Примусове лікування: захистити людину від самого себе

загрузка...

Багато психічно хворі люди, які вчинили те чи інше протиправне діяння, потребують примусовому лікуванні. Здійснюється примусове лікування в медичних установах закритого типу тільки за рішенням суду, так як це заходи державного примусу.

Що таке примусове лікування і його види

Примусове лікування — це міра державного примусу, яка не є покаранням і призначається за рішенням суду особам, які страждають психічними розладами і вчинили суспільно небезпечне діяння. Мета примусового лікування — лікування або поліпшення психічного стану психічно хворих людей, що надалі попередить вчинення ними нових злочинів.

Примусове лікування не є осудженням вчинку хворого з боку держави (глава 15 розділу 6 Кримінального кодексу РФ) і призначається судом при вчиненні особою суспільно небезпечного діяння в стані неосудності (неосудність — хворобливий стан особи під час вчинення ним злочину, який не дозволяє поставити йому це діяння в провину), що виключає покарання. Примусове лікування призначається тільки тоді, коли психічно хворі люди становлять небезпеку для суспільства. Якщо ж вони такої небезпеки не становлять, то суд передає документи в органи охорони здоров’я для вирішення питання про подальшому спостереженні і лікуванні цими органами.

Примусове лікування відрізняється від недобровільного лікування тим, що в останньому випадку хворі не вчинили жодних протиправних дій, але відмовляються лікуватися, в той час, як їх стан вимагає негайного лікування, так як загрожує їм самим або оточуючим. Недобровольное лікування здійснюється відповідно до статті 29 Закону РФ «Про психіатричну допомогу і гарантії прав громадян при її наданні».

Види примусового лікування:

 • амбулаторне спостереження і лікування в психіатра; цей вид примусового лікування може бути встановлений хворому, який за своїм психічним станом не потребує в приміщенні в психіатричну лікарню;
 • лікування в психіатричному стаціонарі загального типу; призначається хворим, які за своїм психічним станом потребує лікування та спостереженні в умовах лікарні, але не вимагають постійного активного спостереження;
 • лікування в психіатричному стаціонарі спеціалізованого типу; призначається хворим, які за своїм психічним станом потребують постійного спостереження;
 • лікування в психіатричному стаціонарі спеціалізованого типу з інтенсивним спостереженням; призначається хворим, які за своїм психічним станом становить особливу небезпеку для себе або оточуючих і вимагають інтенсивного постійного спостереження.
 • Кому може призначатися примусове лікування

  У відповідності з існуючим законодавством (частиною 1 ст. 97 КК РФ) примусове лікування може бути призначене судом наступним особам, які вчинили ті чи інші злочини:

 • вчинили злочин у стані неосудності;
 • у яких після здійснення злочину наступив психічний розлад, що дає неможливим призначення або виконання покарання;
 • вчинили злочини та страждають психічними розладами, що не виключають неосудності;
 • вчинили злочин і визнаним нужденними в лікуванні від алкоголізму або наркоманії.
 • Примусове лікування в чомусь схоже на кримінальне покарання, так як призначається судом. Але це не вважається карою і не переслідує мети виправлення хворих, їх лікують з метою лікування чи поліпшення їхнього психічного стану та попередження нових злочинів. Відмінністю є і те, що суд не встановлює термінів примусового лікування, воно продовжується до того моменту, поки психічний стан хворого зміниться настільки, що він перестане становити небезпеку як для оточуючих, так і для самого хворого.

  Хворі, що перебувають на примусовому лікуванні в психіатричній лікарні, не рідше разу на півроку піддаються переогляду лікарсько-консультаційною комісією для визначення їхнього психічного стану і можливості постановки перед судом питання про зміну або скасування примусового лікування.

  У психіатричних лікарнях спеціалізованого типу переогляд психічно хворих, які перебувають на примусовому лікуванні, здійснюється Центральною судово-психіатричною експертною комісією. Особи, які перебувають на примусовому лікуванні, мають право отримувати пенсію на загальних підставах.

  Примусове лікування — це не покарання, а заходи медичного характеру, що дозволяють убезпечити суспільство від хворих, які можуть вчинити злочин, як щодо інших людей, так і у відношенні самих себе.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.