Позалікарняна пневмонія — не завжди помітна, але завжди небезпечна

загрузка...

позалікарняна пневмонія сьогодні є однією зі значимих проблем, так як, незважаючи на наявність великого вибору антибактеріальних засобів, захворюваність і смертність при пневмонії продовжує залишатися високою. Пояснюється це зниженням імунітету у населення (особливо, у літніх людей) і швидким звиканням збудників інфекції до окремих видів антибіотиків.

Що таке позалікарняна пневмонія і причини її виникнення

Пневмонія — це група гострих інфекційних (частіше бактеріальних) захворювань, різних за причинами виникнення і змін, що виникають в легеневій тканині, які об’єднує наявність осередкових поразок легеневої тканини і запальної рідини усередині альвеол (мішечків на кінцях найдрібніших бронхів).

Пневмонія може бути позалікарняної та внутрішньолікарняної. Позалікарняна пневмонія — це пневмонія, яка почалася в домашніх (амбулаторних) умовах. Внутрішньолікарняної пневмонія вважається в тому випадку, якщо вона почалася через дві доби після надходження хворого в лікарню.

Люди похилого віку хворіють позалікарняної пневмонією в кілька разів частіше, ніж працездатне населення через зниження захисних сил організму. Позалікарняних пневмонії умовно можна розділити на 3 групи:

 • легкі пневмонії, які лікуються в амбулаторних умовах — це найбільша група пневмоній;
 • пневмонії середньої тяжкості, які лікуються в лікарні — це приблизно п’ята частина всіх хворих позалікарняної пневмонією; рисою цієї групи є те, що більшість хворих мають якесь хронічне захворювання легенів, бронхів або серцево-судинної системи;
 • тяжкі пневмонії, які повинні лікуватися в умовах відділення інтенсивної терапії.
 • Причиною пневмонії є інфекція — найчастіше пневмокок та деякі види стафілокока, які часто мешкають в носоглотці. При зниженні імунітету (наприклад, при застуді або гострих респіраторних вірусних захворювань) бактерії — збудники пневмонії потрапляють в легені, викликаючи захворювання. Останнім часом збільшується частка позалікарняних пневмоній, викликаних нетиповими для неї (атиповими) збудниками інфекції — хламідіями, мікоплазмами та інші.

  Пневмонія може бути вогнищевою (з невеликим осередком запалення), сегментарної (уражаються один або декілька сегментів легенів), часткової (уражається частка легкого) і тотальної (уражається все легке). Крім того, пневмонія може бути односторонньою і двосторонньою.

  Як протікає позалікарняна пневмонія

  Пневмококова або крупозна (зазвичай це сегментарна або часткова пневмонія) пневмонія починається гостро, з високої температури, ознобу, болю в грудній клітці на стороні запалення. З’являється задишка, сухий кашель, відчуття розбитості, головний біль. Біль у грудях може бути настільки сильною, що хворий змушений придушувати кашель. З 3-4 дня захворювання з’являється характерна іржава мокротиння з домішкою крові. Температура тримається до 10 днів і більше. Зазвичай страждають не тільки легені, але і серцево-судинна система, тому таке захворювання лікується тільки в лікарні.

  Вогнищева пневмонія протікає по-іншому. Вона починається повільно, спочатку з’являється сухий нав’язливий кашель, іноді помірний підйом температури (температура може бути нормальною або, навпаки, підніматися до високих цифр), порушується загальний стан організму, з’являються нездужання, головні болі, болі в м’язах і суглобах. Через деякий час кашель стає вологим, починає відкашлюватися мокрота жовтого кольору.

  У літніх людей пневмонія протікає стерто, непомітно. У них рідко буває підйом високої температури, іноді майже відсутній кашель. Єдиними ознаками пневмонії можуть бути задишка і серцебиття.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.