Пологи при тазовому передлежанні: ускладнення не обов’язкові

Пологи при тазовому передлежанні плоду часто протікають без ускладнень. Тим не менш, тазове передлежання вважається більш небезпечним в плані травмування матері та плоду. Саме тому для ведення пологів при тазовому передлежанні плоду розроблені спеціальні методики.

Що таке тазове передлежання плоду

Тазове передлежання плода — це внутрішньоутробне положення плоду, при якому його тазова область передлежить до входу в таз матері. Частота тазових передлежання коливається від 2,7 до 5,4%.

Тазові передлежання плода включають сідничні (згинальні) і ножні (розгинальні) передлежання. Сідничні передлежання поділяють на:

 • чисто сідничні (неповні) передлежання, при яких до входу в таз звернені сідниці, а ніжки зігнуті в тазостегнових суглобах, притиснуті до тулуба і протягнуті уздовж нього;
 • змішані (повні) передлежання, при яких до входу в таз предлежат сідниці разом зі ступнями ніжок, зігнутих в тазостегнових і колінних суглобах.
 • Ножні передлежання поділяють на повні, при яких предлежат обидві ніжки, неповні (передлежить одна ніжка) і колінні з передлежанням коленок плода.

  Як ведуть пологи при тазовому передлежанні плода

  Це залежить від того, скільки жінці років, як протікала справжня вагітність, наскільки готовий організму жінки до пологів, чи не занадто вузький таз і чи відповідає він розміром голівки плоду, стану плодового міхура, виду тазового передлежання та інших моментів.

  При хорошому показниках готовності жінки до пологів і її стану пологи зазвичай відбуваються природним шляхом. Перший період пологів при тазовому передлежанні плоду відрізняється від аналогічного періоду при головному передлежанні тим, що голівка йде останньою. В результаті родові шляхи розширюються недостатньо і залишаються малопідготованих до пологів, що може призвести до ряду ускладнень: запрокідиваніе ручок, затримці головки, притисненню пуповини. Все це призводить до затягування пологів і до гіпоксії (кисневого голодування) плоду, що небезпечно для його головного мозку.

  Часто при цьому відзначається передчасне відходження вод. Для попередження цього ускладнення породілля повинна дотримуватися постільного режиму. Під час пологів необхідно також постійно спостерігати за серцебиттям плоду. Для профілактики гіпоксії плоду жінці вводять спеціальні лікарські препарати. При порушенні пологової діяльності показане проведення кесаревого розтину.

  У другому періоді пологів (періоді вигнання плоду) іноді доводиться проводити розтин тканин родових шляхів для проходження голівки плоду (перінеотомію або епізіотомію).

  Існують і спеціальні ручні посібники, які застосовуються під час пологів при тазовому передлежанні плоду. Найбільш відомі з них — ручне посібник по Цовьянову і класичне ручне посібник.

  Ручне допомога по Цовьянову

  При чисто сідничному передлежанні сутність посібника полягає в тому, щоб підтримувати нормальне положення ніжок плода (згинання в тазостегнових і розгинання в колінних суглобах). Для цього після народження сідниці, зверненої кпереди, акушер охоплює великими пальцями стегна плода і у міру народження плода дбайливо притискає його ніжки до черевця, що попереджає випадання ніжок плода та запрокідиваніе за головку ручок.

  Після народження плоду до лопаток під час обертального руху плода проводиться акуратне виведення спочатку переднього плічка, потім послідовно виводяться інші частини плечового пояса. Потім показується підборіддя і головка, вони народжуються самостійно або їх виводять за допомогою спеціальних ручних прийомів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.