Постинор і місячні: чи є зв’язок?

Постинор є гормональним контрацептивом, призначеним для екстреної профілактики вагітності. У кожній таблетці Постинор міститься гормон — синтетичний аналог прогестерону в дозі, в десятки разів перевищує дозу аналогічного препарату, що міститься в контрацептивах для постійного застосування.

Місячний цикл у нормі

Менструальний цикл жінки складається з двох фаз. Під час першої фази основними статевих гормонів є естрогени. Крім того, великий вплив на менструальний цикл надає фоллікулстімулірующій гормон гіпофіза (ФСГ). Під впливом цих гормонів дозріває яйцеклітина в яєчнику і розростається до необхідного обсягу внутрішня слизова оболонка порожнини матки.

Як тільки яйцеклітина дозріває, інформація про це надходить у центральну нервову систему, під впливом якої змінюється гормональний фон. Гіпофіз починає виділяти інший гормон — лютеїнізуючий (ЛГ) Під дією цього гормону лопається фолікул (пухирець) в якому визрівала яйцеклітина, і вона виходить з яєчника.

На місці лопнув фолікула формується тимчасова залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яке виробляє жіночий статевий гормон прогестерон — гормон другої половини менструального циклу. Під дією прогестерону слизова оболонка порожнини матки припиняє збільшуватися в об’ємі і починає виділяти секрет, необхідний для вагітності.

Якщо вагітність не наступає, то сигнал про це знову надходить у центральну нервову систему, яка «дає команду» на поступове згасання жовтого тіла. Припинення гормональної підтримки викликає відторгнення слизової оболонки порожнини матки і менструальна кровотеча.

Як діє постинор

Дія Постинор засноване на механізмі дії одного з жіночих статевих гормонів — прогестерону, так як в його склад входить синтетичний аналог прогестерону левоноргестрел. При цьому, якщо в гормональні контрацептиви, рекомендованих для постійного застосування, левоноргестрел міститься в основному в дозі 30 мкг (наприклад, в Мікролют), то в Постинор його 750 мкг.

Під дією постинора слизова оболонка порожнини матки змінює свої властивості і запліднена яйцеклітина не може в неї впровадитися. Через деякий час після прийому постинора (а його рекомендується приймати двічі з дванадцятигодинний перервою) рівень прогестерону в крові різко знижується, що викликає відторгнення слизової оболонки і кровотеча.

Такий «гормональний удар» здатний повністю розладнати роботу яєчників і гіпофіза (виділення гонадотропних гормонів гіпофіза залежить від кількості жіночих статевих гормонів: чим їх більше, тим менше виділяється гонадотропних гормонів).

Порушення місячних у вигляді різного роду кровотеч при застосуванні постинора

При правильному одноразовому прийомі постинора не частіше, ніж раз на півроку, ускладнень в більшості випадків не буває. Але іноді трапляються порушення менструального циклу і від одноразового прийому постинора. Найчастіше це трапляється в тому випадку, коли у жінки споконвічно були якісь порушення менструального циклу або у молодих дівчат, у яких менструальний цикл ще повністю не сформувався.

Найчастішими порушеннями бувають міжменструальні кровотечі і кровомазання. При одноразовому прийомі вони зазвичай проходять, а от якщо брати постинор часто, так звані «проривні» кровотечі не є рідкістю. Може також збільшитися тривалість та інтенсивність менструальних кровотеч. Якщо вчасно не вжити заходів (тобто не звернутися до лікаря), такі кровотечі можуть привести до залізодефіцитної анемії (разом з еритроцитами крові жінка втрачає залізо, яке входить до складу гемоголобіна, що міститься в еритроцитах). Це викличе загальне ослаблення організму.

Кровотечі можуть бути і дуже сильними, в такому випадку жінці може знадобитися екстрена медична допомога.

Порушення місячних у вигляді стійкого порушення функції яєчників

Іноді замість кровотеч виникають інші порушення менструального циклу. Це можуть бути хворобливі місячні, мізерні місячні або навіть їх повна відсутність. Такі симптоми говорять про те, що в роботі яєчників відбулися значні зміни. Більш того, зміни можуть відбутися і в гіпофізі, в результаті чого постраждає дозрівання яйцеклітини в яєчнику, її вихід з яєчника (овуляція) і впровадження з стінку матки, тобто настане стійке безпліддя.

Як довго такий стан буде тривати і чи буде воно піддаватися лікуванню, залежить від індивідуальних особливостей організму жінки. Тому, якщо порушення менструального циклу на тлі прийому постинора все ж відбулися, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Постинор — це високоефективний гормональний контрацептив, застосовувати який потрібно тільки під наглядом лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.