Потовщення стінки матки — коли можна говорити про патологію?

загрузка...

Потовщення стінки матки — поняття, яке прийнятне як для гінекологічної патології, так і для акушерської. Потовщення стінки матки — це ультразвуковий показник, і під час звичайного гінекологічного огляду можна лише запідозрити відхилення від норми, а підтвердити діагноз або виявити захворювання дозволяє тільки УЗД. Крім УЗД органів малого тазу, і зокрема, матки, застосовуються додаткові методи, такі, як гістеросальпінгографія, гістероскопія, магнітно-резонансна томографія. Але не у всіх випадках потовщення маткової стінки можна говорити про патологію.

Будова маткової стінки

Матка являє собою округлу порожнину, а її стінки складаються з трьох шарів. Зовнішній шар, який покриває матку, що знаходиться в малому тазі — це серозний, представлений очеревиною. Середній, самий товстий шар є м’язовим, або міометрієм. Його функція полягає в скороченні матки під час менструацій, пологів, у післяпологовому і послеабортной періоді. Внутрішній шар представлений слизовою оболонкою, яка називається ендометрієм і зазнає періодичні зміни протягом усього менструального циклу. У випадку розвитку будь-якого захворювання маткова стінка потовщується, причому в бік будь-якого з шарів.

Основні причини потовщення стінки матки

Термін «потовщення стінки матки», як було зазначено, ультразвуковий показник і виявляється при наступних патологіях:

 • загроза переривання вагітності;
 • міома матки;
 • аденоміоз матки;
 • ендометрит.
 • Загроза переривання вагітності

  Під час проведення УЗД, особливо на ранніх термінах вагітності, часто виявляється невідповідність товщини передньої і задньої стінки матки. Ця ознака, виявлений в терміні до п’яти тижнів вагітності, не свідчить про патологію, а лише доводить імплантацію плодового яйця в стінку матки. У разі виявлення локального гіпертонусу матки, зміни форми ембріона (він стає човноподібної або Краплеподібні), зміни зовнішнього контуру матки (піднявшись ділянку маткової стінки над рівною поверхнею) можна припустити загрозу переривання вагітності. Але дані УЗД повинні підтверджуватися наявністю клінічної картини (скарги на тягнуть болі внизу живота, в попереку, мажучі кров’янисті виділення). Крім того, під час ультразвукового огляду виявляється субхоріальная гематома (невелика ділянка вилилась крові в результаті відшарування плодового яйця). Іноді характерні УЗ-ознаки гіпертонусу матки виявляються внаслідок подразнення маткової стінки датчиком, хвилювання жінки і при відсутності симптоматики не вважаються ознаками загрози переривання.

  Міома матки

  Міоматозного вузлики виявляються практично у кожної жінки старше 30 років. Вони можуть мати різні розміри і розташовуватися в дні, теле (передній або задній стінці) матки або ближче до шийки матки. В залежності від локалізації міоматозних вузликів в тому чи іншому шарі матки виділяють підслизову міому (вузол росте в порожнину матки), м’язову (вузли розташовані в товщі міометрія) і субсерозну (вузол росте в черевну порожнину). Клінічно міоматозні вузлики (при їх великих розмірах) проявляються порушеннями менструального циклу, матковими кровотечами, болями в животі, запорами і порушенням сечовипускання, безпліддям. Міоматозні вузлики невеликих розмірів не потребують лікування. Під час гінекологічного огляду пальпується щільна, горбиста або нерівна матка, іноді з окремими великими вузлами.

  Аденоміоз матки

  Аденоміоз матки, або внутрішній ендометріоз, діагностується на підставі характерної симптоматики та даних УЗД. При пальпації матки перед місячними виявляється куляста, декілька збільшена в розмірах і хвороблива матка. Хворі скаржаться на появу виділень, що мажуть перед менструацією, виникнення болю під час статевого акту і місячних, відсутність вагітностей. На УЗД визначається чарункова структура стінки матки, її потовщення, нерівну кордон між слизової і м’язової стінками матки.

  Ендометрит

  Ендометрит — це запалення матки, яке проявляється болями внизу живота, порушенням циклу, гноевіднимі, з неприємним запахом виділеннями, ознаками інтоксикації (підвищення температури, слабкість, нудота, блювота). При бімануального пальпації визначається болюча, збільшена в розмірах матка. На УЗД помітно потовщення ендометрія, неоднорідна його структура, ділянки фіброзу і кальцинозу.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.