Пролапс мітрального клапана: головне — виявити вчасно

Мітральний клапан контролює кровотік з лівого боку серця . Він відкривається і закривається при кожному ударі серця, пропускаючи кров з його верхньої камери в нижню. У пацієнта з пролапсом мітрального клапана клапан не закривається досить щільно. Це одне з найпоширеніших порушень роботи серця.

Пролапс мітрального клапана викликаний фізичними змінами мітрального клапана. Такі зміни, як ущільнення і / або аномалії форми найбільш часто стають причинами пролапса мітрального клапана. Що саме їх викликає, невідомо. Часто схильність до розвитку пролапсу мітрального клапана передає у спадок. Такі вроджені порушення, як синдром Марфана і синдром Елерса-Данлоса також пов’язують з підвищеним ризиком розвитку пролапса мітрального клапана. У рідкісних випадках це порушення викликають захворювання, що вражають тканини мітрального клапана, сполучну тканину і серцевий м’яз.

Інші захворювання, наприклад недосконалий остеогенез і гіпертиреоз, також пов’язують з ризиком розвитку пролапса мітрального клапана.

Ознаки

У більшості пацієнтів пролапс мітрального клапана із мінімальним впливом на серце і протікає безсимптомно. У деяких випадках симптомами пролапса мітрального клапана є задишка, біль у серці та / або пальпітації серця. Однак поки не цілком ясно, як саме пролапс мітрального клапана викликає появу цих симптомів.

У пацієнтів з тяжкою формою регургітації мітрального клапана можуть спостерігатися симптоми серцевої недостатності (наприклад, задишка, застій рідини в організмі і сильна втома) та аритмії (такі, як запаморочення та слабкість).

Фактори ризику

Ризик розвитку пролапсу мітрального клапана особливо великий у тих, чиї близькі родичі страждали від цього порушення. Інші спадкові захворювання викликають пролапс мітрального клапана істотно рідше.

Структурні зміни мітрального клапана, як вроджені, так і придбані в результаті яких-небудь захворювань, також підвищують ризик пролапсу.

Захворювання сполучної тканини, наприклад, системна вовчак, недосконалий остеогенез і гіпертиреоз також відносяться до факторів ризику по розвитку пролапса мітрального клапана.

Фактори, що підвищують ризик розвитку ускладнень:

 • Пол. У чоловіків ускладнення пролапса мітрального клапана спостерігається значно частіше, ніж у жінок.
 • Вік. Ризик розвитку ускладнень цього порушення збільшується з віком.
 • Сімейний анамнез. Пролапс мітрального клапана у сімейному анамнезі підвищує ризик розвитку ускладнень.
 • Структурні аномалії.
 • Діагностика

  Оскільки зазвичай пролапс мітрального клапана не має симптомів, його, як правило, виявляють в ході рутинного медичного обстеження. У жінок з м’якими формами пролапса мітрального клапана після настання середнього віку виявити це порушення іноді неможливо.

  Анамнез і медичний огляд

  Лікар може запідозрити, що у вас пролапс мітрального клапана, якщо він почує клацання або шуми в серці. Його також можуть виявити під час ехокардіограму. При підозрі на пролапс мітрального клапана лікар уважно вивчить ваш особистий і сімейний анамнез, а також проведе додатковий огляд. Для підтвердження діагнозу може знадобитися Ехокардіограма — якщо її не проводили досі. Іноді у пацієнтів з пролапсом мітрального клапана Ехокардіограма показує нормальний результат. В цілому, з її допомогою можна визначити:

 • Розмір і функціональність лівих камер серця (лівого передсердя і шлуночка)
 • Наявність або відсутність пролапсу мітрального клапана (при наявності цього порушення мітральний клапан прогинається в ліве передсердя)
 • Ущільнення і / або неправильна форма мітрального клапана
 • регургітації мітрального клапана — зворотний струм крові через клапан.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.