Протаргол при вагітності: прихована небезпека

Протаргол при вагітності протипоказаний, оскільки містить іони срібла, які мають здатність відкладатися у внутрішніх органах. Крім того, вагітна жінка взагалі не має права сама собі призначати будь-яке лікування — це загрожує важкими ускладненнями для неї самої і особливо для дитини.

Що таке аргіроз

Аргіроз — це пігментація шкіри, слизових оболонок, внутрішніх органів, бурого, чорно-сірого або блакитного кольору, пов’язана з відкладенням срібла. Аргіроз виникає часто у працівників срібних копалень, у осіб, що займаються приготуванням ляпісу, срібного лаку і так далі. Може виникнути аргіроз і при тривалому застосуванням у великих дозах лікарських препаратів на основі срібла, наприклад, протарголу.

Аргіроз може бути загальним і місцевим. Загальний аргіроз проявляється відкладенням срібла в поверхневих шарах шкіри і слизових оболонок, а також внутрішніх органів. Місцевий аргіроз — це відкладення срібла в якомусь окремому органі.

Прояви аргіроза

Аргіроз шкіри характеризується відкладенням гранул срібла в потових залозах і в середньому шарі шкіри (дермі), в сполучнотканинних капсулах сальних залоз і волосяних цибулин, в стінках кровоносних судин шкіри, а також в нервах і м’язах, які піднімають волосся. У слизових оболонках порожнини рота, шлунка, кишечника, селезінки, лімфатичних вузлів, розташованих в черевній порожнині, частинки срібла виявляються в основному в стінках кровоносних судин і в сполучнотканинних прошарках. При аргірозе нирок гранули срібла відкладаються також у стінках кровоносних судин, з яких складається ниркова тканина, і в сполучній тканині. У печінці срібло відкладається в стінках вен, які проходять між частками печінки та у сполучній тканині, що оточує їх. Аргіроз очей проявляється відкладенням гранул срібла в кон’юнктиві. Пігментація шкіри і слизових оболонок наростає дуже повільно і значною мірою зазвичай досягає через десятки років після початку постійного контакту з сріблом.

Під мікроскопом дослідженні відкладення срібла виглядають як дрібні темно-коричневі або чорні гранули. Такі гранули срібла зазвичай не викликають жодної реакції з боку оточуючих їх тканин і можуть зменшуватися і навіть зникати зі стінок капілярів через виділення їх із сечею або потім. Але відкладення срібла в сполучній тканині залишаються на все життя. Аргіроз може протікати безсимптомно, але іноді виникають ознаки хронічної інтоксикації солями срібла.

Хронічна інтоксикація солями срібла протікає також непомітно. Можливе зниження гостроти зору, точкові включення в кришталику, зміна кольору зіниці. Можуть з’являтися запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, збільшення і болючість печінки, інтерстиціальні нефрити (запалення сполучної тканини, яка є каркасом нирок).

Вагітність і протаргол

Як відомо, під час вагітності всі внутрішні органи жінки несуть подвійне навантаження. Але найбільше навантаження у печінки і нирок, так як саме ці органи видаляють з організму всі токсини і продукти обміну. У печінці ці речовини руйнуються з утворенням нейтральних продуктів обміну (метаболітів), а потім або виводяться з жовчю через шлунково-кишковий тракт, або всмоктуються назад в кров і потім виводяться через нирки. А так як очищати організм доводиться від дуже великої кількості продуктів, печінку і нирки вагітної жінки працюють у великому напруженні.

Якщо ж під час вагітності жінці доводиться стикатися з солями важких металів (в тому числі і з сріблом), то ці солі починають затримуватися в організмі (печінка і нирки просто не в змозі вивести всі токсичні продукти) і відкладатися в тканинах.

Уявімо тепер, що вагітна жінка підхопила нежить і на свій страх і ризик вирішила лікуватися протарголом (адже далеко не всім відомо про властивості цього препарату). Можливо, вона вдасться до такого лікування і не раз (а може бути в минулому часто застосовувала протаргол), адже у вагітних жінок понижений імунітет і вони схильні до застуд, в тому числі нежиті. Реакція в цьому випадку може бути непередбачуваною, тому що вона залежить від багатьох факторів: від частоти і тривалості застосування протарголу в даний момент і в минулому, від спадкових особливостей і захворювань печінки і нирок і так далі. Можливо (у більшості випадків саме так і трапляється) протаргол не завдасть жінці шкоди, але цілком можливо, що у неї з’являться якісь прояви аргіроза і навіть інтоксикації сріблом.

Під час вагітності дію будь-якого, навіть самого безпечного лікарського препарату, непередбачувано. Саме тому жінка нічого не повинна приймати і не проводити жодних методів лікування (в тому числі народних), не порадившись з лікарем.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.