Професійний стрес та кар’єра ділової жінки

Для багатьох людей робота є основним джерелом не тільки доходу, але і стресу. Є багато причин, що викликають професійний стрес, включаючи найбільш очевидну — невідповідність професії типу особистості. Нездатність впоратися з обов’язками або відсутність задоволення від їх виконання підвищують рівень пов’язаного з роботою стресу. Ми поговоримо про основні чинники, що викликають професійний стрес — проблему, яка в наш час отримує все більш широке поширення

Нові технології

Колись передбачалося, що нові технології скоротять робочі години, але в дійсності відбувається зворотне: ми працюємо все довше і все менше часу приділяємо сім’ям, друзям, улюбленим заняттям. Стрімка зміна робочого середовища і практик часто призводить до посилення професійного стресу. Безліч людей, що виконують різні види робіт, постійно намагаються не відставати від темпу, в якому розвиваються нові технології. Сьогодні багато працівники більшою мірою відчувають себе частиною машин, ніж частиною робочого колективу і навіть більше, ніж особистістю. Сьогодні люди частіше, ніж будь-коли, працюють на самоті (нерідко — вдома) або — у великих компаніях, але в ізоляції від колег.

Робота по змінах

Це — причина дуже сильного професійного стресу. Робота по змінах збиває нормальний біологічний ритм людини і порушує сон, в результаті чого людина не може нормально відпочивати, стає дратівливою і, іноді гірше, ніж зазвичай справляється зі своїми робочими обов’язками, що призводить до посилення стресу.

дедлайн

Робота по постійним і жорстким дедлайнів також є потенційним джерелом сильного стресу. Цей ефект посилюється, якщо начальник або сам працівник встановлює практично нездійсненні цілі і дедлайни.

Довгий робочий день

Якщо ви щотижня працює надто багато годин (більше або набагато більше звичайних сорока годин), існує ризик, що з часом продуктивність вашої роботи знизитися, оскільки втома неминуче дасть про себе знати. Недосип і відсутність нормального (за тривалістю і якістю) відпочинку підсилюють професійний стрес.

Ефективне використання робочого часу є однією з умов подолання цієї проблеми.

Транспорт

У великих містах за останні десять-п’ятнадцять років водіння автомобіля перетворилося із задоволення в одне із самих неприємних занять. Використання громадського транспорту іноді є не меншою проблемою — особливо, якщо людина працює далеко від дому і, щоб доїхати до пункту призначення, потрібно зробити кілька пересадок. Дорога на роботу або з роботи додому може займати щодня одну-дві години, в деяких містах — до чотирьох годин.

Умови праці

Шум, висока температура повітря, погана вентиляція, відсутність вікон в приміщеннях — все це фактори, супутні зростанню професійного стресу. У багатьох країнах робочі місця повинні відповідати певним стандартам.

Відсутність інтересу до роботи

Робота тільки заради грошей призводить до того, що працівник не відчуває цінності того, що він робить і не відчуває задоволення від роботи. Більшість людей недооцінюють те, наскільки шкідливими можуть бути такі умови для їхнього життя. Справитися з професійним стресом, що мають таку причину, буває дуже непросто — по-перше, тому що люди часто заперечують існування проблеми, а по-друге, тому що знайти роботу, яка приносить радість, може бути дуже важко.

Колеги

Джерелом сильного професійного стресу може бути робота з людьми, які вам не подобаються, з якими не вдалося налагодити взаєморозуміння. Незалежно від того, чи відбуваються на робочому місці відкриті конфлікти, або працівники змушені придушувати свої справжні емоції, такі умови дуже шкідливі для здоров’я людей.

Впевненість у завтрашньому дні

У більшості країн давно минули ті часи, коли люди працювали на одному місці десятиліттями, нерідко — з початку виробничої практики до самої пенсії. Зараз, особливо в умовах фінансової нестабільності навіть у благополучних країнах, багато людей бояться за свої робочі місця. Всупереч думці, яке намагалися популяризувати деякі політики, це не підвищує якість пропозицій на ринку праці, а лише підсилює пов’язаний з роботою стрес.

Керівна посада

Необхідність приймати важкі рішення, антипатія підлеглих, часті переробки — ці та інші фактори роблять роботу на керівній посаді джерелом сильного стресу, незважаючи на всі її матеріальні переваги.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.