Приступи агресії при хворобі Альцгеймера

Спалахи агресії в основному спостерігаються у хворих на пізніх стадіях хвороби. Людина стає збуджуваним і дратівливим, впадає в гнів і свариться без видимих на те причин. Це проявляється у посиланні прокльонів, образ і голосний лемент. Словесні образи — більш типове явище при цьому захворювання, ніж образи дією, проте багато пацієнтів можуть кидатися речами, пручатися, відштовхувати і завдавати ударів людям, які про них піклуються.

У чому причини спалахів агресії?

Достеменно не відомо в чому конкретно полягають причини агресивної поведінки. Така манера поведінки може бути прямим наслідком хвороби Альцгеймера, але також подібним чином може виражатися реакція хворого на дії оточуючих чи зовнішні подразники.

Розуміння ініціюючих факторів агресії

Спалахи агресії у хворих відбуваються абсолютно раптово, без очевидних на те причин. Часто люди, які доглядають за хворими, можуть самі виділити фактори, які провокують подібні поведінку. Розуміючи, в чому суть цього явища, можна знизити рівень фрустрації хворого, частоту спалахів агресії і нападів гніву.

Нижче наводяться найпоширеніші види подразників, на які реагують хворі:

 • Дискомфорт, пов’язаний з відсутністю сну, побічні ефекти прийняття лікарських препаратів або відчуття болю, яку людина не в змозі описати.
 • Навколишні умови, галаслива обстановка навколо, суєта і паніка навколо хворого також відносяться до основних видів подразників.
 • Неможливість зрозуміти чого від нього хочуть, велика кількість питань, роздратування при спробах допомогти — все це робить негативний вплив на психіку пацієнта.
 • Як знизити ймовірність нападів агресії?

  Чітке розуміння причин неадекватної поведінки хворого дає можливість запобігати спалаху агресії або робити їх менш важкими.

  Радимо прислухатися до наступних рекомендацій:

 • Намагайтеся не допускати виникнення ситуацій, які можуть викликати у пацієнта дискомфорт, надмірне збудження, розлади.
 • Чи не перевантажуйте хворого розпитуваннями, не ставте перед ним надто складні завдання й не ведіть розмов на неприємні теми. Слідуючи цим інструкціям, ви можете знизити ризик появи подразнення або невдоволення у вашого підопічного. Постарайтеся не створювати непотрібної суєти, шуму, уникати різких рухів.
 • Не сперечайтеся. Люди, що страждають на хворобу Альцгеймера, живуть у власному світі, їхні уявлення про навколишню дійсність сильно відрізняються від того, що бачимо ми. Не намагайтеся оскаржити їх затвердження, говорите і задавайте питання в спокійному тоні.
 • Намагайтеся частіше говорити з ними про минуле. Сильний вплив хвороба Альцгеймера робить на короткочасну пам’ять. Набагато легше і безболісніше в пам’яті хворого відбувається відновлення подій далекого минулого, це не викликає таких труднощів, як, наприклад, розповідь про те, що вони дивилися по телевізору напередодні ввечері.
 • Використовуйте стимулятори пам’яті. У міру розвитку хвороби людині все складніше згадувати, в чому полягає повсякденна активність, і як виконувати ті чи інші дії, наприклад, чистити зуби або одягатися. Невеликі записочки-нагадування на видних місцях допомагають хворому зорієнтуватися.
 • Стресові ситуації

  Доглядати за людьми з хворобою Альцгеймера нелегко. Перебувати поруч, надаючи допомогу хворому 24 години на добу, — тяжка праця, що відбивається на емоційному стані опікуна. Згасання близької людини викликає смуток і розпач. Немає нічого дивного в тому, що люди, які допомагають пацієнтам з хворобою Альцгеймера, відчувають себе в деякому роді ізольованими від суспільства і відчувають депресії. Багато тримають ці почуття в собі, що призводить до різкого і дратівливої поведінки по відношенню до хворого, в окремих випадках до словесних і фізичним образам.

  Якщо трапилося так, що вам довелося доглядати за людиною страждають на хворобу Альцгеймера, надайте собі і своєму підопічному добру послугу. Не соромтеся звертатися за допомогою, якщо у вас трапляються періоди депресії, занепокоєння, дратівливості або ви відчуваєте занепад сил. Не ігноруйте ці явища, це важливо для вас і для людини, яка залежить від вашої допомоги.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.