Профілактика маститу: що потрібно робити, щоб не захворіти

Мастит — це запалення молочної залози, яке виникає в результаті проникнення в неї інфекційних збудників. Найчастіше захворювання розвивається у жінок, які годують дитину груддю. Такий стан називається лактаційний або післяпологовим маститом. Профілактика цього захворювання повинна починатися ще під час вагітності і продовжуватися після народження дитини.

Заходи профілактики маститу під час вагітності

Дотримання загальноприйнятих гігієнічних правил — основа профілактики маститу в цей період. Вагітним рекомендується кожен ранок обмивати груди водою з милом (при жирній шкірі можна користуватися дитячим милом) і потім витирати її махровим рушником. Якщо шкіра в області соска суха, то після ранкового туалету залоз її потрібно змащувати стерильним вазеліновим маслом. Всі ці правила підвищують стійкість сосків до пошкоджень під час майбутнього годування малюка.

З п’ятого місяця вагітності потрібно приймати повітряні ванни. Для цього жінка повинна п’ятнадцять хвилин в день проводити з відкритими грудьми. Влітку це можна робити під прямими сонячними променями, а взимку рекомендується пройти курс ультрафіолетового опромінення. Такі процедури стимулюють імунологічну захист організму вагітної і зменшують ймовірність розвитку інфекційних процесів.

Особливу увагу потрібно приділити вибору білизни: бюстгальтер повинен підбиратися таким чином, щоб молочні залози були підняті, це запобігає застою молока. У міру збільшення грудей в період вагітності розмір бюстгальтера повинен мінятися. Рекомендується вибирати вільне білизна, яка не буде здавлювати молочні залози.

За три тижні до передбачуваного терміну пологів необхідно почати проводити спеціальне тренування сосків, яка підготує їх до годівлі дитини. Для цього великим і вказівним пальцями захоплюють сосок біля основи і ритмічно стискають його. Спочатку ця процедура проводиться по дві хвилини в день, а потім її тривалість поступово збільшується до півгодини.

Профілактика після пологів

Правильне прикладання малюка до грудей дозволить уникнути закупорки молочних проток і пошкодження сосків, які можуть призвести до виникнення лактостазу (застою молока в грудях) і маститу. На початку кожного годування жінка повинна сама подавати груди дитині, не варто чекати того, що малюк сам вхопиться за неї. Для цього мамі потрібно притримувати груди рукою так, щоб великий палець знаходився над соском, а долоню — під молочною залозою. Потім жінка повинна провести соском по нижній губі малюка і, коли дитина широко відкриє рот, вкласти в нього груди максимально глибоко. Саме таке входження соска і ареоли в рот дитини забезпечує правильне захоплення грудей. При цьому сосок повинен розташовуватися в області м’якого піднебіння малюка.

Не варто робити «ямочку» на грудях в тому місці, де з нею стикається носик дитини. Цю помилку дуже часто припускаються молоді мами через страх, що маляті буде нічим дихати. Але жорсткі крила носа дітей забезпечують достатнє надходження повітря при годуванні, а такі маніпуляції жінки з грудьми можуть привести до здавлення молочних проток і їх закупорці.

Жінка може відчути біль тільки в перші дві секунди після початку годування, якщо вона робить це правильно. Коли мама відчуває больові відчуття довше цього часу, їй потрібно забрати у малюка груди і дати її знову. Для того щоб при цьому не пошкодити сосок, жінка повинна ввести в рот дитини мізинець і розтиснути його ясна. Після того як малюк відпустив сосок, останній повинен бути витягнутим і приблизно в два рази більше, ніж зазвичай. Злегка сплюснутий сосок — ознака неправильного прикладання дитини до грудей. Під час годування дитина не повинна видавати ніяких звуків. Прічмоківаніе і клацання свідчать про те, що малюк неправильно захоплює залозу.

Щоденні гігієнічні заходи допоможуть жінці захистити соски від інфекції. Вона повинна мити руки стерильною щіткою і обмивати молочні залози теплою проточною водою після кожного годування. Після цього груди необхідно витирати спеціальною пелюшкою, яка повинна мінятися кожен раз після такої процедури. Потім жінка повинна залишити молочні залози відкритими на двадцять хвилин.

Лікування тріщин сосків

Тріщини сосків служать вхідними воротами для хвороботворних мікроорганізмів. Виділяють кілька факторів, які можуть призвести до їх виникнення:

 • Нераціональне харчування і недостатнє введення вітамінів (особливо в останньому триместрі вагітності);
 • Неправильний спосіб годування дитини;
 • Недотримання гігієнічних заходів;
 • Недостатній догляд за сосками;
 • Неправильне зціджування молока.
 • При наявності невеликих тріщин годування дитини можна продовжувати, але тільки за допомогою спеціальної накладки. Так само варто вчинити і жінкам з плоскими або втягнутими сосками. У таких мам соски особливо схильні до пошкоджень, і, щоб запобігти цьому, їм потрібно почати користуватися накладками відразу після народження малюка. Носіння бюстгальтерів — обов’язкове лікувально-профілактичний захід при наявності тріщин сосків.

  Соски можна обробляти одним із цих способів:

 • перед годуванням сосок і ареола протирають ватою або марлею, змоченою у розчині нашатирного спирту, і висушують їх прикладанням сухої вати (протирати нею сосок не можна). Після годування соски обробляються таким же способом, і жінка після цього повинна приймати повітряну ванну.
 • До годування соски не обробляють, а після нього їх змазують спиртовим розчином одновідсотковій метиленової сині. Після цього жінка також приймає повітряну ванну протягом двадцяти хвилин.
 • Після кожного годування змащують соски преднізолоновой маззю.
 • Якщо соски сильно травмовані, то годування груддю тимчасово припиняють, а молоко обережно зціджують. Після загоєння тріщин годування поновлюють.

  Щоб запобігти розвитку маститу, досить дотримувати основні гігієнічні заходи. До них відносяться регулярна зміна натільної і постільної білизни, дотримання чистоти всього тіла, щоденне обмивання молочних залоз і повітряні ванни. Правильне прикладання дитини до грудей також є однією зі складових профілактики маститу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.