Препарати для лікування поліартриту: прийом при перших симптомах

Препарати для лікування поліартриту — це дві різних групи ліків: одні призначені для придушення гострих симптомів захворювання, таких, як біль, оніміння, набрякання суглобів, інші — для запобігання подальшого розвитку поліартриту і попередження значного пошкодження суглобів.

Придушення симптомів поліартриту

Більшість видів поліартриту вважаються хронічними захворюваннями. Фактично це означає, що симптоми поліартриту з’являються епізодично, поглиблюються протягом декількох годин або днів, а потім зникають на якийсь період часу. Для придушення гострих симптомів поліартриту при черговому нападі захворювання рекомендовані, в першу чергу, стандартні нестероїдні протизапальні препарати, які полегшують біль, викликану запаленням суглобів, і пригнічують запальні процеси. Такі препарати для лікування поліартриту можна придбати в аптеці без рецепта лікаря — наприклад, ібупрофен, напроксен. Більш потужні протизапальні болезаспокійливі препарати можуть бути виписані тільки лікарем. Найпоширеніші побічні ефекти таких препаратів — розлади шлунково-кишкового тракту.

Якщо нестероїдні протизапальні препарати не допомагають придушити біль, викликану поліартритом, лікар може рекомендувати стероїди — препарати типу преднізону, які не тільки пригнічують запалення і біль в суглобах, але і запобігають подальше їх пошкодження в результаті розвитку поліартриту. Як правило, для лікування поліартриту рекомендується дуже короткий курс ін’єкцій стероїдів безпосередньо в ушкоджений суглоб — тривалий курс стероїдів може призвести до появи досить серйозних побічних ефектів. У їх числі — поступове витончення кісток, діабет, різке збільшення маси тіла. Як правило, стероїди призначаються для придушення гострих симптомів поліартриту тільки тоді, коли стандартні препарати, що знімають біль, позбавитися від симптомів захворювання не допомагають.

Запобігання розвитку запалення суглобів

Ще одна група препаратів для лікування поліартриту призначена не для швидкого придушення симптомів захворювання, а для запобігання подальшого його розвитку. Хоча ліки, яке б дозволяло раз і назавжди позбутися від поліартриту, не існує, саме такі препарати допомагають максимально уповільнити поширення поліартриту, захистити суглоби від ушкоджень, викликаних запальними процесами. В першу чергу для запобігання розвитку поліартриту застосовуються спеціальні протиревматичні засоби — в тому числі метотрексат, лефлюномид, гідроксихлорохін, сульфасалазин, міноціклін. Оскільки у таких препаратів досить багато можливих побічних ефектів — наприклад, ушкодження печінки, інфекції легенів — в деяких випадках прийом таких ліків не рекомендований. Так, наприклад, метотрексат протипоказаний для лікування поліартриту при вагітності, оскільки може спровокувати передчасні пологи або навіть викидень.

Відносно новий вид лікарських препаратів для лікування деяких видів поліартриту — так звані моноклональні антитіла, успішно застосовуються, зокрема, у лікуванні ревматоїдного поліартриту. Як і протиревматичні засоби, такі препарати пригнічують запальні процеси в суглобах, запобігаючи їх пошкодження. Найпоширеніший представник цієї категорії ліків — ритуксимаб, який часто застосовується в поєднанні з метотрексатом.

Іммуноподавляющіе препарати для лікування поліартриту

При ревматоїдному артриті, який є найбільш поширеним видом поліартриту, для лікування застосовуються іммуноподавляющіе препарати. Оскільки ревматоїдний артрит, будучи аутоімунним захворюванням, викликаний порушеннями роботи імунної системи, в результаті яких організм виробляє антитіла, що провокують запальні процеси в суглобах, іммуноподавляющіе препарати виявляються найбільш ефективними. Найпоширеніші представники категорії імуносупресантів, що застосовуються для лікування ревматоїдного поліартіта — азатіоприн, циклоспорин, циклофосфамід. Приймати такі препарати необхідно з особливою обережністю, ретельно дотримуючись інструкцій лікаря або виробника — пригнічуючи імунну систему, вони роблять організм більш уразливим для різного роду інфекцій.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.