Причини тахікардії: перебої в роботі серця

Як правило, тахікардія викликана перебоями в подачі електричних імпульсів , які контролюють ритм прокачування крові в серце, тобто серцевий ритм. Таким чином, тахікардія являє собою прискорене серцебиття.

Перебої можуть бути викликані наступними ситуаціями, порушеннями і захворюваннями:

 • реакцією на деякі лікарські препарати;
 • вродженими аномаліями серця;
 • вживанням занадто великої кількості алкоголю;
 • споживанням кокаїну і деяких інших рекреаційних (легких) наркотиків;
 • електролітним дисбалансом;
 • хворобами серця, які викликають погіршення кровопостачання і пошкодження тканин серця, в тому числі ішемічною хворобою серця (атеросклероз), захворюваннями клапанів серця, серцевою недостатністю, захворюваннями серцевого м’яза (кардіоміопатія), пухлиною або інфекцією.
 • гіпертонією;
 • гіпертиреозом (гіперактивність щитовидної залози);
 • курінням;
 • деякими захворюваннями легенів.
 • Іноді точну причину тахікардії встановити не вдається.

  Передсердя, шлуночки і система електричної провідності серця

  Серце людини складається з чотирьох камер:

 • Передсердя: два верхніх відділу (ліве передсердя і праве передсердя), які мають відносно тонкі стінки, оскільки їхнє призначення — лише перекачувати кров в м’язові шлуночки.
 • Шлуночки: два нижніх відділу (лівий шлуночок і правий шлуночок).
 • Серце від природи оснащене свого роду кардіостимулятором — синусно-передсердним вузлом, який знаходиться в правому передсерді. Синусних код генерує електричні імпульси, кожен з яких стимулює биття серця (тобто серцевий ритм). Електричні імпульси (стимули) синусового вузла проходять через передсердя, що призводить до скорочення м’язів передсердь. В результаті скорочення м’язів передсердя кров надходить у шлуночки. Далі електричні імпульси надходять в атріовентрикулярний вузол (АВ вузол), який являє собою частину провідної системи серця і розташований в міжпередсердної перегородки. Атріовентрикулярний вузол уповільнює електричні імпульси, а потім направляє їх на шлуночки. Затримка електричних імпульсів атріовентрикулярної вузлом дає шлуночкам час, щоб наповнитися кров’ю. Коли м’язи шлуночка отримують електричні імпульси, вони скорочуються, перекачуючи кров в легені, або в інші частини тіла.

  При порушеннях електричної провідності серця частішає серцебиття, що і призводить до тахікардії. Найбільш поширеними видами тахікардії є:

 • Миготлива аритмія (фібриляція передсердь)
 • Коли два верхніх відділу серця — передсердя — скорочуються занадто часто і нерегулярно, виникає фібриляції передсердь або миготлива аритмія. Це різновид надшлуночкової тахіаритмії з хаотичною електричною активністю передсердь з частотою імпульсів 350-700 в хвилину, що виключає можливість їх координованого скорочення. Епізод миготливої аритмії може тривати від декількох годин до декількох днів. Іноді епізод не проходить без лікування. У більшості пацієнтів з фібриляцією передсердь спостерігається серцева патологія, пов’язана з цим порушенням. Хронічний перебіг миготливої аритмії призводить до невеликого збільшення ризику смерті.

 • Тріпотіння передсердь
 • Тріпотіння передсердь — це порушення серцевого ритму (аритмія), яке починається у верхніх відділах серця (передсердях). Воно характеризується різким ритмічним почастішанням скорочень передсердь, обумовлене патологічним рухом хвилі збудження по міокарду. Епізод тріпотіння передсердь може тривати кілька годин або кілька днів. У деяких випадках він не припиняється без лікування. Тріпотіння передсердь іноді є ускладненням хірургічної операції, але також може бути викликано різними формами серцево-судинних захворювань. У пацієнтів з тріпотінням передсердь зазвичай спостерігається також фібриляція передсердь.

 • Надшлуночкова (суправентикулярна) тахікардія
 • Надшлуночкова тахікардія — це часті скорочення серця, при якому імпульси формуються вище рівня шлуночків, а саме: у передсердях або атріовентрикулярному вузлі. Патології системи електричної провідності серця зазвичай є вродженими, і генерують цикл перекриваються сигналів. Епізод наджелудочного тахікардії може тривати від декількох секунд до декількох годин. При деяких формах наджелудочного тахікардії атріовентрикулярної вузол поділяє електричний імпульс на два, однією з яких надходить у шлуночки, а другий повертається до передсердям.

 • Шлуночкова тахікардія
 • Шлуночкова тахікардія — це часті скорочення серця, при яких джерело почастішання ритму знаходиться в шлуночках серця. Частота серцевих скорочень не дозволяє шлуночкам наповнитися кров’ю і повноцінно скоротитися, що призводить до недостатнього кровопостачання тіла. Шлуночкова тахікардія може бути вродженою аномалією, а також може бути і наслідком ураження серцевого м’яза, ішемічної хвороби серця або кардіоміопатії. Незалежно від причин, шлуночкова тахікардія завжди небезпечна, оскільки може викликати зрив ритму і раптову зупинку серця.

 • Фібриляція (мерехтіння) шлуночків
 • Мерехтіння шлуночків — це аритмічний, некоординовані та неефективні скорочення окремих груп м’язів шлуночків з частотою більше 300 за хвилину. При цьому в шлуночках не виникає тиск, і насосна функція серця припиняється. Якщо нормальний ритм серця не буде швидко відновлено, кровообіг припиниться, і пацієнт помре. Фібриляція шлуночків спостерігається у пацієнтів із захворюваннями серця, або тих, хто отримав серйозні пошкодження серця в результаті удару блискавки.

  Харчування і спосіб життя

  Нездорові звички харчування і спосіб життя також можуть бути однією з причин тахікардії. Дієта з високим вмістом холестерину може призвести до розвитку атеросклерозу — захворювання, при якому на внутрішніх стінках артерій утворюються жирові відкладення, що в свою чергу призводить до меншого припливу крові до серця. Надмірне споживання алкоголю і кофеїну також може впливати на роботу серця, що призводить до фібриляції і тахікардії. Надмірний стрес — ще один винуватець тахікардії, особливо серед молодих людей. Чи може викликати тахікардію тривожність? Незважаючи на те, що перехідна тахікардія може виникати в ситуаціях, коли ви нервуєте і переживаєте сильну тривогу, вона не представляє серйозної загрози для здоров’я, так як симптоми тахікардії зазвичай зникають, коли ви заспокоюєтеся. Наркоманія також може призвести до тахікардії. Раціон харчування з дуже високим або дуже низьким вмістом натрію також може бути однією з причин тахікардії, так призводить до електролітного дисбалансу, який по своїй клінічній картині нагадує тахікардію.

  Інші захворювання

  Деякі інші хвороби також можуть впливати на роботу серця і серцевий ритм, і, як наслідок, викликати тахікардію. До таких хвороб відносяться захворювання, при яких спостерігається збільшення в’язкості крові; в’язка кров заважає нормальному кровотоку. Крім того, причиною тахікардії також можуть бути інші захворювання, пов’язані з порушенням циркуляції крові. Деякі захворювання щитовидної залози, зокрема, гіпертиреоз, можуть бути причиною синусової тахікардії. Захворювання легень (емфізема легенів, пневмонія, тромбоемболія легеневої артерії та інші) нерідко призводять до тахікардії. Нарешті, прийом деяких лікарських препаратів може призвести до тахікардії, наприклад, тахікардія виникає при раптовому зміну дози антиаритмічних препаратів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.