Пролактин — дія на організм до кінця не відомо

Пролактин, або лютеотропного гормон, найбільш відомий як гормон, що має безпосереднє відношення до грудного вигодовування, але він був вже у найдавніших з відомих нам хребетних — риб. Його функції в їх організмі пов’язані з контролем над балансом солей і рідин.

Пролактин, крім того, є важливим регулятором імунної системи.

Рівень гормону пролактину особливо високий у вагітних жінок. Під час вагітності він збільшується в 10-20 разів. Після народження дитини, якщо жінка годує грудьми, рівень пролактину також залишається високим. У жінок, які не годують груддю, рівень пролактину приходить в норму незабаром після пологів. У годуючих жінок рівень цього гормону нормалізується через кілька місяців після пологів.

Гіпофіз чоловіків і невагітних жінок також виробляє пролактин, але не цілком ясно, які саме функції вона виконує в їх організмі.

Рівень пролактину змінюється протягом усього дня. Він найбільш високий під час сну, і незабаром після того, як людина прокидається. Рівень пролактину підвищується під впливом фізичного або емоційного стресу.

Крім того, зміна рівня пролактину може бути викликане прийомом деяких лікарських препаратів, а також пухлиною або пошкодженням гіпофіза. Таким чином, аналіз, що вимірює рівень пролактину в крові, є корисною діагностичною процедурою.

Для чого роблять аналізи на рівень пролактину в крові

Аналіз на рівень пролактину в крові може бути корисний у наступних випадках:

 • Виявлення причини аномальних виділень з сосків, відсутність місячних (аменореї), або безпліддя;
 • Аналіз на рівень пролактину у чоловіків роблять при підозрі на проблеми з гіпофізом, а також при зниженому статевому потязі, еректильної дисфункції, і низькому рівні тестостерону.
 • Як правило, за кілька годин до аналізів пацієнтів просять нічого не їсти і не пити. Як правило, кров для аналізу на рівень пролактину беруть через три години після того, як людина прокидається.

  Оскільки будь-яка напруга може підвищити рівень пролактину, перш ніж брати кров, пацієнту рекомендується відпочити протягом півгодини.

  Крім того, так як стимуляція сосків також може підвищити рівень пролактину в крові, її слід уникати впродовж 24 годин перед тим, як ви будете здавати кров для аналізів.

  Кров для аналізу беруть з вени на руці. Для людей із середнім рівнем чутливості це практично безболісна процедура.

  Рівень пролактину в крові

  Нормальні показники рівня пролактину в крові:

 • Чи не вагітні жінки: 4-23 мкг / л;
 • Чоловіки: 3-15 мкг / л;
 • Вагітні жінки: 34-386 мкг / л.
 • Високий рівень пролактину в крові (як правило, вище 200 мкг / л) може вказувати на пухлину гіпофізу (пролактин). Чим вище рівень пролактину, тим більше вірогідність того, що у людини розвивається пухлина. Як правило, для підтвердження діагнозу використовується магнітно-резонансна томографія (МРТ).

  Підвищений рівень пролактину також може бути ознакою ідіопатичною гіперпролактинемії — стану, при якому гіпофіз з невідомих причин виробляє надлишкову кількість пролактину.

  Іншими причинами підвищення рівня пролактину можуть бути:

 • Нервова анорексія;
 • Лікарські препарати: естроген, трициклічні антидепресанти, опіати, амфетаміни, препарати для лікування гіпертонії (резерпін, верапаміл, метилдопа), і деякі ліки, які використовуються для лікування шлунково-стравохідного рефлюксу (наприклад, циметидин);
 • Різні захворювання гіпоталамуса;
 • Гіпотиреоз;
 • Хвороби нирок;
 • Хвороби печінки (зокрема, цироз);
 • Синдром полікістозних яєчників.
 • Рівень пролактину може бути знижений через гипопитуитаризм, а також в результаті прийому таких препаратів, як допамін, леводопа, і похідні ріжків.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.