Протипоказання до прийому цитрамона: обережність не зашкодить?

Цитрамон — це досить ефективний препарат, тому він має ряд побічних ефектів і багато протипоказань для застосування. З особливою обережністю його потрібно застосовувати в літньому віці і при схильності до підвищення артеріального тиску.

Протипоказання для прийому цитрамона з боку органів травлення

Цитрамон рідко викликає побічні ефекти при одноразовому прийомі (крім, звичайно, алергічних реакцій), а от при тривалому, протягом тижня і більше, побічні ефекти цілком можливі. При частому або тривалому прийомі цитрамона можуть виникнути ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту — це наслідок побічного ефекту аспірину. З’являються нудота, блювота, болі в животі, в деяких випадках ерозивно-виразкові ураження слизової оболонки шлунка і навіть шлункові кровотечі.

Тому прийом цитрамона протипоказаний при ерозивно-виразкових ураженнях шлунково-кишкового тракту, особливо в стадії загострення і супроводжуються шлунково-кишковими кровотечами.

Можливо також токсичний вплив на клітини печінки з порушенням її функції, тому при будь-яких захворюваннях печінки приймати цитрамон потрібно з обережністю.

При порушеннях згортання крові

До складу цитрамона входить аспірин, який пригнічує синтез тромбоцитів. В результаті знижується згортання крові і може з’явитися підвищена кровоточивість. Здатність аспірину перешкоджати тромбоутворення має й позитивні наслідки — поліпшується циркуляція крові в дрібних кровоносних судинах, а значить, і кровопостачання тканин. Але якщо хворий страждає підвищеною кровоточивістю (гемофілію, геморагічним діатезом, якимись набутими порушеннями згортання крові, в тому числі гіповітамінозом К і так далі), то цитрамон приймати не варто.

При алергічних захворюваннях

Алергічні реакції навіть при разовому прийомі цитрамона можуть бути дуже важкими — такий ефект викликає входить у нього аспірин. Це може бути кропив’янка, набряк гортані з утрудненням дихання (набряк Квінке), синдром Стівенса-Джонсона, синдром Лайєлла (важкі ураження шкіри і слизових оболонок з утворенням на них бульбашок). Іноді прийом цитрамона може викликати бронхоспазм. Існує навіть таке поняття «аспіринова бронхіальна астма» — виникнення нападів бронхіальної астми на фоні прийому аспірину.

Цитрамон протипоказаний при алергії на аспірин чи на будь-які інші нестероїдні протизапальні лікарські препарати. Дуже рідко алергія виникає на інші компоненти цитрамона — кофеїн та парацетамол.

При захворюваннях нирок

Цитрамон здатний надавати токсичну дію на нирки з розвитком некрозу (відмирання) клітин ниркової тканини. Тому протипоказанням для прийому цитрамона є різні захворювання нирок, що супроводжуються порушенням їх функції. Це можуть бути гломерулонефрити (інфекційно-алергічні захворювання нирок), пієлонефрити (інфекційно-запальні захворювання) і так далі.

При вагітності та годуванні дитини грудьми

Цитрамон протипоказаний в першому та третьому триместрах вагітності, у другому триместрі прийом його дозволений тільки в тому випадку, якщо це дійсно необхідно для вагітної жінки.

У першому триместрі вагітності (перші дванадцять тижнів) цитрамон не можна приймати через те, що він може надати тератогенну дію на плід, тобто викликати розвиток вроджених каліцтв, так як саме в цей період відбувається закладка внутрішніх органів плоду

У третьому триместрі вагітності (після 24-го тижня вагітності) прийом цитрамона протипоказаний, оскільки він сприяє придушення синтезу простагландинів, які накопичуються для того, щоб забезпечити правильні скорочення матки під час пологів. Недолік простагландинів може викликати первинну слабкість родової діяльності. Крім того, зниження згортання здатності крові під час пологів загрожує сильними кровотечами. Цитрамон здатний спричинити передчасне закриття артеріальної протоки у плода, що призведе до важких порушень його кровообігу.

Не можна приймати цитрамон і під час годування дитини грудьми, так як він проникає у жіноче молоко і може викликати побічні ефекти у дитини.

Інші протипоказання для прийому цитрамона

Цитрамон може викликати запаморочення, головний біль, зниження зору і слуху, У дітей після застосування цитрамона на тлі вірусних захворювань може розвинутися синдром Рея — висока температура, блювота, важкі ураження головного мозку і печінки.

Цитрамон — це препарат, який не варто приймати часто.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.