Психіатрична допомога — допоможуть насильно?

загрузка...

У Росії психіатрична допомога надається на базі психоневрологічних диспансерів, завдання яких полягає в тому, щоб лікувати і виявляти хворих психічними захворюваннями. У житті іноді бувають і такі ситуації, коли може знадобитися швидка психіатрична допомога — її також завжди можна викликати до хворого.

Загальні принципи надання психіатричної допомоги

У Росії існує загальнодержавна система психіатричної допомоги, яка включає в себе надання невідкладної, амбулаторної, стаціонарної допомоги та проведення експертизи психічно хворим людям. Органами соціального забезпечення створюються будинку для інвалідів (психіатричні інтернати) для хронічних хворих, органами освіти — інтернати і школи для розумово відсталих дітей і підлітків.

Надання психіатричної допомоги в Радянському Союзі тривалий час проводилося без опори на законодавство, тому в психіатрії часто застосовувалися каральні заходи, у тому числі примусова госпіталізація і лікування без серйозних підстав. Це підірвало довіру до психіатричної допомоги. І якщо в західних країнах психіатр — це кращий друг і постійний консультант майже в кожній родині, то у нас люди намагаються уникати цього фахівця. Але час іде, сьогодні психіатрична допомога надається відповідно до Закону про психіатричну допомогу і гарантії прав громадян при її наданні (ФЗ 3185-1 від 02.07.1992г.) З внесенням до нього змін протягом ряду останніх років: від 21.07.1998 N 117 -ФЗ, від 25.07.2002 N 116-ФЗ, від 10.01.2003 N 15-ФЗ, від 29.06.2004 N 58-ФЗ, від 22.08.2004 N 122-ФЗ, Ухвалою Конституційного Суду РФ від 27.02.2009 N 4 — П. У цьому законі чітко прописані всі правила надання психіатричної допомоги та дана гарантія того, що ця допомога буде надана безкоштовно кожному громадянинові нашої країни.

Державою гарантуються: невідкладна, амбулаторна і стаціонарна психіатрична допомога, проведення психіатричної експертизи, соціально-побутова допомога (у тому числі в пристрої інвалідів та престарілих), сприяння у працевлаштуванні осіб, які страждають психічними розладами, вирішення питань опіки, консультації з правових питань та інші види юридичної допомоги, психіатрична допомога при стихійних лихах і катастрофах.

Поряд з державною психіатричною допомогою дозволено надання недержавної платної медичної психіатричної допомоги лікарями й лікувальними установами, які отримали ліцензію на право заняття цією діяльністю.

Надання швидкої психіатричної допомоги

Швидка психіатрична допомога громадянам Росії надається цілодобово. За нею стоїть звернутися, якщо у людини раптово з’явилися такі ознаки: різке збудження, гнівливість, злостивість, агресія або навпаки, розгубленість, неадекватна поведінка, галюцинації, спроби самогубства. Такі стани небезпечні не тільки для самого хворого, але і для оточуючих, тому хворі потребують надання термінової медичної допомоги.

Надання амбулаторної психіатричної допомоги

Для надання амбулаторної психіатричної допомоги в Росії існує мережа психоневрологічних диспансерів (ПНД), де допомога надається у вигляді консультативно-лікувальної допомоги або диспансерного спостереження.

Консультативно-лікувальна допомога надається психіатром ПНД при самостійному зверненні хворого, а щодо неповнолітнього у віці до 15 років — на прохання або за згодою її батьків чи іншого законного представника.

Диспансерне спостереження також встановлюється за згодою хворого для регулярного спостереження за хворим, його лікування та надання соціальної допомоги. Без згоди хворого його можна поставити на диспансерний облік тільки у випадках, коли хворий страждає хронічним психічним розладом з важкими стійкими або часто загострюється проявами. Рішення про постановку чи зняття з диспансерного обліку приймається комісією психіатрів.

Всі свої призначення психіатр погоджує з хворим або з його представником також за винятком тих випадків, коли допомога хворому потрібно обов’язково, в зв’язку з його станом здоров’я.

Психіатричний огляд проводиться для визначення, чи страждає обстежуваний психічним розладом, чи має потребу він в психіатричної допомоги та в який саме. Проводиться воно на прохання або за згодою обстежуваного або його законного представника, а також за рішенням органів опіки та піклування, яке може бути оскаржено в суді. Психіатричний огляд може бути проведено без згоди обстежуваного або його законного представника у випадках, коли хворий перебуває на диспансерному обліку, якщо обстежуваний робить небезпечні дії, виявляє безпорадність або його стан може істотно погіршитися, якщо його залишать без психіатричної допомоги.

Надання стаціонарної психіатричної допомоги

Направлення хворого на лікування або обстеження у психіатричну лікарню проводиться строго добровільно в тому випадку, якщо психіатр вважає це необхідним. Недобровільна госпіталізація здійснюється тільки за рішенням суду, а також в екстрених випадках, коли залишення хворого без допомоги може призвести до тяжких наслідків для нього і оточуючих. При госпіталізації дитини до 15 років у разі заперечення чи відсутності батьків або інших законних представників госпіталізація проводиться за рішенням органу опіки та піклування, яке може бути оскаржено в суді.

Лікування в психіатричній лікарні також поводится добровільно за винятком випадків, коли хворому потрібна невідкладна допомога чи лікування за постановою суду.

Не бійтеся психіатра, він зможе допомогти в будь-якому випадку, навіть якщо захворювання зайшло вже далеко, а також у тому випадку, якщо воно не явно виражено.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.