Протаргол — інструкція із застосування: на що слід звернути увагу?

Протаргол як ефективний препарат для місцевого антибактеріальної і протизапальної застосування відомий давно . Особливо часто його призначали дітям. Але останнім часом цей препарат був заборонений в ряді країн для застосування дітям до шести років.

Механізм дії протарголу

Протаргол (міжнародна непатентована найменування — срібла протеінат) — це порошок, що містить 7,8-8,3% срібла, з якого у виробничих аптеках готують одно-п’ятивідсотковий водний розчин, який застосовується у вигляді очних крапель, крапель в ніс і розчинів для промивань сечового міхура.

При попаданні в організм протеінат срібла дисоціює з утворенням іонів срібла, які надають в’яжучу, антисептичну і протизапальну дію. Іони срібла активно пригнічують розмноження збудників інфекції, пов’язуючи їх ДНК. Механізм дії протарголу заснований на тому, що іони срібла на пошкодженій слизовій оболонці осаджують білки і утворюють захисну плівку. При цьому знижується чутливість, звужуються кровоносні судини (це призводить до зменшення набряку) і пригнічується запальний процес. Іони срібла пригнічують також розмноження різних бактерій.

Протизапальні властивості срібла були відомі ще Авіценні, який для лікування хворих застосовував тирсу срібла. Він же вперше описав синювате фарбування очей, пов’язане з прийомом всередину срібла (аргіроз). У ті часи, коли ще не були винайдені антибіотики, препарати широко використовувалися для лікування гнійних захворювань, особливо, гнійних ран.

Повторне захоплення препаратами срібла почалося кілька десятків років тому в США. Хворі самостійно виготовляли «срібну воду» і пили її, а фірми випускали біологічно активні добавки до їжі, в яких срібло містилося в дозах набагато перевищують допустимі. З’явилися множинні випадки аргіроза — довічного фарбування шкіри в темний колір. У зв’язку з цим в кінці дев’яностих років вульгарного століття в США препарати срібла були заборонені. У багатьох інших країнах протаргол не дозволений до застосування дітям до шести років. У Росії таких протипоказань для прийому цього препарату немає.

Сьогодні протаргол використовується не так широко, незважаючи на свою ефективність, так як все частіше піднімається питання про його побічні ефекти у вигляді аргіроза. Тим не менш, його продовжують з успіхом застосовувати в отоларингології, офтальмології та урології.

Як правильно застосовувати протаргол

Водний розчину протарголу різної концентрації (одно-п’ятивідсотковий) застосовується для лікування інфекційно-запальних процесів очей. Розчин протарголу закопується в очі по дві-три краплі від двох до чотирьох разів на добу. Для лікування інфекційно-запальних захворювань сечового міхура і сечовивідних шляхів застосовують двовідсотковий розчин протарголу, яким проводять промивання сечовивідних шляхів. Для лікування захворювань ЛОР-органів — нежитю, запалення глотки, середнього вуха в ніс закапують по три-п’ять крапель двічі на день двопроцентного розчину протарголу.

Перед закапуванням протарголу з порожнини носа потрібно видалити слиз, краще всього це зробити за допомогою крапель на основі морської води (наприклад, краплями Аква-Маріс) або двопроцентним розчином соди (чайна ложка соди на склянку кип’яченої води). Тривалість курсу лікування протарголом становить два тижні, при необхідності курс подовжують. Потрібно пам’ятати, що протаргол білковий препарат і тому має короткий термін придатності. Зберігається він тільки в темному посуді.

Протипоказано застосування протарголу при підвищеній чутливості до цього препарату організму хворого, під час вагітності та годування дитини грудьми.

Побічні ефекти при застосуванні протарголу зустрічаються нечасто. Основний побічний ефект — це сухість слизових оболонок, печіння і свербіж в зоні місцевого застосування препарату. Можуть з’явитися також відчуття оніміння в місці впливу, головний біль, запаморочення, млявість, сонливість. Зустрічаються і алергічні реакції.

Показання для застосування протарголу

Показаннями для застосування протарголу є:

 • гнійний кон’юнктивіт, особливо, гонорейного походження; у новонароджених відразу після народження проводиться профілактика гонорейного ураження очей препаратами срібла;
 • гострий і хронічний нежить;
 • аденоїдит;
 • запалення глотки (гострий і хронічний фарінгоіт);
 • запалення сечового міхура і сечівника.
 • Теоретично при тривалому застосуванні протарголу у великих дозах можлива поява аргіроза — стійкого фарбування в сірий або синюватий колір шкіри і слизових оболонок. Небезпека аргіроза в тому, що зміни кольору шкіри довічні. Але практично при застосуванні звичайних доз і встановленого курсу лікування аргіроза від застосування протарголу не зустрічається.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.