Позаматкова вагітність — коли слід звернутися до лікаря

Слово «зміщений» означає « не в тому місці ». Під позаматкової вагітності запліднена яйцеклітина прикріпляється не в матці. Яйцеклітина залишається в фаллопієвих трубах в 95% випадках позаматкової вагітності. Саме тому таку вагітність називають трубної. Яйцеклітина також може прижитися в яєчнику, черевній порожнині або шийці матки, тоді це буде цервікальна або черевна вагітність.

Жодна з цих частин організму не має достатньо місця або поживних речовин для розвитку вагітності. Ембріон буде рости, і це може привести до розриву того органу, де перебуває позаматкова вагітність. Це може викликати сильну кровотечу і бути небезпечним для життя матері. Класична позаматкова вагітність не закінчується дітонародженням.

Ознаки та симптоми

Позаматкову вагітність важко діагностувати, оскільки її симптоми дуже схожі на ознаки нормальної вагітності на ранніх термінах. До них відносяться затримки місячних, болючість молочних залоз, нудота, блювання або часте сечовипускання.

Першими тривожними знаками позаматкової вагітності можуть бути біль і вагінальна кровотеча. Ви можете відчути біль внизу живота, в області тазу і в крайніх випадках навіть в області плечей і шиї (якщо кров з розірваного органу наростає і дратує певні нерви). Більшість жінок описує свій біль, як гостру і пронизливу. Вона може сконцентруватися на одній стороні внизу живота і бути уходящей і прийдешньої, а також відрізнятися по інтенсивності.

Будь-які з нижчезазначених додаткових симптомів можуть також говорити про позаматкової вагітності:

 • вагінальні кров’янисті виділення
 • запаморочення або непритомність (викликаний втратою крові)
 • низький кров’яний тиск (викликане також втратою крові)
 • біль в області попереку
 • Що призводить до позаматкової вагітності

  Позаматкова вагітність виникає через нездатність заплідненої яйцеклітини швидко пройти через фалопієву трубу до матки. Інфекція або запалення в трубі може частково або повністю заблокувати її. Запалення органів малого тазу, викликане гонореєю або хламідіями, часто є основною причиною непрохідності фаллопієвій труби.

  Ендометріоз (коли клітини із слизової оболонки матки вживляются і ростуть десь у іншому місці) або рубцеві тканини від попередньої операції на фаллопієвій трубі теж можуть привести до її непрохідності. Набагато рідше вроджені дефекти або патологічні пухлини можуть вплинути на форму труби і зірвати нормальний розвиток яйцеклітини.

  Діагностика

  Якщо ви приїдете до відділення швидкої допомоги зі скаргами на ненормальну біль, вам, швидше за все, призначать аналіз сечі на визначення вагітності. Хоча ці аналізи не складні, вони швидкі, а швидкість може відігравати вирішальну роль при наданні допомоги при позаматкової вагітності.

  Якщо ви вже знаєте, що вагітні або якщо це показує аналіз сечі, вам швидше за все проведуть аналіз на XГЧ. Цей аналіз крові визначає рівень хоріонічного гонадропіна людини (XГЧ), який виробляє плацента. Цей гормон з’являється в крові та сечі вже на восьмий-десятий день після зачаття. Його рівень подвоюється кожні два дні в перші кілька тижнів вагітності, так що якщо показник XГЧ нижче очікуваного на вашому терміні, то це може бути позаматкова вагітність.

  Вам, швидше за все, проведуть УЗД, яке також покаже, чи є в матці розвивається ембріон або є скупчення десь в іншому місці, де цього бути не повинно. Але ультразвук не завжди може визначити позаматкову вагітність. Лікар також повинен буде оглянути вашу черевну порожнину, щоб знайти найбільш хворобливі ділянки, а також перевірити, чи збільшена матка або є інші утворення.

  Навіть маючи найкраще обладнання, важко побачити вагітність, якій менше п’яти тижнів. Якщо ваш лікар не може виявити позаматкову вагітність, але не може виключити її, він або вона може попросити вас прийти ще через два-три дні для перевірки рівня XГЧ. Якщо ці показники не виросли, як повинні були, лікар продовжить спостерігати вас до тих пір, поки ультразвук зможе показати вагітність.

  Засоби лікування

  Лікування позаматкової вагітності буває різним, це залежить від стійкості жінки до медикаментів і розмірів і місцерозташування вагітності.

  Ранню позаматкову вагітність іноді можна перервати за допомогою ін’єкції метотрексату, який зупиняє ріст ембріона.

  Якщо вагітність вже триває деякий час, вам знадобиться операція, щоб позбутися від патологічної вагітності. У минулому це була серйозна операція, що вимагає великого надрізу черевної порожнини. Таке все ж можливо в екстрених випадках або великих внутрішніх пошкодженнях.

  Тим не менш, таку вагітність можна перервати за допомогою лапароскопії, більш щадною хірургічної процедури. Хірург робить невеликі надрізи в нижній частині черевної порожнини і потім вставляє крихітну відеокамеру і управляє інструментами через ці надрізи. Зображення з камери показується на екрані в операційній, дозволяючи хірургу бачити, що відбувається всередині вашого тіла без будь-яких великих надрізів. Потім позаматкова вагітність видаляється хірургом, а пошкоджені органи відновлюються або видаляються.

  Незалежно від виду лікування, лікар захоче бачити вас регулярно після цього, щоб переконатися, що у вас нульовий рівень XГЧ. На це може піти кілька тижнів. Зростаючий рівень XГЧ може означати, що пропущена якась частина позаматкової вагітності. Її можна буде видалити за допомогою метотрексату або ще однієї операції.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.