Позаматкова вагітність — сметрельно небезпечно

Позаматкова вагітність наступає тоді, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється за межами порожнини матки — найчастіше в фаллопієвій трубі. Прийнято виділяти кілька основних видів позаматкової вагітності — трубну, яєчникових, черевну і вагітність в рудиментарному розі матки, яку позаматкової називати не можна, хоча симптоми всіх цих ускладнень аналогічні.

У більшості випадків позаматкова вагітність характеризується закріпленням заплідненої яйцеклітини в ампулоподобной або перешеечной частини фаллопієвій (маткової) труби. Лише в двох-п’яти відсотках всіх випадків яйцеклітина закріплюється в рудиментарному розі матки. Така ситуація вважається дуже рідкісним і найбільш небезпечним видом позаматкової вагітності.

Крім того, в одному з семи тисяч випадків спостерігається гетеротопічна вагітність, при якій одне плодове яйце розташоване в порожнині матки, а інша — поза матки.

Фактори ризику

 • Запальні захворювання органів малого тазу можуть викликати часткове або повне закриття маткової труби і порушити проходження яйцеклітини по трубі, в результаті чого імплантація здійснюється в порожнині маткової труби. Формування спайок в результаті інфекції і запалення, викликане ендометріозом, також можуть вплинути на виникнення позаматкової вагітності.
 • Позаматкова вагітність часто спостерігається після відновлення маткових труб внаслідок стерилізації.
 • Позаматкова вагітність спостерігається при лікуванні безпліддя.
 • Якщо попередня вагітність була позаматковою, шанс появи ускладнень при наступній вагітності набагато більше.
 • Правобічна трубна вагітність зустрічається частіше, ніж лівостороння — імовірно, у зв’язку з інфекцією, що розповсюджується при апендициті.
 • Шанс позаматкової вагітності збільшується при тривалому прийомі оральних протизаплідних препаратів на основі тільки прогестіна і установці внутрішньоматкової спіралі. Внутрішньоматкова спіраль, чужорідне тіло в матці і піхві, збільшує ризик інфекції. Така спіраль ефективна в запобіганні звичайної маткової вагітності, але набагато менш ефективна в запобіганні позаматкової вагітності. Таким чином, якщо вагітність настає при введеної внутрішньоматкової спіралі, вона вважається позаматкової.

  Протікання позаматкової вагітності

  Перший симптом позаматкової вагітності — біль в лівій або правій здухвинній ямці, в центральній області живота, в надлобковій області, іноді супроводжується вагінальним кровотечею. Для позаматкової вагітності на перших тижнях характерні ті ж симптоми, що і для звичайної вагітності — включаючи позитивний тест на вагітність, відсутність менструації, збільшення розміру та чутливості грудей. Якщо позаматкова вагітність привела до розриву фаллопієвій труби, спостерігається рясна кровотеча і, в деяких випадках, гіповолемічний шок, що супроводжується запамороченням, втратою свідомості, падінням артеріального тиску, частим слабким пульсом.

  При позаматкової вагітності зазвичай спостерігається підвищена чутливість в надлобковій області ліворуч або праворуч від центру. При вагінальному кровотечі можуть спостерігатися ознаки перитоніту або синдрому гострого живота. Безпосередній фізичний огляд (вагінальний огляд) при позаматкової вагітності може викликати розрив маткової труби, тому для діагностики такого виду вагітності застосовуються інші методи — зокрема, трансвагінальне ультразвукове дослідження. Для підтвердження вагітності застосовується кількісний вимір рівня хоріонічного гонадотропіну. Якщо гонадотропін менше ста одиниць, а ультразвукове дослідження не дозволяє діагностувати внутрішньоматкову або трубну вагітність, констатують вагітність невідомого розташування.

  Медикаментозне лікування

  У деяких випадках хірургічне втручання при позаматковій вагітності не потрібно. Для мікроаборта застосовується ін’єкція однієї дози метотрексату (від п’ятдесяти до дев’яноста міліграмів) внутрішньом’язово. Такий метод медикаментозного лікування позаматкової вагітності засуджується, оскільки він далеко не безпечний і може загрожувати життю і здоров’ю жінки. Після ін’єкції першої дози на четвертий і сьомий день вимірюється рівень хоріонічного гонадотропіну — якщо рівень гормону не знижується мінімум на п’ятнадцять відсотків, вводиться друга доза препарату. Якщо після першої ін’єкції рівень гормону знизився менш ніж на десять відсотків, потрібне хірургічне втручання.

  У деяких випадках досить складно відрізнити біль, викликану відділенням трофобласта, від болю, викликаної розривом маткової труби при позаматковій вагітності. Після ін’єкції метотрексату можуть спостерігатися симптоми токсикозу — в тому числі стоматит. Після застосування метотрексату протягом як мінімум трьох місяців необхідно користуватися надійними методами контрацепції, щоб запобігти повторному зачаття.

  Медикаментозне лікування позаматкової вагітності застосовується тільки в тих випадках, коли початковий рівень хоріонічного гонадотропіну нижче трьох тисяч одиниць. При більш високих показниках зазвичай потрібне хірургічне втручання.

  Хірургічне втручання

  При інтенсивному вагінальному кровотечі і ознаках шоку, викликаного крововтратою в результаті розриву маткової труби, для стабілізації стану жінки вимагається лапаротомія. В інших випадках застосовується лапароскопія. Радикальний метод хірургічного лікування позаматкової вагітності — сальпінгектомія (хірургічне видалення маткової труби) або сальпінготомія (розсічення маткової труби), яка збільшує шанси успішної внутрішньоматкової вагітності в майбутньому.

  Ускладнення спостерігається в чотирьох відсотках випадків після сальпінгектоміі і у восьми відсотках випадків — після сальпінготоміі. Ризик персистенції вище, якщо рівень хоріонічного гонадотропіну до операції перевищував три тисячі одиниць і спостерігалося трубне кровотеча. Звичайний метод лікування в таких випадках — ін’єкції метотрексату. У деяких випадках ін’єкції метотрексату виконуються в якості профілактики під час операції на трубах.

  Після успішного лікування позаматкової вагітності шанси подальшої позаматкової вагітності складають десять-двадцять відсотків.

  Шанси подальшою внутрішньоматкової вагітності становить п’ятдесят п’ять — шістдесят відсотків.

  Як запобігти позаматкову вагітність

  Ектопічна вагітність не наступає, якщо маткові труби знаходяться в нормальному, здоровому стані, тому основний метод попередження позаматкової вагітності — своєчасне лікування будь-яких захворювань, здатних викликати ушкодження фаллопієвій труби, в тому числі запальних захворювань органів малого тазу і апендициту.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.