Природна контрацепція: безпека від природи

Самий природний метод контрацепції, даний нам природою, пов’язаний з менструальним циклом. Якщо жінка добре знає свій менструальний цикл, то вона цілком може захистити себе від небажаної вагітності і, навпаки, вибрати для зачаття такі дні місяця, під час яких вагітність наступить з найбільшою ймовірністю.

Менструальний цикл жінки як основа безпечного сексу

Менструальний цикл жінки складається з декількох фаз. У кожну з цих фаз на організм жінки виявляється різний, часом, протилежний вплив за допомогою гормональної системи. Всього таких фаз три і вони ділять менструальний цикл на три нерівних тимчасових періоду.

Перша фаза — це перша половина менструального циклу. Починається менструальний цикл з першого дня менструації. В цей час в яєчниках жінки відбувається дозрівання яйцеклітини, яка поміщена в фолікул (пухирець). В залежності від того, яка тривалість усього менструального циклу жінки (він може тривати від 21 до 30 і більше днів) перша фаза може тривати від 10 до 15-16 і більше днів. У цей час на організм жінки діють жіночі статеві гормони естрогени і фоллікулстімулірующій гормон (ФСГ) гіпофіза — головної залози внутрішньої секреції людини. Ці гормони стимулюють дозрівання фолікулів в яєчнику і готують слизову оболонку порожнини матки до вагітності: вона розростається і стає рихлою — в таку слизову оболонку легше буде потрапити заплідненої яйцеклітини.

Друга фаза — овуляція або вихід яйцеклітини з яєчника. Це дуже коротка фаза — просто момент виходу яйцеклітини з фолікула, що розірвався в черевну порожнину і в маткову трубу (саме тут вона має зустрітися зі сперматозоїдом). Відбувається овуляція середині менструального циклу на зазвичай 14-16-ий день (вважати потрібно з першого дня менструації). Під час овуляції на організм жінки найбільший вплив надають гормони гіпофіза ФСГ і ЛГ (лютеїнізуючий (ЛГ).

Третя фаза — друга половина менструального циклу. У цей період на місці лопнув фолікула в яєчнику утворюється нова тимчасова залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яка виробляє жіночий статевий гормон прогестерон. Фаза жовтого тіла починається з моменту овуляції і триває до донця менструального циклу. Прогестерон готує слизисту оболонку порожнини матки до впровадження заплідненої яйцеклітини і намагається затримати дозрівання інших фолікулів (вони можуть зруйнувати вагітність). Якщо вагітність не наступає, то жовте тіло атрофується і перетворюється на рубець, а так як прогестерон припиняє свій вплив на організм, слизова оболонка порожнини матки відторгається, що супроводжується кровотечею, тобто починається менструація. Одночасно з її початком починається новий менструальний цикл.

Як користуватися менструальним циклом для попередження небажаної вагітності

Для попередження небажаної вагітності необхідно спочатку провести правильний розрахунок свого менструального циклу. Це займе від півроку до року. Але такий спосіб підійде не всім жінкам, а тільки тим, хто має відносно стабільний менструальний цикл і невеликими відхиленнями за часом. Під час періоду розрахунку менструального циклу не можна користуватися гормональними контрацептивами.

Для проведення розрахунків необхідно завести спеціальний зошит, де можна буде відзначати початок і кінець менструального циклу протягом аналізованого періоду. Після того, як такі записи з’являться протягом не менше півроку, можна проводити розрахунок. Для цього беруться два періоди: найкоротший і найдовший протягом аналізованого часу. Від короткого періоду віднімають число 18 (виходить день початку небезпечного періоду), від довгого — 11 (виходить останній день небезпечного періоду).

Приклад: 24 — 18 = 6 (шостий день — початок небезпечного періоду); 28 — 11 = 17 (сімнадцятий день — кінець небезпечного періоду). Тобто можливість завагітніти у жінки буде з 6 по 17 день менструального циклу.

Періоди відносної та абсолютної стерильності в менструальному циклі жінки

Якщо у жінки час менструального циклу постійно змінюється, то природним способом контрацепції їй буде важко скористатися. У такому випадку вона хоча б повинна знати, в який період її організм найменш готовий до зачаття. Таких періодів два, один з них носить назву періоду відносної стерильності (тобто зачаття все ж можливо), а інший — абсолютної (зачаття неможливе абсолютно).

Періодом відносної стерильності називається перший період менструального циклу, коли яйцеклітина ще не дозріла. Чому ж він відносний, якщо яйцеклітини ні? Справа в тому, що з відміну від яйцеклітини сперматозоїди в організмі жінки живуть набагато довше (до 6 днів) і цілком можуть дочекатися овуляції, тобто появи яйцеклітини в матковій трубі. Тому чим ближче до середини менструального циклу, тим небезпечніше стає секс.

Період абсолютної стерильності настає через два дні після овуляції (добу живе яйцеклітина і ще добу — поправка на помилку в розрахунках). Після цього зачаття абсолютно неможливо, так як яйцеклітини немає, і вона з’явиться дуже нескоро (у сперматозоїда немає шансів її дочекатися).

Менструальний цикл жінки — тонкий інструмент, який при правильних розрахунках дозволяє використовувати його для безпечного сексу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.