Препарати для лікування циститу: що повинно бути в домашній аптечці

загрузка...

Хоча антибіотики — найпоширеніші препарати для лікування інфекцій сечовивідних шляхів і, зокрема, циститу, все частіше при лікуванні цього захворювання спостерігається несприйнятливість (резистентність) деяких бактеріальних культур до окремих видів антибіотиків. З почастішанням випадків появи резистентності бактерій до триметоприм-сульфаметоксазол, основним препарату для лікування циститу, все більш широке поширення набувають антибіотики класу хінолонів.

Бета-лактами

Бета-лактами — антибіотики декількох різних груп зі схожими хімічними властивостями: препарати групи пеніцилінів, цефалоспоринів та ряд інших, більш нових схожих препаратів.

Пеніциліни (амоксицилін). До недавніх пір стандартним методом лікування циститу та інших інфекцій сечовивідних шляхів був десятиденний курс прийому амоксициліну, пеніцилінового антибіотика. Згідно зі статистикою, однак, на сьогоднішній день резистентність до амоксициліну спостерігається в середньому в двадцяти п’яти відсотках усіх випадків бактеріального циститу, викликаного бактеріями виду Escherichia coli. При резистентності до амоксициліну для лікування циститу може бути призначений амоксицилін-клавуланат (препарат з клавулоновою кислотою).

Цефалоспорини. Цефалоспорини — антибіотики, що застосовуються в якості альтернативної заходи лікування циститу в тих випадках, коли стандартні методи лікування інфекції виявляються не ефективними. Цефалоспорини часто поділяють на препарати першого, другого і третього покоління. Найбільш часто для лікування циститу використовуються такі препарати, як цефалексин, цефадроксил, цефуроксим, цефіксим (супракс).

Триметоприм-сульфаметоксазол

Комбінований антибіотик триметоприм-сульфаметоксазол широко застосовується для лікування циститу та інших інфекцій сечовивідних шляхів. Стандартний курс лікування триметопримом триває три дні, в деяких випадках — всього один день для зниження ризику побічних ефектів. Збільшена (до семи-десяти днів) тривалість курсу лікування триметопримом на ефективність дії антибіотика ніяк не впливає, але збільшує ризик виникнення побічних ефектів. Триметоприм-сульфаметоксазол знижує ефективність оральних контрацептивів.

При алергії на сульфамідні препарати для лікування циститу застосовується триметоприм в чистому вигляді, оскільки алергічна реакція на комбінований препарат може бути дуже гострою.

Флуорохінолони (хінолони)

Флуорохінолони (також відомі просто як хінолони) — антибіотики нового покоління, все частіше застосовуються для лікування циститу як альтернатива триметоприм-сульфаметоксазол. До групи хінолонів відносяться офлоксацин, ципрофлоксацин, норфлоксацин, левофлоксацин. Антибіотики групи хінолонів не рекомендується приймати вагітним жінкам і жінкам, які годують груддю.

Тетрацикліни

До антибіотиків групи тетрациклінів відносяться доксициклін, тетрациклін, міноціклін. Такі препарати застосовуються для лікування циститу, ускладненого хламідіями. Тетрацикліни протипоказані для дітей та вагітних жінок, оскільки можуть викликати досить нестандартні побічні ефекти — у тому числі збільшити чутливість шкіри до ультрафіолету, викликати зміну кольору зубів.

Аміноглікозиди

Аміноглікозиди (гентаміцин, тобраміцин, амікацин) застосовуються внутрішньовенно для лікування дуже серйозних, ускладнених бактеріальних інфекцій сечовивідних шляхів. Аміноглікозиди застосовуються тільки в поєднанні з іншими антибіотиками. Найпоширеніший представник групи таких препаратів, найчастіше використовується для лікування ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів — гентаміцин, здатний викликати такі серйозні побічні ефекти, як порушення слуху, втрата координації, пошкодження нирок.

Інші препарати для лікування циститу

Нітрофурантоїн. Нітрофурантоїн — антибіотик, застосовується спеціально для лікування інфекцій сечовивідних шляхів (і, зокрема, циститу) як альтернатива триметоприм-сульфаметоксазол або хінолонів. На відміну від інших антибіотиків, однак, нітрофурантоїн необхідно приймати протягом семи-десяти днів, навіть у випадку неускладненого циститу з незначними симптомами. Нітрофурантоїн не застосовується для лікування інфекцій нирок. Найпоширеніші побічні ефекти препарату — розлади шлунково-кишкового тракту. Крім того, нітрофурантоїн порушує дію багатьох інших препаратів. Антибіотик протипоказаний при лікуванні циститу у вагітних жінок, жінок, які годують груддю, а також при захворюваннях нирок.

Фосфоміцин. Антибіотик фосфоміцін може бути рекомендований для лікування циститу у вагітних жінок для одноразового прийому.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.