Психічні захворювання — соромно звертатися за допомогою?

загрузка...

Психічні захворювання набагато більш поширені, ніж це прийнято вважати . А вся справа в тому, що багато психічно хворі люди не вважають себе такими, а якщо навіть здогадуються про якесь неблагополуччя, то панічно бояться показуватися психіатра. Все це, безумовно, пов’язано із застарілими традиціями: психіатрія довго була одним з методів залякування і приборкання, як хворих, так і інакомислячих.

Психічні захворювання, їх види і поширеність

Психічні захворювання (душевні хвороби, психози) — це хвороби головного мозку, характерні тільки для людини. Виявляються вони різноманітними розладами психічної діяльності, як продуктивними, тобто виникаючими понад звичайну психічної діяльності (наприклад, поява якихось ідей, які повністю захоплюють людину — марення, галюцинацій — хворі бачать, чують або відчувають те, чого насправді немає), так і негативними (випадання або ослаблення психічної діяльності), а також загальними змінами особистості.

Встановити істинну кількість хворих психічними захворюваннями дуже важко, так як не всі вони звертаються за психіатричною допомогою. В даний час встановлено, що до 40% населення мають ознаки будь-якого порушення психічної діяльності. Психічно хворі, які потребують регулярної психіатричної допомоги (у нашій країні це диспансерне спостереження в умовах психо-неврологічних диспансерів), становлять близько 5% населення, а важкі психічно хворі, лікування яких повинно проводитися в психіатричній лікарні, складають до 0,6% населення.

Існує безліч класифікацій психічних захворювань, як в Росії, так і за кордоном. Але в основному всі психічні захворювання можна умовно розділити на три великі групи: ендогенні, екзогенні та порушення психічного розвитку.

Екзогенні психічні захворювання

До екзогенних психозів відносять психози, які виникли під впливом зовнішніх факторів, тобто факторів навколишнього середовища. Такі психози можуть виникнути під впливом інфекцій, інтоксикацій (впливу отрут потрапили в організм ззовні, наприклад, алкоголю, наркотиків і так далі або вироблених самим організмом при різних захворюваннях), різних захворювань внутрішніх органів (серця, печінки, нирок), ендокринних захворювань. Особлива група психічних захворювань екзогенного походження — реактивні психози, причиною яких є гострі психічні травми і тривалий травмуючу психічний вплив на людину.

До екзогенно-органічним психозів відносять психози, які сформувалися на тлі травми, пухлини або якогось перенесеного захворювання, що викликало невідновні зміни з боку головного мозку зі зміною його структури.

Ендогенні психічні захворювання

До ендогенних відносять психози, у розвитку яких велике значення надається спадковим чинникам, хоча їх природа і шляхи передачі у спадок залишаються не повністю вивченими. Цей спадковий фактор у силу властивих йому механізмів розвитку або під впливом якихось зовнішніх провокують впливів може реалізуватися у хворобу, а може так і залишитися не приведеним у дію та передатися наступному поколінню. До таких захворювань відносять шизофренію (психоз, при якому порушення психіки поєднуються з збереженням інтелекту і ясним свідомістю), маніакально-депресивний психоз (МДП — чергуються періоди радісного і пригніченого настрою) і шизоаффективного психози, які є як би проміжним станом між шизофренією і МДП.

Існують і такі види психозів, які не можна віднести ні до групи екзогенних, ні до групи ендогенних захворювань. Так, в основі деяких старечих психозів (наприклад, хвороби Альцгеймера) лежить тісне переплетення того й іншого факторів. До особливих видів психозів відносять зміни психіки при епілепсії. Всі ці захворювання віднесені до групи ендогенно-органічних захворювань — це назва говорить про те, що крім спадкової схильності у таких хворих існують зміни в структурі головного мозку.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.