Протрузія диска — не варто лікуватися підручними засобами

Протрузія диска — поширена форма дегенеративно-дистрофічних порушень міжхребетних дисків, яка супроводжується болями в спині і шиї. Зазвичай протрузія диска викликана травмою або природними віковими змінами, і деякий час може залишатися непоміченою, якщо не зачіпає довколишні нерви.

В здоровому стані спинні хребці захищені міжхребцевими дисками — овальними хрящовими з’єднаннями між тілами хребців, що виконують функцію, що амортизує. Але з часом чи під дією зовнішніх факторів відбувається порушення структури міжхребцевого диска, внаслідок чого дистрофічні порушення призводять до зневоднення, зменшуючи пружність і знижуючи висоту диска, що призводить до зміщення диска з нормального положення в хребті.

Виділяють наступні стадії дегенерації міжхребцевих дисків:

 • Випинання (пролапс) диска: внутрішній матеріал диска (драглисте ядро), виходить за допустимі межі і впирається в зовнішнє стінку (фіброзне кільце), створюючи опуклість за заднім контуром хребця в спинномозковому каналі. Цей пролапс займає більш ніж половину (більше 180 градусів) окружності диска.
 • Наступна стадія дегенерації міжхребцевого диска — протрузія диска: опуклість і раніше обмежена зовнішньою стінкою диска, але вона збільшилася і ще сильніше тисне на хребет. Протрузія диска може займати 180 градусів або менше окружності диска.
 • Заключна стадія — грижа міжхребцевого диска: відбувається розрив фіброзного кільця, і частина драглистого ядра під тиском виходить назовні і утворює випинання в області хребта.
 • У хребті знаходиться спинний мозок і десятки нервових корінців, які виходять з хребта і іннервують відповідні ділянки тіла. Коли відбувається протрузія міжхребцевого диска в обмежений простір спинномозкового каналу, це веде до впливу на спинний мозок або корінці, що призводить до появи симптомів, зокрема:

 • локалізованої хронічного болю в спині;
 • м’язової слабкості;
 • попереково-крижового радикуліту;
 • болю, оніміння і поколювання в кінцівках;
 • скутість або хворобливість;
 • втрати пружності і рухливості.
 • Специфічні симптоми досить індивідуальні і залежать від причини ушкодження диска і його локалізації. Так, протрузія диска в шийному відділі хребта може викликати хворобливі відчуття і скутість у плечі, а протрузія в поперековому відділі може бути причиною слабкості в ногах. Протрузії в грудному відділі хребта хоч і рідко, але зустрічаються. Причина та серйозність протрузії визначають інтенсивність симптомів.

  Для правильного діагнозу протрузії міжхребцевого диска необхідно використовувати методи візуалізації (магніторезонансну або комп’ютерну томографію). У більшості випадків консервативні методи лікування (фізіотерапія, постільний режим, масаж, медикаментозне лікування) достатньо ефективні при протрузії диска. До хірургічного втручання вдаються лише в тому випадку, якщо консервативне лікування протрузії виявилося неефективним, або симптоми заважають пацієнтові вести нормальне життя.

  Причини протрузії диска

  У певних обставинах протрузія диска може бути досить хворобливим станом, але що ж її викликає? Багато факторів сприяють дегенерації міжхребцевих дисків, але основний серед них — вікові зміни.

  З віком хрящові диски між хребцями починають руйнуватися. Ці дегенеративні зміни часто пов’язують з остеохондрозом. Кожен міжхребцевий диск складається з фіброзного зовнішнього шару, желеобразного внутрішнього матеріалу і насичений водою. Ці зволожені диски виконують функцію, що амортизує для хребців і залишаються пружними і рухливими. Але з віком диски «зношуються» і втрачають вологу. Зневоднення призводить до того, що диск втрачає пружність і підтримуючу силу. Як наслідок, диск стискається прилеглими до нього хребцями, його внутрішній матеріал виходить за допустимі межі і впирається в ослабіла зовнішню стінку, створюючи опуклість. Протрузія диска зазвичай зустрічається у людей середнього віку, але може розвинутися і у молодих людей. Як правило, протрузія диска спостерігається в поперековому відділі (нижня частина спини) хребта, але може розвиватися в шийному чи грудному відділі. Потовщений диск може тиснути на спинний мозок або нервові корінці, викликаючи біль. У багатьох випадках протрузії дисків не супроводжуються симптомами.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.