Причини виникнення кісти — залежать від механізму її утворення

Кіста — патологічна порожнина, яка має стінку і заповнена рідким або напіврідким вмістом. Причини виникнення кісти пов’язані з механізмом її формування. Існує кілька видів цих утворень, і вони різняться між собою будовою стінки і характером вмісту.

Дизонтогенетична кісти

Зазвичай такі кісти є вродженими. Вони формуються в тих випадках, коли порушується процеси утворення тканин і органів у внутрішньоутробному періоді.

Зі збережених залишків зябрових щілин виникають брахіогенние кісти, які розташовуються по бічних поверхнях шиї. Якщо після народження дитини у нього не заростає щитовидної-язичковий протока, яка у період ембріонального розвитку з’єднує зачаток щитовидної залози і ротову порожнину, формується кіста на передній поверхні шиї. Аномальний розвиток печінки та нирок часто супроводжується формуванням у цих органах патологічних порожнин.

дермоїдна кіста також виникає при порушеннях ембріонального розвитку. Вона являє собою округлу порожнину з щільними стінками, які утворені сполучною тканиною. Кіста містить желеподібну масу сірого або бурого кольору, що складається з жиру, лусок епідермісу і кристалів холестерину. Всередині порожнини знаходяться волосяні фолікули, сальні залози, волосся, зуби, частини кісткової тканини.

Травматичні кісти

Під впливом пошкоджуючого впливу відбувається впровадження епітеліального покриву в розташовані нижче м’які тканини. Епітелій — це шар клітин, який вистилає поверхню тіла, слизові оболонки внутрішніх органів, утворює багато залози організму людини.

Найбільш часто зустрічаються травматичні кісти — епітеліальні кісти долонь і пальців. За таким же механізмом патологічні порожнини можуть утворитися в райдужній оболонці ока, печінці та підшлунковій залозі.

Ретенційних кісти

Такі кісти формуються в залозах, коли виникає ретенція (затримка) відтоку секрету, який в них виробляється. Зазвичай це відбувається через закупорку протоки мікроскопічними каменями, згустком секрету самої залози, а також в результаті здавлювання його зовні рубцями або пухлинами. Слизові або водянисті вміст поступово накопичується в протоці або часточці залози і при цьому розтягує їх стінки. В результаті цього утворюється порожнина, яка зсередини покрита епітелієм.

До цієї групи відносяться:

 • Кісти слинних залоз. Найчастіше формуються кісти малих слинних залоз, вони зазвичай утворюються через прикушення слизової оболонки нижньої губи або щік. Якщо відбувається пошкодження часточок або проток під’язикової слинної залози, то виникає кіста, яка називається ранула.
 • Кісти молочних залоз, які зазвичай є проявом мастопатії. Вони формуються в результаті гормональних порушень в організмі жінки. Лактоцеле — ще один вид ретенційної кісти, при якому в залозі утворюється порожнина, заповнена молоком. Це відбувається, коли після перенесеного запалення в молочному протоці виникає рубцеве перешкода. Також причиною лактоцеле можуть бути травми або аномалії розвитку молочної залози.
 • Ретенційних утворення яєчників, які включають в себе фолікулярні, лютеиновая, ендометріоїдні, параоваріальні кісти. Фолікулярна кіста найчастіше утворюється на фоні запального процесу. При цьому овуляція не відбувається, і фолікул продовжує збільшуватися в розмірах. Лютеиновая кіста також є наслідком перенесеного запалення. Вона розвивається через надмірне накопичення рідини в жовтому тілі, яке утворюється після овуляції. Параоваріальні кісти виникають в результаті затримки секрету в канальцях над’яічнікового придатка (це освіта перебуває в широкій зв’язці матки між трубою і яєчником). Ендометріоїдних кіст — це один з варіантів перебігу захворювання, яке називається ендометріоз. При цьому в яєчниках формуються осередки з тканини, яка нагадує за своєю будовою слизову оболонку матки (ендометрій).
 • Кісти передміхурової залози, які утворюються на тлі хронічного простатиту або при пухлинах. Коли відбувається здавлювання проток залози, порушується відтік її секрету, і він накопичується в часточках простати (помилкова кіста) або між ними (істинна кіста).
 • Рамоліціонние кісти

  Такі кісти утворюються на місці змертвіння (некрозу) ділянки якого органу. Навколо вогнища ушкодження формується оболонка зі сполучної тканини, яка пізніше утворює стінку кісти. Загиблі тканини під дією ферментів поступово розм’якшуються, розріджуються і розсмоктуються.

  Найбільш часто зустрічаються кісти, що виникають в головному мозку після інсульту. Рамоліціонние кісти також утворюються при фіброзному остіте, коли відбувається розсмоктування кістки і заміщення її сполучною тканиною, і при доброякісних пухлинах кісток (остеобластомами).

  Пухлинні кісти

  Вони формуються в тих випадках, коли в зростаючої пухлини утворюються однокамерні або багатокамерні порожнини. Це пов’язано з порушенням обміну речовин в тієї тканини, де виникло новоутворення.

  Найчастіше такі кісти виникають в органах із залозистої тканини. Наприклад, це відбувається при аденомі слинних залоз.

  Паразитарні кісти

  Вони являють собою відмежоване від оточуючих тканин тіло паразита. Ехінококоз — захворювання, яке викликається паразитуванням личинок ехінокока, одного з представників стрічкових черв’яків. Основне джерело цього паразита — собаки. Людина може захворіти після контакту із зараженими тваринами, пиття води з джерел, забруднених яйцями паразита, при зборі трав і ягід.

  При цій хворобі кісти частіше утворюються в печінці, легенях, рідше — в жовчовивідних шляхах, головному мозку, селезінці, серці, кістках. Ехінококоз довгий час може протікати безсимптомно, але коли кісти досягають великих розмірів, вони починають здавлювати навколишні тканини. Іноді вони можуть нагноюються і розриватися, при цьому їх вміст інфікує поруч розташовані порожнини, наприклад, черевну або плевральну. Паразити також викликають алергічні реакції.

  Якщо кіста має великі розміри, через неї порушується функції будь-якого органу або є ускладнення, то необхідно провести оперативне лікування. Кісту видаляють ізольовано або разом з частиною ураженого органу. Багато кісти печінки та підшлункової залози можна вилікувати за допомогою черезшкірної пункції (проколу стінки кісти і видалення її вмісту через голку).

  Олександра Чернова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.