Потуги: другий період пологів

Потуги — це довільні скорочення м’язів черевного преса і діафрагми, і разом з переймами в другому періоді пологів вони називаються родовими виганяє силами. Потуги покликані допомогти жінці звільнитися від тягаря, тобто прискорити зустріч мами і дитини. Так задумано природою, що одними переймами справа може не обійтися, тому жінка повинна їй допомогти в міру своїх сил.

Другий період пологів

Другий період пологів ще називається періодом вигнання плоду. Саме в цей період з’являється дитина на світ. Це самий важливий і відповідальний період пологів. Триває другий період пологів у первородящих 1-2 години, у повторнородящих годину. Багато що залежить від таких факторів, як розміри тазу і плоду, положення дитини в матці і іншого. Про початок другого періоду пологів говорять, коли шийка матки повністю розкривається (10-12 см) і починається просування голівки плоду вниз, по піхві, до тазовому дну. Але це ще не означає, що раз закінчився період пологів, то пора тужитися. Насправді, тужитися треба починати, коли дозволить лікар, а для цього породіллю переводять у пологову палату на спеціальну акушерську ліжко. Як же визначити, що голівка вже опустилася на тазове дно? Для цього існує спеціальний спосіб, тобто рукою, обмотаною пелюшкою, акушерка давить на статеву губу породіллі і відчуває головку. Чому ж не можна починати тужитися разом з початком другого періоду пологів, щоб голівка опустилася швидше? По-перше, це тільки уповільнить процес, а по-друге, в момент опущення голівки, вона здійснює певний поворот, чому передчасні потуги можуть перешкодити.

Потуги — це боляче?

Потуги виникають рефлекторно внаслідок подразнення передлежачої частиною, найчастіше голівкою, нервових закінчень шийки матки, піхви і м’язів тазового дна (промежини). Тобто, виникає дуже сильне бажання здійснити акт дефекації, деякі породіллі навіть хочуть побігти в туалет. Самі по собі потуги безболісні, це просто дуже важка робота, що вимагає мобілізації всіх сил і напруги. У момент народження голівки жінка не відчуває болісної болю, так як головка здавлює навколишні тканини і нервові закінчення в них. Породіллі всього лише хочеться якнайшвидшого народження дитини, щоб позбутися від напруги і відпочити. Тужитися також болісно, як сходити в туалет.

Починаємо тужитися

Коли голівка плоду опустилася на тазове дно, зробивши необхідний поворот, і породіллю переводять на акушерську ліжко. Тут вона займає таке положення: ноги зігнуті в колінах і широко розставлені, п’яти впираються на спеціальні підставки, для рук передбачені відповідні ручки, за які породілля буде триматися під час потуг. З початком сутички необхідно набрати повні груди повітря і починати тужитися. Робити це треба з усіх сил і плавно, без ривків і поштовхів, інакше може порватися промежину. Потуга триває близько 15 секунд, а за сутичку їх повинно бути рівно три. Чим ефективніше жінка буде тужитися, тим швидше народиться малюк.

Під час потуги потрібно підняти плечовий пояс, п’ятами упиратися в підставки, а ручки тягнути на себе. Підборіддя притискається грудей, і треба намагатися виштовхнути для, почала, пальці акушерки, а потім і саму голівку плоду. Тужитися треба саме на промежину, як при сильному запорі, а не в обличчя. При неправильних потугах (в обличчя), вся робота буде безрезультатна, а в породіллі на наступний день будуть на шкірі обличчя крововиливи від луснули судин і головний біль.

Настає момент, коли головка з’являється із статевої щілини. Але вона без потуги зникає назад. Не варто турбуватися, все йде за планом, і цей момент називається врезиваніем головки. Коли голівка дитини фіксується і не зникає назад, це вже прорізування головки. Найвідповідальніший період, зараз не можна тужитися, головне, слухатися акушерку, яка здійснює захист промежини (профілактика розривів) і притримує голівку, оберігаючи її від передчасного і різкого розгинання. Це потрібно для того, щоб не завдати шкоди дитині. Після закінчення потуги дуже важливо правильно видихнути. Ні в якому разі не можна різко видихати, це треба робити плавно. І, поки сутичка не скінчилася, без відпочинку, знову набрати повітря і почати тужитися. Після народження голівки не можна зупинятися, навіть якщо більше немає сутички, а продовжувати працювати, щоб народити всього малюка.

Я народився!

Нарешті дитина з’явилася на світ. Про це він заявляє гучним криком, немов образившись, що його дістали з теплого місця. Але насправді крик — це рефлекс, в момент якого легені маляти розгортаються. Дитину кладуть на живіт мамі, щоб він відчув тактильний контакт з нею і обсіменяться маминими бактеріями. Це дуже важливо, так як шкіра новонародженого стерильна і на ній можуть оселитися і різні хвороботворні бактерії. Мама може погладити свого довгоочікуваного дитини і теж переймається почуттям єднання зі своїм малюком. Вони знову разом.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.