Психогігієна — без психічних перевантажень

Здоров’я людини поняття складне й багатогранне, воно включає в себе фізіологічні і психологічні аспекти. Доведено, що від емоційного стану людини багато в чому залежить його фізіологічний стан і здоров’я в цілому, тому підтримка в нормі фізіологічного і психічного стану, дотримання норм і вимог гігієни — запорука здоров’я людини.

Що таке психогігієна?

Психогігієна — це галузь науки про гігієну, яка відповідає за збереження підтримка і зміцнення психічного здоров’я людини. Психогігієна, як галузь науки межує з багатьма іншими науковими напрямками: психологією, медициною, соціологією, педагогікою, і розглядає вплив зовнішнього середовища на внутрішній стан людини. В рамках психогігієни розроблені заходи і рекомендації, які сприяють збереженню психічного здоров’я людини, підтримці душевної рівноваги і нормалізації міжособистісного і суспільної взаємодії.

Завдання психогігієни

Практично у всіх галузях життя, на роботі, вдома, в суспільстві існує ряд факторів, які є травмуючими і можуть негативним чином впливати на психічний стан людини. Виявленням цих факторів і їх нейтралізацією займається психогігієна.

Загальноприйнято розділяти психогигиену на індивідуальну (особистісну) і соціальну (суспільну). В рамках індивідуальної виділяють: психогигиену дитинства, юнацтва, зрілих і літніх людей, психогигиену розумової та фізичної праці. В рамках громадської психогігієни виділяють психогигиену побуту, сімейних і суспільних відносин.

У кожному віці існують певні особливості в психіці, діти, підлітки, літні люди по-різному реагують на різні зміни середовища і на вплив з боку. Середа, яка оточує дитину, повинна сприяти гармонійному формуванню психіки малюка, повинна виховувати і тренувати здатність утримувати емоційну рівновагу. Атмосфера в дошкільних та шкільних освітніх установах не повинна бути гнітючої, що давить. Навчання повинне проходити на тлі позитивних емоцій, без надмірної розумової навантаження і перевтоми.

Психогігієна розглядає особливості середовища і в літньому віці, в цей період у людей сповільнюється обмін речовин, швидкість реакції, звужується обсяг пам’яті та уваги, психіка стає вразливою і вразливою.

З точки зору психогігієни праці, діяльність людини повинна максимально підходити людині і відповідати його внутрішнім бажанням і здібностям. Якщо в якійсь мірі трудова діяльність не відповідає здібностям і даними людини, це буде викликати незадоволеність і нереалізованість, негативний емоційний стан і невдоволення може призвести до розвитку неврозу. Іншим важливим аспектом є міжособистісна взаємодія між членами робочого колективу і здорова робоча обстановка.

Наслідки не дотримання правил і норм психогігієни

Неправильна організація навчального і трудового процесу, може викликати психічну перевантаження, постійна присутність травмуючих чинників призведе до того, що у людини можуть розвиватися неврози, а в гіршому випадку і психози. У людини розвивається синдром хронічної втоми, і більш складна форма «синдром вигоряння», який не рідко супроводжується тяжкими психосоматичними захворюваннями.

Якщо трудова діяльність не відповідає схильностям і можливостям людини, а також не дотримуються психогігієнічні вимоги, у людини не рідко виникає «почуття мозкового дефіциту» — постійне емоційне напруження, зниження потенційних можливостей і працездатності, невпевненість у собі, зниження обсягу уваги і погіршення пам’яті

Дотримання норм та вимог психогігієни праці — запорука успішного, результативного і ефективного праці. У школах, на підприємствах та в приватних організаціях за процесом організації праці і за емоційним станом колективу повинен стежити професійний психолог. Щоб уникнути вибору людиною професії, яка йому не підходить необхідно проводити в старших класах школи заняття з профорієнтації.

Марина Курочкіна

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.