття обов’язку (будь воно тричі негаразд!) Це називається дистресом. І це вже дуже погано. Коли дистрес стає хронічним і розвиваються ті чи інші його психічні симптоми, стає очевидно, що необхідно щось почати. І ось ця боротьба може приймати різні форми: від відчайдушних спроб знайти спосіб «розслабитися» до пошуку допомоги та підтримки в близьких людей. Іноді бажання «розслабитися» приводить людину до того, що можна було б назвати «деструктивними способами самопідтримки»: до різних залежностям — наркотичні речовини, алкоголь, розпуста, гра.

І близькі не завжди допоможуть — вони ж теж люди, зі своїми мінусами і плюсами, а їхні поради несуть мало професійних знань … А те, що цілком можливо впорається самому — небезпечна помилка. Професійний досвід психотерапевта показує, що в складних, заплутаних, що приносять емоційне страждання ситуаціях розібратися в собі самостійно практично не представляється можливим.

Багато людей хочуть допомоги. Вони її чекають, вони її закликають, вони сигналізують. Їх не розуміють. І тоді деякі роблять непоправні кроки, в надії, що хоч цей крик буде почутий! Але замість крику лунає шепіт. Не допустіть, щоб шепіт став передсмертним, зверніться до психолога.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.