Помірне багатоводдя: не проблема?

Навколоплідні води являють собою середовище проживання плода, тому так важливі їх кількість і якісний склад. Навколоплідні води створюють простір для вільних рухів постійно зростаючого в обсязі плоду, захищають його від травм, підтримують постійну температуру, попереджають здавлювання пуповини в пологах, є джерелом деяких поживних речовин (наприклад, білка) для плода.

Що таке помірне багатоводдя та причини його формування

багатоводдя називають надмірне накопичення навколоплідних вод (більше 1500 мл при доношеній вагітності). У деяких зарубіжних країнах многоводием вважається наявність боле 2000 мл навколоплідних вод. Зустрічається багатоводдя приблизно в одному випадку на 300 пологів.

Причини формування багатоводдя:

 • різні гострі і хронічні захворювання матері, в тому числі захворювання нирок, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет;
 • токсикози другої половини вагітності;
 • недорозвинення шлунково-кишкового тракту у плода — це заважає йому заковтувати навколоплідної рідини (він це робить вже з 18 тижнів);
 • вади розвитку центральної нервової системи плода;
 • спадкові захворювання плода і деяка інша патологія;
 • порушення стану плаценти;
 • ідіопатичне багатоводдя, коли причини його виникнення встановити не вдається;
 • первинна підвищена секреція епітелієм плодових оболонок компонентів; навколоплідних вод і порушення їх всмоктування;
 • внутрішньоутробне інфікування;
 • резус-несумісність крові матері та плоду.
 • Види багатоводдя

  багатоводдя може протікати в гострій і хронічній формі, воно може бути також помірним і вираженим. Гостре багатоводдя — це, як правило, важкий стан, але зустрічається воно рідко. При гострому багатоводді об’єм навколоплідних вод наростає і досягає критичної величини буквально за кілька днів. У жінки з’являються такі неприємні явища, як біль у животі, задишка, набряки, стан постійної тривоги. Вагітність закінчується, як правило, передчасними пологами, викиднів, мертвонароджень і народженням дитини з різними дефектами розвитку.

  При помірному хронічному багатоводдя об’єм навколоплідних вод наростає поступово і часто непомітно для жінки. Таке багатоводдя може закінчитися пологами в строк, але дитина часто народжується з порушенням розвитку тих чи інших органів. Сильніше інших органів страждає центральна нервова система, так як при помірному багатоводді у тій чи іншій мірі завжди страждає плацентарний кровообіг і головний мозок дитини отримує недостатньо кисню.

  Діагностика помірного багатоводдя

  Про наявність у жінки багатоводдя акушер-гінеколог жіночої консультації може запідозрити вже після її огляду. Матка при багатоводді різко збільшена, живіт пружний і напружений, при пальпації плоду можна помітити, що він часто міняє своє положення. При помірному многоводии можна промацати рухливу голівку плоду.

  Найбільш достовірне підтвердження багатоводдя можна отримати за допомогою ультразвукового дослідження. Крім звичайного ультразвукового дослідження, коли за допомогою різних методик проводиться визначення кількості навколоплідної рідини, проводиться ще й визначення швидкості кровотоку в плаценті і пуповині (доплерометрія). При виявленні багатоводдя проводять додаткове обстеження дитини методом кардіотокографії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.