Порок серця — наскільки ефективно лікування?

Порок серця — це загальний термін для опису цілого ряду вроджених дефектів, які впливають на нормальну роботу серця. Порок серця є одним з найбільш поширених типів уроджених дефектів — він зустрічається, в середньому, у 6 з 1000 новонароджених.

Фактори, що підвищують ризик вади серця:

 • Синдром Дауна — генетичне порушення, яке впливає на нормальний фізичний розвиток дитини і викликає складнощі у навчанні — від легких до помірних.
 • Деякі інфекції, перенесені матір’ю під час вагітності, наприклад, краснуха.
 • Погано контрольований діабет першого або другого типу у матері.
 • Однак у більшості випадків розвиток пороку серця відбувається без очевидних причин.

  Прогноз

  Прогноз для пацієнта з пороком серця залежить від виду та тяжкості дефекту серця. Однак у більшості випадків, прогноз досить сприятливий, оскільки часто відновити нормальну роботу серця можна за допомогою хірургічної операції.

  Завдяки досягненням сучасної медицини, 85% дітей з пороком серця доживають до зрілого віку. Незважаючи на те, що дорослим людям з пороком серця часто потрібно особливо ретельне спостереження лікарів, зазвичай їм вдається підтримувати цілком задовільну якість життя.

  Дефект міжшлуночкової перегородки

  Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП) є одним з найбільш поширених типів вродженої вади серця; він зачіпає близько 200 з 100 000 новонароджених. При цьому порушенні між двома нижніми насосними камерами серця (лівим і правим шлуночком) є отвір.

  Коли кров’яний тиск у лівій половині серця підвищується, частина крові, яку серце повинно качати в артерії, через отвір перетікає в правий шлуночок. Серцю доводиться працювати більше, щоб відкачати надлишок крові з правого шлуночка — навантаження на серце при цьому може стати надмірною.

  Симптоми ДМЖП залежать від розміру отвору. Маленькі отвори зазвичай не викликають ніяких симптомів і часто закриваються самостійно, до того часу, коли дитина досягає віку двох років.

  Отвори середнього розміру зазвичай викликають помітні симптоми, які з’являються незабаром після народження, наприклад:

 • Надмірне потовиділення, особливо під час годування;
 • Підвищена стомлюваність;
 • Дитина не росте досить швидко;
 • Часті інфекції дихальних шляхів;
 • Прискорене дихання;
 • Збільшена частота серцевих скорочень.
 • Великі отвори в міжшлуночкової перегородки викликають ті ж симптоми, але, як правило, більш важкі.

  У невеликої кількості дітей з ДМЖП під час фізичної активності можуть з’являтися ознаки ціанозу (його симптоми — синюшний забарвлення шкіри, особливо в області губ і на руках).

  Дефект міжпередсердної перегородки

  Дефект междпредсердной перегородки (ДМПП) зустрічається приблизно також часто, як і ДМЖП.

  У більшості випадків ДМПП не викликають жодних симптомів у дитинстві і звичайно виявляється, тільки коли людина проходить медичне обстеження з іншого приводу.

  Якщо симптоми все ж таки присутні, вони, як правило, легкі чи помірні; серед них:

 • Утруднене дихання під час фізичної активності;
 • Повільне збільшення ваги і обмежений фізичний ріст;
 • Часті інфекції дихальних шляхів.
 • Якщо ДМПП не діагностувати і не почати лікувати до того, як людина стане дорослим, у нього можуть розвинутися такі ускладнення:

  Серцева недостатність — порушення, при якому серце не може качати необхідне організму кількість крові, що призводить до появи таких симптомів, як задишка і підвищена стомлюваність.

  Легенева гіпертензія — підвищення кров’яного тиску в області легенів, що супроводжується запамороченням і утрудненим диханням.

  Стеноз легеневої артерії

  При цьому порушенні приплив крові від серця до легень утруднене, оскільки легеневий клапан вже, ніж має бути. Стеноз легеневої артерії спостерігається приблизно у 10% пацієнтів з пороком серця. Слабкий і помірний стеноз легеневої артерії звичайно не викликає помітних симптомів, а у важких випадках навантаження на серце значно збільшується, через що можуть з’явитися такі симптоми, як задишка при фізичних навантаженнях і підвищена стомлюваність.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.