Профілактика раку — чи можливо захистити себе?

Фахівці стверджують, що приблизно в третині випадків рак можна запобігти. Способи профілактики раку нескладні, проте багато людей їх ігнорують, тим самим зайвий раз ставлячи своє здоров’я під удар.

Тютюн

Споживання тютюну стає причиною приблизно 22% смертей від раку щороку. Крім раку легенів, куріння може викликати ракові захворювання інших типів, включаючи рак легенів, стравоходу, гортані, порожнини рота, горла, нирок, сечового міхура, підшлункової залози, шлунка і шийки матки. Приблизно в 70% випадків рак легенів викликаний курінням. Пасивне куріння може стати причиною раку легенів у некурящих. Таким чином, відмова від куріння і відвідування громадських місць, де дозволено курити, а також заборона на куріння у себе вдома, є ефективним способом профілактики раку.

Фізична активність, харчування, надмірна вага і ожиріння

Здорове харчування є важливою складовою профілактики раку. Існує зв’язок між надлишковою вагою і ожирінням та багатьма видами раку, зокрема, рак стравоходу, товстої кишки, прямої кишки, грудей, ендометрію та нирок. Дієта, багата овочами є дієвим засобом профілактики раку. З іншого боку, зловживання червоним м’ясом, консервованими і деякими іншими продуктами підвищує ризик ракових захворювань.

Регулярна фізична активність і підтримання здорового ваги також сприяють профілактиці раку.

Вживання алкоголю

Вживання алкоголю є фактором ризику по розвитку багатьох типів раку, включаючи рак порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, печінки і грудей. Паралельно зі збільшенням кількості споживаного алкоголю підвищується ризик розвитку раку. Ризик стає ще більше, якщо людина не тільки п’є, але і курить.

Інфекції

Інфекційні захворювання відповідальні приблизно за 22% смертей від раку в країнах, що розвиваються і 6% — у промислово розвинених країнах. Вірусний гепатит В і С викликає рак печінки; папіломавірус людини може стати причиною раку шийки матки; інфекції, викликані бактерією Helicobacter pylori збільшують ризик раку шлунка. Для профілактики раку необхідно робити доступні щеплення, стежити за чистотою споживаних продуктів харчування і якістю питної води, зміцнювати імунітет.

Забруднення навколишнього середовища

Забруднення повітря, води та грунту канцерогенними хімічними речовинами, за оцінками ВООЗ, тільки в 2003 році було причиною 1-4% усіх ракових захворювань. До теперішнього часу цей показник міг стати набагато вище. Так, в Бангладеш через забруднення великих територій миш’яком 5-10% всіх смертей від раку є результатом впливу цієї хімічної речовини. Щоб зменшити вплив цього чинника, що сприяє розвитку раку, необхідно підвищувати соціальну відповідальність як держав і підприємств, так і кожної людини окремо. Розуміння того, що чистота навколишнього середовища залежить від колективних зусиль всього людства, може стати одним з кращих способів профілактики раку в світовому масштабі.

Професійні канцерогени

Більше сорока речовин, з якими працює людина, класифіковані як професійні канцерогени. Вони можуть викликати рак легенів, шкіри, сечового міхура, носоглотки, крові. За приблизними оцінками, близько 20-30% чоловіків і 5-20% жінок протягом життя піддаються впливу професійних канцерогенів. Вважається, що вони є причиною 10% всіх випадків раку легенів і 2% — лейкемії. Підвищення безпеки умов праці є необхідним заходом для профілактики рак.

Радіація

Іонізуюче випромінювання, радон і ультрафіолет є канцерогенами для людини. Вони можуть викликати різні типи ракових захворювань і для профілактики раку необхідно обмеження або виключення впливу цих чинником.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.