Провісники пологів — про що необхідно пам’ятати

загрузка...

Майбутні пологи завжди лякають жінку, особливо, якщо вони перші. А так як лякає зазвичай невідомість, то для того, щоб додалося сил і впевненості в собі, потрібно більше знати про те, що тебе чекає. У жіночих консультаціях завжди проводяться курси підготовки до пологів — це не формальність, а життєва необхідність: підготовлена жінка стає першим помічником лікаря при пологах. В кінці вагітності відбувається своєрідна перебудова функцій (а почасти й будови) органів і систем жінки, пов’язана з формуванням біологічної готовності організму до пологів, що забезпечує своєчасне наступ і правильне протягом пологового акту.

Важлива роль у підготовці організму до пологів належить жіночих статевих гормонів естрогенів, які сприяють посиленому утворенню скорочувального білка актоміозину, розм’якшення шийки матки, підвищують чутливість м’язів матки до дії біологічно активних речовин (окситоцину, ацетилхоліну, серотоніну та ін.) За два тижні до пологів відбувається зміна співвідношення окремих видів естрогенів: концентрація естріолу зростає, естрола і естрадіолу — знижується.

Концентрація іншого жіночого статевого гормону — прогестерону, яка була дуже високою протягом всієї вагітності (прогестерон придушував скоротливі рухи м’язів матки) за тиждень до пологів падає, в результаті чого зростає чутливість м’язів матки до окситоцину — основним речовині, посилює їх скоротливу діяльність .

Зростає вміст у крові альдостерону, утворення якого стимулюють естрогени. Під дією альдостерону збільшується об’єм циркулюючої крові. Готовність організму до пологів підтримується активним синтезом гормонів наднирників: в корі надниркових залоз виробляються глюкокортикоїди (вони зменшують набряклість тканин і біль), а в мозковій речовині — адреналін і норадреналін — гормони стресу, які готують жінку до стресів під час пологів. Підвищується концентрація в крові простогландинов, які є основними стимуляторами початку пологової діяльності.

Які ознаки говорять про те, що скоро настануть пологи

Віддалені ознаки наступають приблизно за два тижні до пологів, іноді раніше. Перш за все, це «опущення живота» за рахунок вставляння голівки плоду у вході малого тазу і відхилення дна матки (дно матки знаходиться зверху) кпереди через зниження тонусу м’язів живота. Жінці при цьому стає легше дихати, але важче ходити і сидіти, з’являються болі в попереку. Через те, що посилюється тиск на сечовий міхур, можуть виникнути часті позиви до сечовипускання. Під впливом гормонів частішає і стає більш рідким стілець.

Інша ознака пологів, що наближаються — поява підвищеної збудливості або, навпаки, повної байдужості (апатії), «припливи» до голови. Це пояснюється змінами з боку центральної і вегетативної (иннервирующей кровоносні судини й внутрішні органи) нервової системи і спостерігається за кілька днів до пологів.

Вага тіла вагітної за 2-3 дні до пологів падає на 1-2 кг — це один з етапів природної підготовки організму до пологів, під час якого жінка мало їсть (знижується апетит).

Підвищується збудливість мускулатури матки, яка може проявлятися у вигляді помилкових сутичок. Помилкові сутички відрізняються від справжніх тим, що вони нерегулярні і не болючі. Рухова активність плода, навпаки, знижується у зв’язку з тим, що йому вже стає тісно в порожнині матки.

З статевих шляхів жінки за кілька днів до пологів відходить густа тягуча слиз — слизова пробка. Цей слиз — вміст шийки матки, яке закривало вхід в порожнину матки, запобігаючи тим самим попаданню туди інфекції. Відходження слизової пробки говорить про те, що шийка матки готується до розкриття і утворенню родових шляхів. У той же час слизова пробка може відійти раніше, за один-два тижні до пологів і це один з варіантів норми.

Які ознаки говорять про те, що пологи почалися і потрібно відправлятися в пологовий будинок

Перш за все, це поява регулярних хворобливих сутичок. Спочатку перейми супроводжуються не дуже вираженими болями, але поступово інтенсивність їх наростає, болі стають дуже сильними, затихаючи між переймами. Час між переймами постійно скорочується, якщо спочатку воно було рівне близько чверті години, то безпосередньо перед пологами — кілька хвилин. Не варто дуже лякатися сутичок: найчастіше до пологів залишається ще кілька годин (хоча бувають і стрімкі пологи, що починаються і протікають швидко).

Друга ознака почалися пологів — відходження навколоплідних вод. Вони можуть відійти відразу, а можуть підтікати протягом деякого часу — все це нормально. Болі при цьому немає. У нормі навколоплідні води прозорі і не мають запаху. Якщо води відійшли (навіть якщо сутичок ще немає), то краще відправлятися в пологовий будинок і бути під наглядом лікаря.

Всі ознаки наближаються і почалися пологів потрібно знати, щоб не злякатися і вчасно викликати швидку допомогу для переїзду в пологовий будинок.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.