Пременопауза — ще один етап у житті жінки

загрузка...

Менструальний цикл жінки — це унікальна, «добре продумана» самої природою хронологічна система, яка забезпечує не тільки можливість зародження нового життя, але і підтримує нормальну функціональність багатьох інших органів. Ось чому при настанні клімактеричного періоду, тобто при поступовому згасанні репродуктивних можливостей жіночого організму, починаються і деякі проблеми зі здоров’ям.

Вся справа в тому, що за процеси послідовного розвитку всіх стадій менструального циклу відповідають жіночі статеві гормони — естрогени і прогестерон, які забезпечують підготовку слизової оболонки матки до вагітності. Однак ендометрій матки — це далеко не єдиний орган, на який впливають жіночі статеві гормони. Так, чутливими до естрогену і прогестерону є також мозок, печінка, кишечник, серце, опорно-руховий і сечовидільної апарати і деякі інші тканини. Саме тим, що ці органи можуть вступати у взаємодію з жіночими статевими гормонами (тобто містять чутливі до цих гормонів «рецептори-мішені»), багато фахівців і пояснюють поступовий розвиток різних клінічних ознак, характерних клімактеричного періоду.

Виникнення клімактеричних проявів проходить кілька етапів, першим з яких є пременопауза — початок згасання гормональної активності в жіночій статевій сфері. Пременопауза починається першими клінічними розладами клімактеричного періоду і закінчується менопаузою, тобто тієї менструацією, після якої наступний цикл може відбутися не раніше, ніж через рік. З визначення пременопаузи видно, що позначити початок і тривалість цього періоду можна лише після того, як настане наступна стадія клімаксу — менопауза. В середньому пременопауза починається після сорока п’яти років. Однак пременопауза може бути ранньою (до сорока п’яти років) або навіть передчасної (до сорока років).

Що ж відбувається при виникненні пременопаузи? Перш за все, розвивається певна гормональна перебудова, яка проявляється в порушенні «нормальної» пропорції гіпофізарних і яєчникових гормонів, що регулюють перебіг менструального циклу. В результаті цього поступово виснажується фоллікулообразующая функція яєчників, погіршується гормональна діяльність жовтого тіла — фолікула, з якого виходить яйцеклітина. З менструального циклу все частіше «випадає» стадія овуляції, тривалість цих циклів коротшає, а інтервали між ними подовжуються. Виділення при менструаціях стають бідніший.

Незважаючи на розвивається гормональний дисбаланс, будова матки особливих змін не зазнає, і її ендометрій поки ще зберігає ту структуру і форму, які властиві жінкам репродуктивного віку. Тим часом в пременопаузі починають з’являтися специфічні клінічні ознаки, характерні для симптоматики раннього клімактеричного періоду. Перш за все, виникають нервово-емоційні, вегетативні, ендокринні розлади та порушення обміну речовин. Це виражається у виникненні гіперемії (зони почервоніння) на певних ділянках тіла, гіпергідрозу (підвищеного потовиділення), головних болів, безсоння, втоми, слабкості, високого чи низького артеріального тиску, прискореного пульсу і т.д. Ступінь вегетативних проявів може коливатися від легкого до тяжкого. Нервово-емоційні розлади є як наслідком вегетативної симптоматики (наприклад, через безсоння і хронічної втоми жінка може бути дратівливою і депресивної), так і усвідомленням початку клімаксу, який асоціюється з наближається старістю. У деяких випадках такий психологічний стан вимагає навіть терапевтичної корекції. Вже в пременопаузі може розвиватися сечостатева патологія з виникненням циститу, уретриту і зниженням статевого потягу. Можливі серцево-судинні захворювання.

Нерідко перераховані симптоми не потребують лікування, проте в деяких випадках, коли клінічні прояви значно погіршують якість життя жінки, призначається симптоматична або навіть гормональна терапія. Перед призначенням гормонів лікар повинен отримати повну картину про стан здоров’я жінки, а також про анамнез життя та спадкової схильності до пухлинних захворювань.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.