Полівітаміни — наскільки небезпечна передозування?

Вітаміни — це натуральні речовини, необхідні організму, щоб рости, розвиватися, і нормально функціонувати. Вітаміни містяться в продуктах харчування; збалансований раціон зазвичай містить всі необхідні вітаміни. Однак іноді, наприклад, під час вагітності, організм потребує більшої кількості вітамінів, ніж зазвичай. При деяких захворюваннях організм не може засвоювати або ефективно використовувати всі необхідні вітаміни.

Полівітаміни спочатку призначені для хворих, що потребують додаткових поживних речовинах; однак їх нерідко приймають в цілому здорові люди, щоб запобігти дефіциту вітамінів і пов’язані з ним проблеми.

Популярність полівітамінів зростає (за статистикою, тільки в США більше половини дорослого населення регулярно приймає полівітаміни), але їх ефективність і навіть безпеку досі залишаються спірними. Наприклад, небезпеку може представляти те, що зміст певних корисних речовин в деяких полівітаміни може в кілька разів перевищувати норму. Хоча ці речовини засвоюються з вітамінів не так добре, як з їжі, необхідно відзначити, що їх надлишок може завдати шкоди здоров’ю.

Зараз випускають спеціальні полівітаміни, призначені для людей з різними потребами. Наприклад, існують пренатальні вітаміни, полівітаміни для дітей, для людей похилого віку, для чоловіків і жінок, для спортсменів, і так далі. Більшість полівітамінів розраховані на прийом двічі на день, однак деякі з них рекомендується приймати до семи разів на день.

Найбільш поширеними інгредієнтами полівітамінів є:

вітаміни C, B1, B2, B3, B6, фолієва кислота (вітамін B9), вітамін В12, B5 (пантотенова кислота), вітамін H (біотин), вітаміни A, E, D3, K1, йодид калію, цинк, кальцій, магній, хром, марганець, молібден, бетакаротин і залізо.

Запобіжні заходи

Хоча полівітаміни є цінним засобом для поліпшення стану здоров’я і профілактики хвороб, з їх прийомом пов’язаний деякий ризик. Різні лікарські засоби можуть взаємодіяти з полівітамінами; крім того, для деяких станів характерні особливі дієтичні потреби. Наприклад, лікарі завжди консультують вагітних жінок з приводу прийому полівітамінів — зокрема, їм необхідно знати, що як дефіцит, так і надлишок вітаміну А може призвести до розвитку різних вроджених вад.

Важкі форми дефіциту вітамінів і мінералів не завжди можна вилікувати за допомогою полівітамінів. У деяких випадках потрібні спеціальні препарати, іноді — рецептурні.

Полівітаміни для дітей

До цих пір не можна сказати з упевненістю, чи потрібно давати полівітаміни дітям, і якщо так, то в яких дозах.

Недавні дослідження дали цілком очікувані результати: в ході спостереження за 200 матерями та їх дочками було відзначено, що матері, які самі приймають полівітаміни, з великою ймовірністю будуть давати їх і своїм дітям. Цікаво, що це пов’язано не з якістю харчування про дитину, а лише з уявленнями батьків про правильний режим харчування. Частиною такого режиму харчування, на їхню думку, є прийом полівітамінів. Вчені наполягають на тому, що батькам потрібно, перш за все, прививати дітям звичку до правильного харчування — а значить, вчити їх харчуватися так, щоб отримувати якомога більше вітамінів з їжі. Прийом полівітамінів для здорової людини не повинен ставати щоденною звичкою.

Результати деяких досліджень говорять про те, що у дітей, які приймали полівітаміни в дошкільному віці, знижується ризик розвитку алергії.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.