Причини високого гемоглобіну: зверніть увагу на наступні фактори

Гемоглобін — це основний компонент червоних кров’яних тілець , або еритроцитів. Цей білок є переносником кисню і вуглекислого газу в організмі. Вміст гемоглобіну визначається в ході повного аналізу крові, який проводиться або в рамках звичайного дослідження показників крові, або для ідентифікації захворювання у пацієнта. Рівень гемоглобіну підвищується або при надлишку еритроцитів, або при зменшенні об’єму крові.

Нормальний вміст гемоглобіну в крові

Норма гемоглобіну зазвичай становить 14-18 г / дл для чоловіків і 12-16 г / дл у жінок. У вагітних жінок цей показник повинен складати не менше 11 г / дл. Критичним показником рівня гемоглобіну є менше 6 г / дл і більше 20 г / дл. Еталонні значення можуть дещо відрізнятися один від одного в різних лабораторіях.

Як вимірюється рівень гемоглобіну

Існує кілька методів для вимірювання рівня гемоглобіну, і велика частина таких тестів в даний час проводяться за допомогою спеціальної апаратури, призначеної для виконання ряду досліджень крові. У таких апаратах клітини крові розриваються, а гемоглобін потрапляє в спеціальний розчин. Вільний гемоглобін вступає у взаємодію з певними хімічними речовинами, що містять ціанід. Ціанід утворює міцний зв’язок з молекулою гемоглобіну, в результаті чого утворюється ціанметгемоглобін. Щоб визначити кількість гемоглобіну, через розчин пропускають світло і вимірюють, яка кількість світла при цьому було поглинуто.

Функція гемоглобіну

Гемоглобін переносить кисень і вуглекислий газ, тому його концентрація визначає здатність крові транспортувати кисень. Підвищений рівень гемоглобіну може виступати в якості компенсатора при наявності захворювань, для яких характерне зниження споживання кисню.

Симптоми високого рівня гемоглобіну

 • Запаморочення
 • Порушення когнітивної діяльності
 • Сплутаність свідомості
 • Синюватий відтінок видимих слизових оболонок, особливо губ і кінчиків пальців рук
 • Набряки
 • Раптове оніміння
 • Тимчасова втрата слуху і зору
 • Іноді підвищення рівня гемоглобіну в крові вказує на порушення метаболізму.

  Збільшення кількості еритроцитів як компенсаторний механізм

  Організм може підсилити вироблення червоних кров’яних тілець, щоб збільшити об’єм кисню, що переноситься кров’ю. У результаті може розвинутися застійна серцева недостатність, хронічне неспецифічне захворювання легенів та інші захворювання, які можуть стати причиною кисневої недостатності. Також причиною можуть стати зовнішні фактори, наприклад, якщо пацієнт живе на великій висоті, де в повітрі міститься менше кисню.

  ерітроцітемія

  ерітроцітемія — це захворювання, при якому кістковий мозок виробляє надлишкову кількість еритроцитів. Аналіз крові на пацієнтах з цим захворюванням показують високий рівень гемоглобіну, підвищений гематокрит і, звичайно ж, підвищений вміст червоних кров’яних тілець. Симптоми захворювання — це почервоніння обличчя, постійний свербіж, задишка, біль у грудях і швидка стомлюваність. Це стан потенційно небезпечно для життя.

  Еритропоетин та інші препарати, що підвищують рівень гемоглобіну

  Еритропоетин, речовина, яке синтезується нирками, підсилює вироблення кістковим мозком червоних кров’яних тілець. Еритропоетин може використовуватися в якості лікарського засобу, як правило, для нейтралізації побічних ефектів хіміотерапії. Іноді для поліпшення спортивних досягнень робляться ін’єкції даної речовини — так званий «кров’яний допінг». Збільшення вмісту еритропоетину призводить до підвищення рівня гемоглобіну в крові. Крім того, рівень гемоглобіну може підвищуватися при прийомі таких препаратів, як гентаміцин і метилдофа.

  Зневоднення

  Рівень гемоглобіну — це значення концентрації гемоглобіну в крові. Отже, якщо об’єм крові зменшується, вміст гемоглобіну збільшується, навіть в тих випадках, коли кількість еритроцитів у крові не змінюється. Сильне обезводнення організму призводить до зменшення об’єму крові. Також високий рівень гемоглобіну часто спостерігається при сильній діареї або опіках.

  Крім того, є ряд інших захворювань і чинників, які призводять до підвищення рівня гемоглобіну:

 • Емфізема
 • Рак нирки
 • Рак печінки
 • Інші захворювання серця
 • Інші захворювання легенів
 • Куріння, яке призводить до зниження вмісту кисню в крові
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.