Постинор — наслідки: тільки у виняткових випадках

Постинор — це гормональний препарат для екстреної профілактики вагітності. Він містить дуже великі дози гормонів і тому не може застосовуватися часто. При частому (наприклад, кожен місяць) застосуванні постинора він може призвести до формування стійкої дисфункції яєчників і до безпліддя.

Як діє постинор

Постинор, на відміну від гормональних контрацептивів, які приймаються на постійній основі і містять два види статевих гормонів, має у своєму складі лише один статевий гормон левоноргестрел — синтетичний аналог прогестерону, але в дуже великій дозі (750 мкг, тоді як в гормональних Контрацептиви типу міні-пілі його міститься 30 мкг). У результаті жінка після прийому постинора отримує справжній гормональний удар, після чого організм довго відновлюється і «зализує нанесені рани».

Постинор призначений тільки для екстрених випадків — згвалтування або якихось раптових ускладнень у застосуванні постійних контрацептивів (наприклад, порвався презерватив). Приймати його краще під наглядом і за призначенням лікаря — саме так роблять у розвинених країнах, постинор там продається в аптеках за рецептами лікаря. У цьому випадку одноразовий прийом постинора зазвичай нічим не загрожує.

Але дуже небезпечно самостійне безконтрольне застосування цього засобу екстреної контрацепції. Так, деякі жінки приймають постинор кожен місяць або нерегулярно, але все одно достатньо часто. Це може викликати стійке порушення функції яєчників, що, безумовно, призведе до безпліддя.

Часто до такого застосування препарату штовхає жінок безсовісна реклама, в якій постинор представляється у вигляді абсолютно безпечного засоби для профілактики небажаної вагітності. Будь-яка жінка повинна знати: всі препарати, які можуть попередити або перервати вагітність, небезпечні, вони повинні призначатися тільки лікарем. Це стосується навіть низькодозовані гормональних контрацептивів, які приймаються на постійній основі, а вже для прийому препаратів для екстреної профілактики вагітності, які містять величезні дози гормонів, це повинно бути обов’язковим подвійно. В іншому випадку жінку підстерігає ряд небезпек.

Небезпека перша — маткові кровотечі

Роль природного прогестерону під час менструального циклу полягає в тому, що він підтримує разросшуюся в першій половині менструального циклу під дією естрогенів слизову оболонку порожнини матки і змушує її виділяти секрет, необхідний для розвитку вагітності. Як тільки прогестерон припиняє виділятися (сигналом є відсутність вагітності) слизова оболонка порожнини матки відторгається і починається менструальна кровотеча.

Тепер уявімо, що прогестерону (або його синтетичного аналога) в організм надійшло в кілька разів більше, ніж потрібно. Подальший різкий обрив його надходження може викликати сильну кровотечу, яке в деяких випадках вимагає екстреної медичної допомоги. Якщо ж брати постинор досить часто, то постійні маткові кровотечі можуть привести в залізодефіцитної анемії та різкого виснаження організму.

Небезпека друга — дисменорея, аменорея і безпліддя

Поступово під впливом таких «гормональних ударів» функція яєчників починає виснажуватися і вони продукують все менше власних гормонів, як прогестерону, так і естрогенів, у результаті чого настає стійке безпліддя. Менструації можуть приймати спочатку нерегулярний характер і супроводжуватися сильними болями (дисменорея), а потім вони стають все більш мізерними або зникають зовсім (аменорея). Це грізний ознака, яка говорить про наявність у жінки безпліддя. Своєчасно звернення до лікаря дозволить деяким жінкам відновити дітородну функцію, але іноді таке лікування буває безрезультатним.

Особливо небезпечно застосовувати постинор в підлітковому віці, коли функція яєчника тільки формується. У цьому випадку безпліддя формується дуже часто і практично не піддається лікуванню. Тому в інструкції до препарату чітко вказано, що він протипоказаний у віці до 16 років. У разі ж згвалтування дівчинки рішення про прийняття постинора повинен приймати тільки лікар.

Не можна приймати Постинор і жінкам, які мають якісь порушення менструального циклу, які говорять про неповноцінною функції яєчників. Таким жінкам часто достатньо одного «гормонального удару» для того, щоб викликати стійкий виражений збій менструального циклу і безпліддя. Тому їм не рекомендується приймати постинор навіть в екстрених випадках.

Постинор — це якісний препарат для екстреного попередження небажаної вагітності, але він не повинен прийматися жінкою самостійно і тим більше часто — це може призвести до непередбачуваних наслідків.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.