Протаргол від нежиті — застосовувати обережно

Хто хоч раз застосовував протаргол при нежиті, знає, що це дуже ефективний лікарський препарат. Під дією протарголу нежить може закінчитися навіть раніше, ніж за тиждень — саме стільки він найчастіше протікає, незважаючи ні на яке лікування.

Застосування протарголу при гострому нежиті

Гострий нежить починається з закладеності носа, яка викликана набряком слизової оболонки. Через кілька годин з носа з’являються рясні рідкі виділення — ексудативна фаза запального процесу. Остання фаза захворювання триває більше всього — це густі слизові виділення і постійна закладеність носа через набряк м’яких тканин порожнини носа. При вірусних інфекціях виділення прозорі, при бактеріальних (а бактеріальні інфекції часто приєднуються до вірусних) виділення стають слизисто-гнійними.

При гострому нежиті зазвичай допомагають судинозвужувальні засоби у вигляді крапель в ніс (наприклад, нафтизину) — вони на деякий час знімають набряк. Але це не лікувальний засіб, такі краплі просто тимчасово покращують стан людини. Користуватися такими краплями більше трьох-п’яти днів не можна — така постійна стимуляція роботи м’язів стінок кровоносних судин може призвести до їх парезу і стійкому розширенню, не що подається лікуванню протягом тривалого часу.

На відміну від чисто судинозвужувальних крапель протаргол є лікувальним засобом, оскільки пригнічує життєдіяльність збудників інфекції і зменшує запальний процес. Судинозвужувальну дію у нього більш м’яке, не викликає ускладнення з боку кровоносних судин, тому його можна застосовувати протягом досить тривалого часу.

При гострому нежиті застосовують двопроцентної краплі протарголу. Їх закопують в ніс по три-п’ять крапель два-три рази на день. Дітям протаргол закапують по одній-дві краплі двічі на день. Зазвичай достатньо буває тижневого курсу лікування протарголом.

Застосування протарголу при хронічному нежитю

Хронічний нежить може розвиватися по-різному. У одних людей відбувається розростання слизової оболонки порожнини носа, що викликає його постійну закладеність. Такий хронічний нежить називається гіпертрофічним. Іноді розростання тканини настільки виражені, що їх видаляють оперативним шляхом.

В інших випадках хронічний нежить протікає без збільшення обсягу слизової оболонки порожнини носа або, навпаки, з її зменшенням в обсязі — це так званий атрофічний нежить. Часто атрофічний нежить є завершальною стадією розвитку будь-якого іншого виду хронічного нежитю. При атрофічному нежиті слизова оболонка суха, тонка і ранима. На ній постійно утворюються тріщини і скориночки, що призводить до її ще більшого усихання. Запальний процес підтримується тим, що слизова оболонка не в змозі перешкоджати проникненню інфекції.

Протаргол при хронічному нежитю призначають курсами по чотирнадцять і більше днів. Особливо ефективний цей препарат при гіпертрофічному вигляді нежиті. У цьому випадку він м’яко впливає на кровоносні судини порожнини носа, звужує їх, що зменшує надходження до слизової оболонки крові. Відсутність додаткового живлення сприяє тому, що розростання слизової оболонки зменшується або зовсім припиняється. До того ж протаргол пригнічує життєдіяльність збудників інфекції, які беруть участь у запальному процесі.

При атрофічному хронічному нежитю до призначення протарголу відносяться більш обережно, оскільки при тривалому прийомі він може викликати ще більшу атрофію слизової оболонки. Але короткими курсами під час загострення нежитю і вираженого запального процесу його призначають.

Застосування протарголу при аденоїдиті

аденоїди — це розростання в порожнині носа поліпів з лімфоїдної тканини. Це захисна реакція: лімфоїдна тканина розростається для того, щоб захистити організм від інфекції. Тому чим частіше виникають загострення аденоідіта, тим більше розростаються аденоїди. Аденоїди найчастіше з’являються у дітей. Особливістю цього захворювання в дитячому віці є те, що з віком (після дванадцяти-чотирнадцяти років) аденоїди піддаються зворотному розвитку і самостійно проходять. У дорослих теж іноді зустрічаються аденоїди, але вони не піддаються зворотному розвитку, тому їх доводиться видаляти оперативним шляхом.

Загострення аденоідіта найчастіше викликаються бактеріальною інфекцією, при цьому протаргол здатний швидко ліквідувати запальний процес і попередити тим самим черговий етап розростання лімфоїдної тканини. При аденоідітах курс лікування протарголом зазвичай більш тривалий, його призначають не менше, ніж на два тижні.

Протаргол застосовують при нежиті, але робити це потрібно за призначенням лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.