Постинор — побічні ефекти: чим небезпечне неправильне застосування?

загрузка...

Постинор — це препарат, який містить великі дози жіночих статевих гормонів (у кожній таблетці міститься 750 мкг аналога прогестерону левоноргестрелу проти 30 мкг, що містяться в контрацептивах типу міні-пілі). Але при правильному рідкісному застосуванні він дає мінімум побічних ефектів. Небезпечний самостійний безконтрольний прийом цього препарату, який може призводити до стійкого порушення менструального циклу і безпліддя.

Побічні ефекти з боку статевих органів жінки

Дія Постинор засноване на тому, що великі дози прогестерону або його синтетичних аналогів пригнічують здатність до зачаття і до впровадження заплідненої яйцеклітини в слизову оболонку стінки матки. В умовах природного менструального циклу слизова оболонка, позбавлена гормональної підтримки, відторгається, що супроводжується менструальною кровотечею. При прийомі постинора відбувається те ж саме, але в набагато більш сильному варіанті. А так як постинор дозволено приймати в будь-який день менструального циклу, навіть коли слизова оболонка ще не дозріла, це «збиває з пантелику» яєчники і вони починають виробляти більший чи менший, ніж в нормі кількість гормонів.

Тому після навіть одноразового застосування постинора (дві таблетки з інтервалом в 12 годин) яєчникам потрібно якийсь час на відновлення своєї функції. Якщо ж постинор приймала жінка, яка і так має якісь проблеми з менструальним циклом (часті міжменструальні кровотечі, тривалі і рясні менструальні кровотечі, хворобливі або нерегулярні менструації) або дівчинка-підліток до 16 років, то збої можуть носити тривалий (іноді і постійний ) характер.

Особливо небезпечно застосування постинора жінкам, у яких періодично виникають маткові кровотечі і вона не зверталася до лікаря з цього приводу. Такі кровотечі можуть посилитися і жінці знадобиться термінова медична допомога.

Але можуть виникати і явища протилежного характеру — менструації стають рідкісними, нерегулярними або зникають зовсім. Такі ознаки також вимагають негайного звернення до лікаря, оскільки можливий розвиток стійкого порушення функції яєчників і безплідності.

Побічні ефекти можуть виникати і з боку молочних залоз, вони нагрубают, стають болючими, із сосків можуть з’являтися виділення.

Поява вугрової висипки на фоні прийому постинора

Прогестерон володіє деякою андрогенної активністю (тобто стимулює синтез чоловічих статевих гормонів). У нормі з андрогенів в організмі жінки утворюються естрогени, але постинор пригнічує цей процес. Андрогени стимулюють виділення сальними залозами шкіри шкірного сала підвищеної в’язкості, яка змішується з відлущені поверхневими клітинами шкіри і щільно закупорює шкірні пори. У результаті всередині сальних залоз починає швидко розмножуватися інфекція і виникає вугрова висипка.

Такий побічний ефект при правильному застосуванні постинора зустрічається досить рідко, а от якщо його застосовувати часто, то поява вугрової висипки цілком реально.

Інші побічні ефекти, що виникають при прийомі постинора

Якщо приймати постинор так, як вказано в інструкції, тобто одноразово і дуже рідко, то побічних ефектів майже не виникає. Можуть виникнути такі явища, як нудота, блювання, біль у животі та головні болі, але вони не є перешкодою для прийому наступної таблетки з інтервалом в 12 годин. Більш того, в тому випадку, якщо протягом 12 годин після прийому першої або другої таблетки відбулася блювота, рекомендується прийняти ще й додаткову третю таблетку.

Під дією частого прийому постинора може збільшуватися (або, навпаки, зменшуватися) маса тіла, так як порушується вуглеводний і жировий обмін речовин. Крім того, постинор, діючи як природний прогестерон, пригнічує секрецію гормону надниркових залоз альдостерону, що викликає затримку рідини в організмі і поява набряків.

Придушення секреції естрогенів і збільшення продукції чоловічих статевих гормонів при тривалому застосуванні може викликати зміни в організмі жінки за чоловічим типом: зміна оволосіння, контурів фігури.

В інструкції нічого не говориться про побічні явища з боку печінки при прийомі постинора. Тим не менш, прийом його протипоказаний при порушеннях функції печінки, так як входить до складу постинора левоноргестрел розкладається на метаболіти (продукти обміну) саме в печінці і при порушенні її функції буде накопичуватися в організмі, викликаючи різні порушення.

Точно не вивчено той вплив, який можуть чинити такі високі дози гормонів на плід і дитину до року, тому постинор не можна застосовувати при вагітності та годуванні дитини грудьми.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.