Проказа — скорботна хвороба

Проказа — це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є Mycobacterium leprae . Хвороба зачіпає в основному шкіру, периферичні нерви, слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і очей. M. leprae розмножується дуже повільно, а інкубаційний період хвороби становить близько п’яти років. Симптоми можуть з’явитися лише через 20 років.

Проказа є виліковної хворобою і, якщо почати лікування на ранніх стадіях, можна уникнути інвалідності.

Починаючи з 1995 року Всесвітня організація охорони здоров’я пропонує хворим на проказу безкоштовне та ефективне лікування.

Лепра сьогодні

Діагностувати і лікувати проказу сьогодні досить легко, і в більшості ендемічних країн вживаються заходи для впровадження відповідних послуг в місцеву систему охорони здоров’я. Це особливо важливо для найбільш неблагополучних громад, члени яких найбільш схильні до ризику захворювання на проказу — часто це найбідніші з бідних.

Згідно з офіційними звітами, отриманими з 121 країни, протягом 2008 року було зареєстровано 249 007 нових випадків прокази. Число нових випадків порівняно з 2007 роком знизилося на 9126 (4%).

Найбільш ендемічними і раніше залишаються деякі райони Анголи, Бразилії, Центральноафриканської Республіки, Демократичної Республіки Конго, Індії, Мадагаскару, Мозамбіку, Непалу та Об’єднаної Республіки Танзанії. У цих країнах приймаються активні заходи по боротьбі з цією хворобою.

Коротка історія: хвороба і лікування

Проказа була відома в древніх цивілізаціях Єгипту, Китаю та Індії. Перша письмова згадка про проказу датується 600 до н. е.. Протягом всієї історії хворі часто піддавалися остракізму з боку своєї громади і родини.

Хоча в минулому існувала безліч різних способів лікування прокази, перший прорив у цій галузі стався в 1940-х роках з появою препарату дапсон. Лікування за допомогою цього препарату тривало багато років, або навіть все життя, через що пацієнтам могло бути важко проходити курси лікування. У 1960-х M. leprae почав розвивати стійкість до дапсон, єдиному в світі протіволепрозних препарату в той час. На початку 1960-х були відкриті рифампіцин і клофазімін — препарати, які сьогодні, поряд з іншими, використовуються для лікування прокази.

У 1981 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендувала для лікування прокази поєднання трьох препаратів: дапсону, рифампіцину та клофазіміна.

З 1995 року ці в ендемічних регіонах ці препарати розповсюджуються безкоштовно.

Причини і фактори ризику

Проказа — не дуже заразне захворювання і через тривалий інкубаційний період буває важко зрозуміти, де і коли людина заразилася. Діти заражаються проказою частіше, ніж дорослі.

Існує два основні різновиди прокази — туберкулоідная і Лепроматозний, остання з них — найбільш серйозна.

Сьогодні існують ефективні ліки від прокази та ізоляція людей з цією хворобою в «колонії прокажених» не потрібно — поява таких колоній було пов’язано, швидше, з забобонами, ніж з гострою необхідністю. Зараження проказою відбувається лише при тісному фізичному контакті з зараженими. Люди, які проходять лікування від прокази протягом тривалого часу, стають незаразними.

Симптоми

 • Хворобливі пошкодження шкіри, які виглядають світліше, ніж здорові ділянки шкіри;
 • Уражені ділянки шкіри менш чутливі до дотиків, спеку, чи болю;
 • Пошкодження на шкірі не гояться протягом декількох тижнів або місяців;
 • М’язова слабкість;
 • Оніміння або зниження чутливості в кінцівках.
 • Ускладнення

  Ускладненнями прокази можуть стати сильне спотворення, м’язова слабкість, постійне пошкодження нервів в руках і ногах, втрата чутливості.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.