Процес зачаття: від природного до медичного

Процес зачаття іноді відбувається дуже непросто, для цього є багато причин. Щоб зачаття все ж сталося, жінці знадобиться дуже добре знати всі особливості свого менструального циклу, а можливо, пройти попереднє обстеження, щоб знати, які перешкоди існують на шляху такої бажаної вагітності.

Як відбувається процес зачаття

Зачаття — складний фізіологічний процес, під час якого яйцеклітина жінки запліднюється сперматозоїдом чоловіка. У жінки в кожному з яєчників міститься близько 200 тисяч незрілих яйцеклітин. До періоду статевої зрілості повного розвитку і дозрівання досягають 400-500 яйцеклітин.

Можливість народження дітей у жінки залежить від менструального циклу, під час якого під впливом гормонів відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику і її вихід в маткову трубу або черевну порожнину для запліднення. Процес виходу дозрілої яйцеклітини з яєчника називається овуляцією. У жінки овуляція відбувається щомісяця протягом певного періоду часу, який носить назву дітородного або фертильного періоду. Починається цей період з появою першої менструації (менархе) в 11-16 років і закінчується з останньою менструацією, в 48-55 років, після чого настає менопауза.

Під час овуляції яйцеклітина виходить з яєчника і потрапляє в черевну порожнину, де захоплюється лійкою маткової труби. У матковій трубі яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом. У заплідненні бере участь лише один сперматозоїд, ядро якого зливається з ядром яйцеклітини. З цього моменту і починається вагітність.

Запліднена яйцеклітина ділиться і одночасно просувається по маткової трубі, цьому сприяють її перистальтичні рухи і рухи миготливого епітелію слизової оболонки. На 7-8 день від моменту зачаття яйцеклітина потрапляє в порожнину матки, де впроваджується в слизову оболонку, що містить всю необхідні поживні речовини для розвитку зародка. Слизова оболонка матки готується до прийому зародка: під впливом жіночих статевих гормонів і гормонів гіпофіза вона збільшується в об’ємі і стає більш пухкої — в таку слизову оболонку легше впровадитися зародку.

Найбільш сприятливим часом для запліднення яйцеклітини і настання вагітності вважається середина менструального циклу — період овуляції і один день після неї. Сприятливі для овуляції і кілька днів перед овуляцією, незважаючи на те, що в цей період в організмі ще немає доспілої, готової до запліднення яйцеклітини. Справа в тому, що сперматозоїди можуть зберігати свою життєдіяльність близько п’яти діб і лише потім запліднити дозрілу яйцеклітину.

За статистикою, здорового сімейного парі, яка займається сексом 2-3 рази на тиждень без контрацептивів, для зачаття зазвичай потрібно від півроку до року, тому не варто впадати в паніку, якщо вагітність не настала відразу. Тут мають значення багато моментів: стреси, пов’язані з весіллям, зміна способу життя, недавній прийом гормональних протизаплідних таблеток (після їх прийому гормональний фон може відновлюватися в період від одного місяця до півроку) і так далі.

Що може перешкоджати зачаттю

Якщо зачати дитину не вийшло протягом року, то це привід для звернення до лікаря і повного обстеження. Під час обстеження у жінки перевіряють гормональний фон, проводять ультразвукове дослідження статевих органів, лабораторні дослідження для виключення інфекції і запального процесу. Обстежується і чоловік: у нього також виявляють різні інфекції, перевіряють гормональний фон і досліджують сперму на наявність і життєздатність сперматозоїдів.

Зачаттю можуть перешкоджати:

 • зміни менструального циклу, які супроводжуються порушенням дозрівання яйцеклітини; сьогодні існують різні методики відновлення нормального менструального циклу за допомогою гормонів;
 • запальні процеси в жіночих статевих органах, які можуть призвести до непрохідності маткових труб; це також переборне перешкода: часто після лікування прохідність труб відновлюється, якщо ж це неможливо, то існує методика екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), коли у жінки береться з яєчника яйцеклітина запліднюється в пробірці спермою чоловіка, витримується в певних умовах в спеціальних термостатах, а потім імплантується в матку жінці;
 • грубі зміни будови жіночих статевих органів, що не дозволяють виносити дитину; це важке, але також переборне перешкода: на допомогу може прийти сурогатна мати;
 • безплідність чоловіка; існують методики підвищення оплодотворяющих властивостей сперми (якщо живі сперматозоїди є, але їх мало або вони не життєстійкі); якщо ж чоловік повністю безплідний, то можна скористатися донорською спермою.
 • Сьогодні немає причин впадати у відчай, якщо зачаття не виходить природним способом. Звичайно, всі медичні методики вимагають терпіння і роботи над собою, але в більшості випадків вони дають позитивний результат.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.