Предменопаузе і менопауза: складові кліматичного періоду

загрузка...

Клімакс — це слово у всіх на слуху і більшість жінок уявляють, що це таке. А ось з такими поняттями, як предменопаузе і менопауза, знайомі далеко не всі. Але виявляється, що вони є складовими частинами клімактеричного періоду або просто клімаксу.

З яких періодів складається клімакс

Клімакс складається з передменопаузи, менопаузи і постменопаузи та являє собою фізіологічний період в житті жінки, коли відбувається згасання менструальної і дітородної функції, а потім відбуваються вікові зміни в обміні речовин і у всіх органах і системах організму.

предменопаузе починається в основному після 45 років і закінчується з останньою менструацією, тобто з настанням менопаузи. Постменопауза — це час після останньої менструації.

Момент настання менопаузи визначають ретроспективно, тобто тільки через рік після останньої менструації. Це необхідно для того, щоб бути впевненим в тому, що дана менструація дійсно остання, адже менструальний цикл під час передменопаузи стає нерегулярним з тенденцією до подовження.

предменопаузе

Під час передменопаузи відбувається поступове зменшення секреції яєчниками жіночих статевих гормонів естрогенів. Естрогени є головними гормонами першої половини менструального циклу, під їх впливом відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику. Стимулює секрецію естрогенів фоллікулстімулірующій гормон гіпофіза (ФСГ), який також сприяє дозріванню яйцеклітини. При цьому чим більше виділяється естрогенів, тим менше ФСГ і навпаки, при зниженні секреції естрогенів спостерігається збільшення секреції ФСГ, що і спостерігається під час передменопаузи.

Естроген сприяє розростанню слизистої оболонки порожнини матки. Якщо естрогенів недостатньо, то яйцеклітина до кінця не дозріває і не виходить з яєчника, тобто не настає овуляція і друга половина менструального циклу, при якій на місці лопнув фолікула повинна утворитися тимчасова залоза внутрішньої секреції жовте тіло і секретувати гормон другої половини менструального циклу прогестерон. Таким чином, більшість менструальних циклів стають однофазними або ановуляторними. При цьому яйцеклітина в яєчнику поступово починає атрофуватися (зменшуватися в обсязі) і знижувати вироблення естрогену. Коли естрогенів стає дуже мало і вони стають не в змозі підтримувати розвиток слизової оболонки матки, вона відторгається і настає менструація.

Небезпекою цього періоду є тривалі менструальні кровотечі, що супроводжуються втратою великого об’єму крові. Відбувається це тому, що нерівномірне тривале виділення естрогенів сприяє повільному відторгненню слизової оболонки порожнини матки.

У багатьох жінок стан передменопаузи проходить непомітно. Але так як естрогени впливають практично на всі функції організму, то часто виникає так званий клімактеричний синдром — комплекс змін обміну речовин, центральної і вегетативної нервової системи, які є ускладненням фізіологічного зниження статевої функції.

При клімактеричному синдромі з’являється дратівлива слабкість, зниження працездатності, депресії, сильні головні болі (у тому числі мігрені), різкі скачки артеріального тиску (то низький, то високе), серцебиття, пітливість, припливи крові і жару в голові і верхній половині тулуба і так далі.

Менопауза і постменопауза

Після настання менопаузи на перший план виходять виражені зміни обміну речовин, які призводять до появи багатьох захворювань. Обмінні порушення в цей період носять назву метаболічного синдрому.

Метаболічний синдром виникає через значне зниження кількості естрогену в крові, які відігравали велику роль в обміні речовин. В результаті порушення білкового обміну старіють клітини, а з ними і тканини — шкіра стає сухою і зморшкуватою, волосся і нігті — тьмяними і ламкими.

Порушення жирового обміну з одночасним зниженням обміну речовин в цілому призводять до того, що жінка починає набирати зайву вагу, при цьому жир відкладається не в традиційних місцях (в області стегон і сідниць), а за чоловічим типом (під впливом чоловічих статевих гормонів ) в області живота і органів черевної порожнини. Такий жир має більшу біологічну активність і сприяє виникненню порушень вуглеводного обміну.

Порушення вуглеводного обміну виявляється у зміні резистентності клітин тканин до інсуліну — клітини втрачають здатність захоплювати інсулін, а значить, клітинами не засвоюється основне джерело енергії — глюкоза (інсулін допомагає її засвоювати). Виходить замкнуте коло, яке сприяє ще більшому порушенню жирового обміну і розвитку цукрового діабету 2-го типу (коли інсуліну багато, але глюкоза все одно тканинами не засвоюється).

Порушення обміну призводять до змін з боку вегетативної нервової системи: виділяється велика кількість адреналіну, який звужує кровоносні судини. Нестача інсуліну також сприяє звуженню кровоносних судин — все це сприяє формуванню стійкої артеріальної гіпертензії — підвищення артеріального тиску.

Подолати труднощі клімактеричного періоду може тільки здоровий спосіб життя, правильне харчування, помірні фізичні навантаження і своєчасне звернення за допомогою до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.