Пролапс мітрального клапана — коли серце раптово зупиняється

Існують тяжкі серцево-судинні захворювання, про наявності яких людина не може не знати, але є й такі, які можуть не проявлятися протягом всього життя, а можуть проявитися раптово і самим трагічним чином. Так вже було, наприклад, з відомими спортсменами, коли серце зупинялося в самому розпалі змагань.

Клапани серця

Серце нагнітає кров у судинну систему завдяки систематичному поступового зменшення м’язових клітин передсердь і шлуночків. Кров пересувається за схемою: кровоносна система — передсердя — шлуночки — кровоносна система. Під час скорочення шлуночків спеціальні клапани (стулки) між ними і передсердями закриваються і запобігають зворотний (з шлуночків в передсердя) струм крові. З правого боку це тристулковий клапан, з лівого — двостулковий або мітральний.

Коли стулки мітрального клапана повністю не спрацьовують

Іноді стулки мітрального клапана не спрацьовують, через зміни сполучної тканини вони провисають в порожнину лівого передсердя під час систоли (скорочення) шлуночків, утворюючи сферу, в такому випадку говорять про пролапсі мітрального клапана (ПМК).

Пролапс мітрального клапана може бути вродженим або виникли на тлі інших захворювань, таких як, наприклад, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда і т.д.

Як може проявлятися пролапс мітрального клапана

Пролапс мітрального клапана, обумовлений вродженими причинами, може ніяк не виявлятися протягом всього життя, а може супроводжуватися різними неприємним відчуттями, наприклад, порушенням ритму або болями в області серця. Тут все залежить від ступеня зміни в сполучній тканині клапана і від ураження вегетативної нервової системи (нервова система, иннервирующая внутрішні органи).

Так, ПМК може протікати у вигляді періодично виникаючих серцебиття, перебоїв і болю в області серця, задишки, підвищення температури тіла, головного болю та інших, у тому числі вегетативних проявів.

Вегетативні кризи можуть виникати спонтанно або у зв’язку з перевтомою, стресами. Припиняються вони також самостійно або при прийомі заспокійливих препаратів. Кризи можуть бути двох типів — симпатичними і парасимпатичними.

При переважання активності симпатичного відділу вегетативної нервової системи (він відповідає за стан серця в екстремальних ситуаціях) розвивається симпатико-адреналової криз, який проявляється збудженням, почуттям тривоги, тремтінням у всьому тілі, зябкостью, підвищенням артеріального тиску, серцебиттям.

Якщо спостерігається підвищення активності парасимпатичного відділу (відповідає за постійне забезпечення діяльності органів), то під час кризу з’являється почуття страху, туги, пітливість, нудота, рясне слиновиділення, здуття і бурчання живота, пронос, часте сечовипускання.

Ускладнення пролапса мітрального клапана

У деяких випадках пролапс мітрального клапана може викликати такі ускладнення, як гостра або хронічна недостатність мітрального клапана з розширенням лівого передсердя і застоєм крові в легенях (що може викликати ще більш важке ускладнення — набряк легенів), бактеріальний ендокардит (запалення внутрішньої слизової оболонки серця), тромбоемболію (закупорку кровоносної судини тромбом, який утворюється через застій крові), важкі аритмії, раптову смерть.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.