Психоаналіз: від воно до суперего

Якщо судити про повсякденне життя громадян цивілізованих країн по фільмах, серіалів і телевізійних програм (а більшість судить про неї саме за цими джерелами), то виявиться цікава річ. Виявляється, будь-який поважаючий себе і навіть не надто себе поважає житель США або Німеччини просто не зможе спокійно жити, якщо в списку його справ на кожну тиждень не буде значитися візит до психоаналітика. Психоаналіз за останні майже сто років став настільки невід’ємною частиною західного способу життя, що може з легкістю претендувати на титул сучасного опіуму для народу. Так що хоча б у загальних рисах знати, що ж представляє із себе психоаналіз, просто необхідно.

О, це чарівне ім’я — Зигмунд Фрейд …

Зрозуміло, першою справою при згадці психоаналізу в свідомості виникає таємниче і чомусь лякає ще з дитячих часів ім’я австрійського вченого Зигмунда Фрейда. Мало знайдеться в XX сторіччі людей, які за масштабом впливу на людські уми могли б зрівнятися і тим більше перевершити Фрейда. Класичної датою початку роботи Фрейда над психоаналізом вважається 24 липня 1895 року, коли вчений під враженням від власного сну прийшов до висновку про те, що сновидіння відіграють одну з вирішальних ролей у психології людини і є найбільш ефективним способом перекладу мови підсвідомості на мову логічних понять.

Власне кажучи, під психоаналізом розуміється як теоретичне вчення загального психічного розвитку людини і механізмів виникнення невротичних розладів, так і практична психоаналітична терапія, що інтерпретує несвідомі психічні мотивації та процеси, які проявляються під час сну або гіпнотичного стану. Однак після зростання популярності психоаналітичної терапії основний акцент в суспільній свідомості був зроблений саме на цю сторону психоаналізу, на пояснення з точки зору несвідомого людських вчинків, страхів і розладів і на їх лікування. Тому в повсякденній свідомості психоаналіз в основному обмежується тим самим візитом до психоаналітика.

Втім, не Фрейдом єдиним живе психоаналіз, до числа класиків і основоположників цього вчення відносяться такі видатні вчені, як Карл Густав Юнг, Альфред Адлер, Еріх Фромм та інші. Юнг і Адлер були учнями Фрейда, згодом розійшлися з ним у поглядах і заснували свої напрямки даної теорії і практики. Наприклад, Юнг створив поняття «архетип», маючи на увазі під ним якусь психічну структуру, що визначає зміст колективного несвідомого і виражену у міфах, сновидіннях, казках. При цьому Юнг, на відміну від свого вчителя Фрейда, основною метою психоаналізу бачив не пряме втручання в психічне життя пацієнта і усунення очевидного симптому розладу, а зміцнення її психічного імунітету кваліфікованим доброзичливим радою. У свою чергу, Адлер розцінював будь невротичний розлад не просто як одну з форм психічного життя людини, але як вираз його слабкості, яке в підсумку або було викликано комплексом неповноцінності, або безпосередньо вело до появи цього комплексу.

Основні поняття психоаналізу

Незважаючи на те, що з другої половини минулого століття серед спільноти вчених-психологів все частіше і все голосніше лунають голоси про те, що психоаналіз себе зжив, що це практично-теоретичне вчення більш не здатне адекватно відображати різноманітність людської психіки і що він взагалі був заснований на невірних положеннях, питання це залишається дуже дискусійним. Багато вчених продовжують відстоювати теоретичну цінність психоаналізу, а психоаналітична практика не тільки не втратила, але й, мабуть, зміцнила свої позиції.

Виходячи із загальних ідей Фрейда, можна сказати, що людська психіка в своїй основі базується на природних інстинктах, так званих «первинних потягах». Природним для людини є прагнення до отримання найвищого задоволення у всіх сферах життя. Згідно Зигмунда Фрейда, загальний напрямок людській психіці задає сфера, в якій задоволення виражено яскравіше всього, тобто сексуальне життя, сексуальні потяги і фантазії, які він об’єднав у поняття «лібідо». Однак зовнішня дійсність, з якою стикається людина, диктує такі умови, в яких отримання задоволення завжди і скрізь просто неможливо, отчого психіка вибудовує систему власних заборон і самообмежень. При цьому природні інстинкти настільки сильні і глибокі, а зовнішні обмеження на їх прояви настільки жорсткі, що конфлікт між ними призводить до хронічного стану занепокоєння і пригніченості, яке веде до появи психічних розладів, неврозів. На думку Фрейда, суть і завдання психоаналізу полягає саме в тому, щоб логічно пояснити людині ірраціональну природу його страхів і показати шляху до максимально повного зняття даних протиріч у конкретному випадку.

У відповідності з цим поглядами були сформовані теорія людської поведінки, набір методів дослідження основних мотивів людини і методика лікування психічних розладів на основі аналізу вільних асоціацій, що виражають символи несвідомого. На сьогоднішній день виділяють два основних практичних напрямки: класичний психоаналіз і психоаналітичну психотерапію. При класичному варіанті пацієнт вдається до вільного асоціювання, говорить все, що приходить в голову, розповідає про сновидіннях і почуттях переносу, що виникають у процесі психотерапії. Психоаналітик використовує інтерпретацію і прояснення для вирішення внутрішніх конфліктів пацієнта. Приблизно те ж саме спостерігається і при психоаналітичної терапії, але вплив психоаналітика на внутрішнє життя пацієнта менш активно і не настільки акцентовано. В даному випадку більша увага приділяється таким аспектам, як практичні поради по реальним проблемним ситуаціям, без заглиблення в несвідомі глибини, а також психологічна підтримка пацієнта, формування сприятливого фону для вирішення проблем.

Олександр Бабицький

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.