Протаргол — краплі в ніс: короткий термін придатності

Більшості населення протаргол відомий саме як краплі в ніс. І той, хто хоча б раз ними користувався, знає, що краплі протарголу дуже ефективні. От тільки застосовувати їх краще все ж за призначенням лікаря — що міститься в протарголу срібло при тривалому безконтрольному застосуванні може викликати ускладнення.

Як діє протаргол на слизову оболонку порожнини носа

Протаргол є колоїдним (тобто розчином, що містить великі молекули) розчином срібла. При попаданні на слизову оболонку порожнини носа протаргол диссоциирует (розпадається) з утворенням активних іонів срібла. Іони срібла з одного боку мають протимікробну дію, а з іншого в’яжучим.

В’яжуче дія обумовлена тим, що іони срібла утворюють на поверхні слизової оболонки ніжну плівку з згорнутого білка поверхневих клітин. Новоутворена плівка сприяє зменшенню запального процесу і злегка звужує кровоносні судини — це зменшує набряк. Але звуження кровоносних судин від протарголу не таке виражене, як, наприклад, після нафтизину, тому протаргол не викликає характерних для судинозвужувальних засобів ускладнень — парезів кровоносних судин. Такі ускладнення проявляються довгої закладенням носа, яка насилу піддається лікуванню.

При яких захворюваннях застосовуються краплі протарголу

Протаргол в краплях застосовують для лікування різних видів нежиті. Він чудово допомагає при гострому нежиті в будь-якій його фазі, починаючи від закладеності носа і рідких виділень і закінчуючи густими слизовими виділеннями. У цьому випадку активне антисептичну та протизапальну дію препарату сприяє ранньому одужанню та попередження ускладнень гострого нежитю.

Широко застосовують протаргол при лікуванні аденоидитов у дітей. У цьому випадку протаргол надає антисептичну і протизапальну дію, які вже самі по собі попереджають розростання тканини. А плівка з згорнутого білка на поверхні слизової оболонки перешкоджає швидкому розростанню тканини аденоїдів.

При хронічних насморках (хронічних ринітах) краплі в ніс з протарголом також допоможуть попередити загострення захворювання, пролікувати це загострення і попередити розростання слизової оболонки при гіпертрофічних (з розростанням тканин) процесах.

Протипоказанням для застосування крапель протарголу в ніс є індивідуальна непереносимість препарату, вагітність і годування дитини грудьми.

Як правильно застосовувати

Краплі в ніс з протарголом готуються у виробничих аптеках за рецептами лікаря. Термін придатності таких розчинів обмежений, тому що протаргол є сполукою срібла з білком. У ніс зазвичай закопують одно-або двовідсотковий розчин протарголу. Перед тим, як закопувати протаргол в ніс, з порожнини носа потрібно видалити слиз. Для цього в ніс спочатку закопують краплі, що розчиняють слиз. Це можуть бути краплі на основі морської солі (наприклад, Аква-Маріс) або двовідсотковий содовий розчин, який готується з розрахунку чайна ложка соди на склянку кип’яченої води.

Після того, як порожнину носа буде звільнена від слизу, можна закопувати протаргол. Дорослим його закопують по три-п’ять крапель два, а іноді і три рази в день (кількість крапель, частоту закапування і тривалість курсу лікування призначає лікар).

При гострому нежиті курс лікування триває до одужання і рідко перевищує сім днів. При аденоидите і хронічному гіпертрофічному нежиті курс лікування не менше двох тижнів, а іноді і більше — протаргол в даному випадку перешкоджає розростанню аденоїдів і слизової оболонки порожнини носа. При атрофічному хронічному аденоїдиті, коли відбувається різке зменшення в обсязі слизової оболонки порожнини носа, краплі з протарголом застосовуються з обережністю та короткими курсами, тільки під час загострення захворювання.

Побічні ефекти

Побічні ефекти від застосування крапель протарголу зустрічаються дуже рідко — препарат звичайно добре переноситься. Найчастіше це проявляється в подразнюючої дії на слизову оболонку порожнини носа, появі сухості, оніміння, печіння і свербежу. Іноді можуть з’явитися головні болі і запаморочення.

Такі побічні явища, як аргіроз, при застосуванні крапель протарголу практично не зустрічаються. Тим не менш, теоретично це можливо при дуже тривалому і безконтрольному застосуванні. У такому випадку відбувається відкладення срібла в шкірі та слизових оболонках, що призводить до довічного зміни їх кольору від сіро-блакитного до чорного.

Краплі протарголу і сьогодні досить широко застосовуються в клінічній практиці терапевтами, педіатрами та отоларингологами.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.