Позаматкова вагітність — про що слід пам’ятати

При нормальній вагітності запліднена яйцеклітина переміщається по фаллопієвих трубах в матку. Яйцеклітина прикріпляється до матки і починає рости. А при позаматкової вагітності яйцеклітина прикріпляється (або приживляється) десь в іншому місці замість матки, найчастіше в фаллопієвій трубі. (Тому її інколи називають трубної вагітністю). У рідкісних випадках яйцеклітина може прижитися в яєчнику, шийці матки або черевної порожнини.

Позаматкову вагітність неможливо зберегти. Вона не може перейти в нормальну вагітність. Якщо яйцеклітина продовжує зростати в фаллопієвій трубі, вона може пошкодити або навіть розірвати її, викликавши сильну кровотечу, яке може бути смертельним. Якщо у вас позаматкова вагітність, вам знадобиться термінове втручання, щоб перервати її до того, як вона потягне за собою небезпечні проблеми.

Що викликає позаматкову вагітність

Позаматкова вагітність часто може виникнути через ушкодження фаллопієвих труб. Запліднена яйцеклітина буде насилу проходити через пошкоджену трубу, тому вона може прижитися і рости прямо в ній.

Причини, з яких можуть виникнути пошкодження в фаллопієвих трубах, що ведуть до позаматкової вагітності, наступні:

 • хірургічна операція на трубах або інших органах малого тазу;
 • лікування безпліддя, а саме екстракорпоральне запліднення.
 • Які ознаки

  У перші кілька тижнів позаматкова вагітність виявляється такими ж ознаками, що і звичайна, а саме затримкою менструального циклу, стомлюваністю, нудотою і хворобливими відчуттями у молочних залозах.

  Основні ознаки позаматкової вагітності наступні:

 • біль в яєчнику або внизу живота. Вона може бути гострою спочатку з одного боку, а потім поширитися по всьому низу живота. Біль може посилюватися, коли ви рухаєтеся або напружуєтеся.
 • вагінальна кровотеча
 • Якщо вам здається, що ви вагітні і у вас перераховані вище симптоми, негайно зверніться до лікаря.

  Як діагностується

  Аналіз сечі може показати, що ви вагітні. Щоб виявити позаматкову вагітність, лікар скоріше всього зробить наступне:

 • огляне низ живота, щоб перевірити розмір вашої матки і перевірити хворобливість внизу живота
 • призначить аналіз крові, щоб побачити рівень гормону вагітності (ХГЛ). Цей аналіз повторюють через два дні. На ранніх термінах вагітності рівень цього гормону подвоюється кожні два дні. Низький рівень вказує на таку проблему, як позаматкова вагітність.
 • проведе ультразвукове обстеження. Це допоможе побачити повну картину того, що у вас усередині черевної порожнини. За допомогою УЗД лікар може побачити вагітність в матці строком шість тижнів з дня вашої останньої менструації.
 • Найбільш поширене лікування тут — лікарські препарати і хірургічна операція. У більшості випадків лікар відразу ж перериває позаматкову вагітність, щоб не завдати шкоди жінці.

  Медикаментозне лікування може бути використано, якщо вагітність виявлена досить рано, до пошкодження труби. Найчастіше одна або декілька ін’єкцій препарату під назвою метотрексат перерве вагітність. Застосування таких ін’єкцій допоможе вам уникнути операції, але це може викликати побічні ефекти. Вам необхідно буде звернутися до лікаря і зробити повторні аналізи крові, що переконатися, що ліки спрацювало.

  Якщо вагітність триває вже більше декількох тижнів, то краще всього зробити операцію, так як це більш ефективно, ніж лікарський препарат. Якщо можливо, то вдайтеся до лапароскопії. Цей вид операції проводиться через одне або декілька маленьких отворів (надрізів) в черевній порожнині. Якщо вам потрібна термінова операція, то надрізи будуть більше.

  Чого очікувати після позаматкової вагітності

  Втрачати вагітності завжди важко, не важливо, на якому терміні це відбувається. Вам знадобиться час, що посумувати про втрату і підтримка, щоб пройти через це.

  У вас може виникнути депресія після позаматкової вагітності. Якщо у вас з’явилися ознаки депресії, що тривають більше декількох тижнів, зверніться до лікаря за допомогою.

  Цілком зрозуміло, що ви будете переживати про свою здатність до зачаття після позаматкової вагітності. Якщо вона у вас була, то це не означає, що у вас не буде нормальної вагітності в майбутньому. Але це означає, що:

 • у вас можуть бути проблеми з тим, щоб завагітніти
 • у вас знову може повторитися позаматкова вагітність
 • Якщо ви знову завагітніли, потурбуйтеся про те, щоб повідомити свого лікаря про позаматкової вагітності, яка у вас була до цього. Регулярні аналізи в перші кілька тижнів допоможуть виявити проблему на ранній стадії чи дадуть вам зрозуміти, що ваша вагітність протікає нормально.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.