Поперечний плоскостопість — хвороба повних жінок

Поперечний плоскостопість зазвичай зустрічається після 35 років, при цьому велике значення має маса тіла: у повних людей воно зустрічається частіше, ніж у худих, а у жінок — частіше, ніж у чоловіків. У деяких випадках поперечна плоскостопість поєднується з іншими змінами стопи, наприклад, з поздовжнім плоскостопістю, яке зазвичай з’являється раніше, в молодому віці.

Як влаштована наша стопа

Стопа ділиться на предплюсну (в неї входять сім кісток, що утворюють основу стопи, що з’єднується з кістками гомілки), плюсну (утворену п’ятьма трубчастими кістками з I по V) і пальці, кістки яких прикріплюються до кісток плесна. Кістки з’єднані між собою суглобами.

Кістки Передплесно і плюсни з’єднані між собою також за допомогою м’язів і зв’язок в ряд зводів, що володіють пружними властивостями. Саме склепіння надають ході людини еластичність. Всього на стопі шість склепінь: п’ять поздовжніх (від кожної плеснової кістки, проходить до п’яти) і один поперечний, який зв’язує їх між собою.

М’язи, зв’язки і фасції (тонкі сполучнотканинні оболонки, що покривають м’язи) зміцнюють стопу. Для поперечної плоскостопості особливе значення має підошовний апоневроз (сухожилля м’яза у вигляді широкою блискучою пластинки), який тягнеться від п’яткової бугра до передньої частини стопи, розділяючись на пучки відповідно пальцях.

Що таке поперечна плоскостопість і його причини

Поперечним називається плоскостопість, яке розвивається при зниженні поперечного зводу стопи. Цей вид плоскостопості рідко виникає самостійно, найчастіше, він з віком приєднується до поздовжнього плоскостопості, яке виникає в більш ранньому віці. Поперечна плоскостопість називають також поперечно-розпластаною стопою з відхиленням I пальця назовні.

Поперечний плоскостопість часто пов’язане з трудовою діяльністю (тривале перебування на ногах), зайвою вагою (в тому числі такий вид плоскостопості часто розвивається під час вагітності), зменшенням сили й еластичності м’язів при старінні або тривалому малорухливому способі життя і т.д. У походженні поперечної плоскостопості велике значення має стан підошовного апоневрозу, саме недостатність цього сухожилля і викликає поперечна плоскостопість.

Як проявляється поперечна плоскостопість

Поперечний плоскостопість проявляється в перерозподілі навантаження ваги тіла на різні частини стопи: при ходьбі здорової людини найбільше навантаження припадає на I плеснової кістка (відповідну до великого пальця), при поперечному плоскостопості це навантаження відхиляється кнаружи і доводиться на головки середніх плеснових кісток. Через такого перерозподілу навантаження I плюсневая кістка повертається і піднімається вгору, а великі пальці стопи відхиляються назовні. Середні пальці, на які падає основне навантаження, набувають МОЛОТКОПОДІБНОЇ форму.

Значне відхилення великого пальця спостерігається при довгостроково протікає поперечному плоскостопості. Такий стан супроводжується болями, які виникають в області I плеснової кістки при тиску (наприклад, при тісному взутті). У головки цієї кістки (нижче великого пальця стопи) можуть з’явитися ознаки запалення (бурситу), який з’являється почервонінням і припухлістю в цій області. З часом в цьому місці з’являється хрящове розростання («кісточка»).

Так як передня частина стопи отримує значне навантаження, шкіра на підошві потовщується, на ній з’являються мозолі і натоптиші.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.