Постинор — інструкція: засіб екстреної контрацепції

Постинор являє собою гормональний контрацептив, призначений для екстреної профілактики вагітності. На відміну від комбінованих гормональних контрацептивів він містить тільки одну речовину — синтетичний аналог жіночого статевого гормону прогестерону левоноргестрел.

Механізм дії

Постинор (діюча речовина — левоноргестрел) — це посткоїтальний гормональний контрацептив для прийому всередину, який випускається угорської фармацевтичної компанією Гедеон Ріхтер в таблетках по 750 мкг для прийому всередину.

Постинор призначений для екстреного запобігання вагітності, він пригнічує дію жіночих статевих гормонів естрогену і надає виражений ефект аналогічний природному жіночого статевого гормону прогестерону. Входить до його складу синтетичний аналог прогестерону левоноргестрел є найбільш вивченим препаратом цього ряду, він застосовується і в інших, комбінованих контрацептивах.

Механізм дії постинора заснований на тому, що він пригнічує овуляцію і запліднення, якщо статевий контакт мав у преовуляторного фазу, коли можливість запліднення найбільша, збільшує в’язкість слизу каналу шийки матки (перешкоджає проникненню сперматозоїдів) і перешкоджає розростанню слизистої оболонки порожнини матки, що призводить до неможливості прикріплення до стінок матки заплідненої яйцеклітини. Якщо ж впровадження заплідненої яйцеклітини в стінку матки вже відбулося, то постинор стає неефективним, так як всі гестагени пригнічують рухову активність мускулатури матки.

Вважається, що за допомогою постинора можна попередити вагітність в середньому в 85% випадків. Найбільшу ефективність препарат проявляє при прийомі протягом першої доби і навіть годин — ефективність в цьому випадку становить майже сто відсотків. Але вже через добу, а тим більше, через дві, його ефективність знижується, приймати його є сенс не пізніше, ніж через три доби після статевого контакту.

Якщо застосовувати постинор відповідно до рекомендації виробників, то він не чинить значущого впливу на процес згортання крові і обмін речовин.

Кому і як призначається

Постинор рекомендується приймати після незахищеного статевого контакту або ненадійності застосовуваного способу контрацепції з метою попередження небажаної вагітності.

У перші дві доби після статевого контакту приймають дві таблетки з інтервалом між ними 12 — 16 годин, при цьому краще почати приймати постинор відразу ж після статевого контакту. У разі якщо протягом трьох годин після прийому першої або другої таблетки, почалася блювота, потрібно прийняти додаткову таблетку. Прийом постинора не залежить від дня менструального циклу, необхідно тільки виключити вагітність.

Після прийому постинора до початку наступного менструального кровотечі рекомендується застосовувати бар’єрні методи контрацепції (наприклад, презерватив, ковпачок на шийку матки). Використання постинора при повторному незахищеному статевому контакті протягом одного менструального циклу небажано — можлива поява кровотеч.

Протипоказання до застосування

Застосування постинора потівопоказано:

 • підліткам віком до 16 років;
 • при важких захворюваннях печінки з порушенням її функції;
 • під час вагітності та годування дитини грудьми (препарат виділяється з жіночим молоком);
 • при деяких спадкових захворюваннях, пов’язаних з ферментативною недостатністю (дефіциті ферменту для розщеплення молочного цукру — лактази, порушення всмоктування простих цукрів — глюкози і галактози);
 • при індивідуальній непереносимості компонентів препарату;
 • при кровотечах із статевих органів неясного походження;
 • при інфекційних захворюваннях сечостатевої системи і органів малого тазу, в тому числі при герпетичної інфекції;
 • при будь-яких онкологічних захворюваннях.
 • З обережністю постинор призначають при будь-яких захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів, ерозивно-виразкових ураженнях кишечника.

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти після прийому постинора можуть проявлятися у вигляді нудоти, блювання, головного болю, болю в животі, ациклічних кров’яних виділень, змін тривалості менструального циклу і тривалості менструації, появи хворобливих менструацій (дисменореї), нагрубання і болючість молочних залоз, появи вугрового висипки, зміни настрою, статевого потягу і маси тіла.

  Постинор — це препарат, який приймають в екстрених випадках, користуватися ним постійно не рекомендується.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.